про залучення третьої особи
19 серпня 2024 року Справа № 320/10088/24
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Войтович І.І., суддів: Скрипка І.М., Басай О.В., в ході проведення у справі підготовчих дій, розглянувши клопотання відповідача про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить суд:
- Визнати протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704".
21.03.2024, ухвалою суду вказана позовна заява була залишена без руху з підстав невідповідності останньої вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України (не сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду).
14.05.2024 ухвалою суду провадження у справі відкрито, справу визначено до розгляду за правилами загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів, розпочато підготовку справи до судового розгляду, зобов'язано відповідача не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання опублікувати оголошення відповідно до ч. 4 ст. 264 КАС України.
Протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 15.05.2024 визначено склад суду: головуючий суддя - Войтович І.І., судді - Скрипка І.М., Басай О.В.
03.06.2024 відповідачем Кабінетом Міністрів України подано до суду клопотання про залучення третьої особи - Міністерство економіки України (01008, Україна, м. Київ, вулиця М. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 37508596), як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В чергове призначене підготовче судове засідання на 19.08.2024 о 10:00 год., позивач не прибув, подав заяву із проханням провести підготовче судове засідання без його участі.
Представник відповідача КМУ 19.08.2024 подав до суду заяву із проханням здійснити підготовче судове засідання без його участі та вирішити питання про залучення третьої особи.
Враховуючи отримане клопотання від відповідача про залучення третьої особи, заяви про проведення даного підготовчого засідання без участі від сторін, колегія суддів вважає необхідним розглянути клопотання відповідача у письмовому провадженні та зазначає наступне.
Згідно п. 10 ч. 2 ст. 180 КАС України у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Відповідно, за частиною другою статті 49 КАС України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
В обґрунтування поданого клопотання, відповідач зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України. За ст. 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина. Таким чином, законодавством встановлено, що відповідальність за стан справ у певній сфері, покладено на відповідне міністерство. До повноважень Уряду належить, серед іншого, забезпечення реалізації державної політики у відповідній сфері, проте безпосередньо реалізує державну політику у відповідній сфері саме міністерство.
Враховуючи положення ст. 50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» зазначає, що відповідальність, як за розроблення так і за виконання певного нормативно-правового акту після набрання ним чинності, як правило, несе міністерство, що виступало його головним розробником та до відання якого належить управління сферою, регулювання якої стосується такий акт.
Відповідно до положень п. 1 та пп. 2 п. 4 затвердженого постановою Уряду від 20.08.2014 (зі змінами) положення про Міністерство економіки України, відмічає, що саме Міністерство економіки України є головним розробником Постанови № 481.
Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704", та враховуючи обґрунтування відповідача, положення діючого законодавства, приходить до висновку, що рішення в даній справі може вплинути на права та обов'язки Міністерство економіки України, як органу, на якого покладені функції щодо приведення у відповідність нормативно - правових актів Уряду, у відповідній сфері відповідальність за реалізацію якої покладена на них, шляхом розроблення проектів актів КМУ про внесення до них змін, отримане клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи.
Керуючись статтями 49, 180, 181, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Задовольнити клопотання відповідача Кабінету Міністрів України про залучення у справі третьої особи.
2. Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Міністерство економіки України (01008, Україна, м. Київ, вулиця М. Грушевського, 12/2 код ЄДРПОУ 37508596).
3. Призначити судове засідання на 14 жовтня 2024 року о 13:15 год.
6. Зобов'язати позивача протягом двох днів з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали направити на адресу третьої особи копію позовної заяви із додатками та надати суду докази направлення.
7. Встановити третій особі п'ятиденний строк з дня отримання копії позовної заяви для надання пояснень, а іншим учасникам справи - п'ятиденний строк з дня отримання таких пояснення для надання відповіді на пояснення.
8. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, до Електронного кабінету, за відсутності - шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання складом суду та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Войтович І.І.
Судді Скрипка І.М.
Басай О.В.