Рішення від 20.08.2024 по справі 520/26727/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2024 року справа №520/26727/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення від 17.08.2023 року № 057250005320 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, про відмову в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити пенсію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 09.08.2023 року зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та Постанови КМУ від 31.03.1994 р. N 202 з повним робочим днем під землею, згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 до стажу роботи який передбачений Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202 періоди роботи з 05.05.1994 по 26.12.1994, з 28.12.1994 по 05.06.1996, з 03.09.1996 по 14.04.1997, з 04.11.1997 по 15.02.1998, з 05.03.1998 по 31.07.1998, з 01.08.1998 по 28.07.2000, з 27.01.2003 по 10.07.2003, з 16.10.2003 по 05.03.2004, з 29.03.2004 по 25.05.2005, з 01.07.2005 по 08.12.2008, з 21.07.2009 по 05.12.2010, з 05.01.2015 по 24.05.2016, на провідній посаді періоди роботи з 06.12.2010 по 17.03.2014, з 31.08.2016 по 09.08.2023 із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою суду прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя у період з 16.10.2023 по 20.10.2023 перебував на навчанні та з 23.10.2023 по 26.10.2023 перебував на лікарняному. В період з 17.01.2024 по 05.02.2024 та з 01.07.2024 по 29.07.2024 перебував у відпустці.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 47 років 3 місяців 18 днів звернувся 09.08.2023 до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності розгляд заяви направлено до ГУ ПФУ в Харківській області.

Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області №057250005320 від 17.08.2023 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу передбаченого частиною 3 статті 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись з рішенням пенсійного органу позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Суд вирішуючи спір по суті, виходив з такого.

Згідно п.1 та 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.

Аналогічна норма міститься у частині 1 статті 14 Закону № 1788, а саме, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Абзацом 10 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058- IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 було затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

В подальшому, постановами Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. №36, від 24 червня 2016 р. № 461 (яка наразі є чинною) затверджено Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом № 383 від 18.11.2005 Міністерства праці та соціальної політики України при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Отже, необхідними умовами дія виникнення права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування на посаді або виконання робіт, що містяться у списку №1.

Суд також зазначає, що за правилами ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 20 цього Порядку, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників; у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10. що діяла з 1 січня 1992 року, до Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах у розділі І "Гірничі роботи" підрозділі І «Підземні роботи» за кодом 1010100а включені підземні роботи в шахтах та всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах .

Як передбачено постановою КМУ від 11 березня 1994 р. № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах. на будівництві шахт, рудників, копальнях - віднесені до Списку № 1 у розділі 1 "Гірничі роботи" підрозділі 1 пункт 1010100а.

Згідно постанови КМУ від 16.01.2003 № 36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень - віднесені до Списку № 1 у розділі 1 "Гірничі роботи" підрозділі 1 пункт 1.1а.

Позивачем долучено до позову трудову книжку НОМЕР_2 від 21.09.1993, де на підтвердження спірних періодів, з урахуванням наявних в матеріалах справи уточнюючих довідок, наявні такі відомості:

- з 05.05.1994 по 26.12.1994 - записи у трудові книжці 4-6, Наказ №244-к від 23.09.1993 (Шахтоуправління Курахівське) гірник підземний.

- з 28.12.1994 по 05.06.1996 - записи у трудові книжці 7, служба в армії. Суд одразу звертає увагу, що відповідно до Порядку зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах періодів проходження строкової військової служби, навчання та перебування на виборних посадах від 01.12.2006 року: період проходження строкової військової служби зараховується до пільгового стажу за умови, якщо на момент призову на військову службу особа: навчалася за фахом у професійно технічному навчальному закладі; працювала за професією (займала посаду), що передбачала право на пенсію на пільгових умовах. Період навчання зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, якщо період меж днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців, та відсутні періоди будь якої іншої роботи.

- з 03.09.1996 по 14.04.1997 - записи у трудові книжці 8-9, ДВАТ «Шахта «Курахівська'ДХК «Селидіввугілля», Наказ №330к від 07.09.1996, прийнятий на посаду гірник підземний з повним робочим днем під землею.

- з 04.11.1997 по 15.02.1998 - записи у трудові книжці 11-10 ДВАТ «Шахта «Курахівська'ДХК «Селидіввугілля», Наказ №415к від 04.11.1997, прийнятий на посаду гірник підземний.

- з 05.03.1998 по 31.07.1998 - записи у трудові книжці 12-13, з посиланням на повний робочий день у шахті, а також довідка видана ДП «СЕЛИДВУГІЛЛЯ» відокремлений підрозділ «ШАХТА «КУРХІВСЬКА» №119 від 18.05.2023, про те, ОСОБА_1 у період з 03.09.1996 до 14.04.1997 виконував гірничі роботи за професією гірник підземний; у період з 04.11.1997 до 15.02.1998 виконував гірничі роботи за професією гірник підземний; та довідку №121 від 18.05.2023 про те, що ОСОБА_1 з 05.03.1998 до 31.07.1998 працював в підземних гірничих виробках на шахті «Гірник».

Шахта «Гірник», згідно з відомостями, наявними в матеріалах справи, про реорганізацію підприємства №119 від 18.05.2023, приєднана 01.03.1995 до шахти «Курахівська» та перейменовані в шахтоуправління «Курахівське» (Наказ №19 від 28.02.1995).

- з 01.08.1998 по 28.07.2000 - записи у трудові книжці 14-16, ДВАТ «Шахта «Курахівська'ДХК «Селидіввугілля» Наказ 173к від 01.08.1998, прийнятий гірником з ремонту гірничих виробітків з повним робочим днем під землею.

- з 27.01.2003 по 10.07.2003 - записи у трудові книжці 24-25 ДВАТ «ТРЕСТ КРАСНОАРМІЙСЬКШАХТОБУД» шахтобудівельне управління №7, Наказ №17 від 30.01.2003, прийнятий на роботу гірником підземним з повним робочим днем під землею.

- з 16.10.2003 по 05.03.2004 - записи у трудові книжці 26-27 ТОВ «Донецьке шахтобудівельне управління №2», Наказ 48к від 16.10.2003, прийнятий гірником з ремонту гірничих виробітків з повним робочим днем під землею.

- з 29.03.2004 по 25.05.2005 - згідно із довідкою ДП «СЕЛИДВУГІЛЛЯ» відокремлений підрозділ «ШАХТА «КУРХІВСЬКА» №119 від 18.05.2023, про те, ОСОБА_1 у період з 29.03.2004 (Наказ №23с/к) до 25.05.2005 (Наказ №67с/к) виконував гірничі роботи, видобування вугілля підземним способом за професією, посадою - гірник підземний. Відсутній запис у трудовій книжці, але наявна уточнююча довідка ДП.

- з 01.07.2005 по 08.12.2008 - записи у трудові книжці 28-29 (ТОВ «Вуглетехнік» період роботи з 01.07.2005 до 08.12.2008), а також довідка ТОВ «Вуглетехнік» №050723-1-к від 05.07.2023про те, що позивач працював за професією, посадою - гірник з ремонту гірничих виробок підземний, з повним робочим днем під землею. Також позивачем долучено довідку №050723-2-к від 05.07.2023 про підземні виходи.

- з 21.07.2009 по 05.12.2010 та з 06.12.2010 по 17.03.2014 - записи у трудовій книжці 30-34, (ТОВ «ШАХТОБУДІВЕЛЬНАКОМПАНІЯ «ДОНЕЦЬКШАХТОПРОХОДКА» ЄДРПОУ 36062192), працював за професією, посадою - з 21.07.2009 до 06.12.2010 підземним гірноробітничим третього розряду (Наказ №54к від 21.07.2009), з повним робочим днем під землею, з 06.12.2010 до 17.03.2014 (Наказ №141к від 06.12.2010) - прохідник п'ятого розряду з повним робочим днем під землею.

- з 05.01.2015 по 24.05.2016 - згідно із довідкою, що уточнює пільговий характер роботи, № 1-432 від 26.04.2023 - записи у трудовій крижці 37 - 38 (ВП шахта «Україна» ДП «Селідіввугілля») працював за професією, посадою підземний гірноробітничий з ремонту гірських виробіток четвертого розряду з повним робочим днем під землею у період з 05.01.2015 (Наказ №12-к від 06.01.2015) до 24.05.2016 (Наказ №414-к від 25.05.2016).

Також в матеріалах справи наявна довідка №10432 від 26.04.2023 ВП шахта «Україна», яка підтверджує, що ОСОБА_1 у період з 05.01.2015 до 24.05.2016 виконував на підприємстві гірничі роботи, видобування вугілля підземним способом, за професією, посадою підземний гірник.

ВП шахта «Україна» ДП «Селідіввугілля», згідно з відомостями, наявними в матеріалах справи, про реорганізацію підприємства №119 від 18.05.2023 ДВАТ «Шахта «Курахівська» ДХТ «Селидіввугілля» реорганізовано в структурний підрозділ «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» Наказ ДП «Селидіввугілля» №143-к від 28.11.2003. Наказ Мінпаливенерго України №96 від 25.02.2003. ДП «Селидіввугілля» 01.04.2011 перепідпорядковано Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (Наказ №39 від 01.04.2011).

- з 31.08.2016 по 09.08.2023 - запис у трудовій книжці 39 (ТОВ «Шахтобудівельна компанія») згідно із довідкою №02/788 позивач працює за професією, посадою прохідник підземної гірничопрохідницької дільниці (Наказ 414-к від 30.08.2016). Також долучено довіку №2/789 від 08.08.2023про спуски - виїзди в шахту.

Уточнюючі довідки містять посилання на висновки проведених атестацій робочих місць, що підтверджують виконання роботи зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день на підземних роботах. Професії, посади, за якими позивач працював(-є), передбачені Списком І, розділ 1, підрозділ 1.

Не врахування пенсійним фондом вище перелічених періодів роботи позивача за Списком № 1 як підземних, де позивач був зайнятий повний робочий день під землею, призвело до не застосування до позивача норм статей 1 та 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в яких передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах в особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 вказаного Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7.5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

- кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного повного року роботи прохідником - за 1 рік роботи 3 місяці.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ внесено зміни до Прикінцевих положень «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пункт 16 цих положень передбачає, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії. Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено умови призначення пільгових пенсій.

Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Міністерство соціальної політики розглянуло звернення Пенсійного фонду України щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення».

У листі Міністерства соціальної політики України № 12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 року зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-XII «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі-Закон № 1788), обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно вказаного листа, у зв'язку з тим, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечений» втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини третьої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», немає підстав зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.

Листом від 02.10.2018 року № 19997/0/2-18 Міністерство соціальної політики України відкликало свій лист від 26.06.2018 року № 12281 /0/2-18-21 та зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно листа Міністерства соціальної політики України №1209-27 від 12.09.2018 року, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону №1058, органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058 враховують роз'яснення №8.

Суд звертає увагу на те, що професії за якими позивач працював у спірні періоди дає право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 14 Закону № 1788 та ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Згідно матеріалів справи, подана позивачем трудова книжка не містить виправлень та дописок. Вказане також не заперечується відповідачем.

У трудовій книжці позивача містяться записи про відповідний трудовий стаж із відомостями, які відповідають вимогам законодавства на підтвердження права на пенсію на пільгових умовах, відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, позивачем щодо призначення пільгової пенсії була надана копія трудової книжки, в якій чітко зазначені періоди роботи, які відносяться до пільгового періоду підземних робіт, тобто, спірний стаж позивача повністю підтверджується.

Щодо періоду роботи не внесеного до трудової книжки, позивач надав належним чином оформлено довідку з державного підприємства, де він працював з посиланням на накази про прийняття на роботу та про звільнення.

Позивачем до відповідача для призначення пенсії на пільгових умовах та зарахування відповідного стажу було також подано уточнюючі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також витяги про результати атестації робочих місць та довідки про спуски-виїзди в шахту, відомості щодо перебування у відпустках без збереження заробітної плати.

Разом з тим, відповідачем не було враховано надані документи, внаслідок чого періоди пільгового стажу не були враховані вцілому, без посилань на конкретні недоліки та шляхи їх усунення.

Суд наголошує, що згідно з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові № 687/975/17 від 21.02.2018, в якій суд касаційної інстанції вказав, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.04.2019 у справі №204/362/17, вказано, що єдиним органом, до повноважень якого належить вирішення питання щодо наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії, є територіальний орган Пенсійного фонду, до якого особа звернулася із відповідною заявою. При цьому за наслідками розгляду заяви пенсійний орган повинен прийняти відповідне рішення, яке повинно бути вмотивованим. У цій же справі Верховний Суд вказав, що відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, не надав оцінку відомостям, наявним або відсутнім у трудовій книжці позивача, в той час як суд, як орган уповноважений виключно на перевірку законності та обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, позбавлений можливості приймати таке рішення, оскільки це буде свідчити про перебирання на себе судом повноважень, наданим виключно органам Пенсійного фонду.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено повноваження суду у разі задоволення позову прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, а також застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Також, згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Крім того, згідно із частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, пенсійний орган в силу діючого законодавства наділений повноваженнями вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідачем не надано до суду доказів вчинення ним дій щодо перевірки записів у трудовій книжці та інших документах позивача для призначення пенсії.

Тобто, органом пенсійного фонду не вчинено заходів, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для з'ясування обставин наявності у позивача стажу.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту прав позивача позовні вимоги слід задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах №057250005320 від 17.08.2023.

З огляду на наявність дискреційних повноважень при прийнятті рішень про призначення чи відмову в призначенні пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до повторно розглянути заяву позивачки від 16.08.2023 про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею, згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 періоди роботи з 05.05.1994 по 26.12.1994, з 28.12.1994 по 05.06.1996, з 03.09.1996 по 14.04.1997, з 04.11.1997 по 15.02.1998, з 05.03.1998 по 31.07.1998, з 01.08.1998 по 28.07.2000, з 27.01.2003 по 10.07.2003, з 16.10.2003 по 05.03.2004, з 29.03.2004 по 25.05.2005, з 01.07.2005 по 08.12.2008, з 21.07.2009 по 05.12.2010, з 06.12.2010 по 17.03.2014, з 05.01.2015 по 24.05.2016, з 31.08.2016 по 09.08.2023 із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Процедура прийняття, оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 за заявою позивача здійснювалось ГУ ПФУ у Харківській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку.

Проте, з огляду на неналежне виконання визначеним Пенсійним органом повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд зазначає про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, з урахуванням висновків суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під, 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 17.08.2023 року № 057250005320 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з повним робочим днем під землею, згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 до стажу роботи який передбачений Постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 періоди роботи з 05.05.1994 по 26.12.1994, з 28.12.1994 по 05.06.1996, з 03.09.1996 по 14.04.1997, з 04.11.1997 по 15.02.1998, з 05.03.1998 по 31.07.1998, з 01.08.1998 по 28.07.2000, з 27.01.2003 по 10.07.2003, з 16.10.2003 по 05.03.2004, з 29.03.2004 по 25.05.2005, з 01.07.2005 по 08.12.2008, з 21.07.2009 по 05.12.2010, з 05.01.2015 по 24.05.2016, на провідній посаді періоди роботи з 06.12.2010 по 17.03.2014, з 31.08.2016 по 09.08.2023 зі збільшенням стажу на 3 місяці за кожний рік.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву від 09.08.2023 ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 858 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень) 88 коп.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов