Ухвала від 16.08.2024 по справі 300/6154/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"16" серпня 2024 р. Справа № 300/6154/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до змісту якого просить: зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року, станом на 01 січня 2019 року, станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, вказати наступні розміри грошового забезпечення: посадовий оклад та оклад за військовим званням станом на 01 січня року за який видається довідка; підвищення посадового окладу за службу на території гірського населеного пункту 25% (розрахованого із посадового окладу станом на 01 січня року за який видається довідка); надбавка за таємність 10% (розрахованого із посадового окладу та підвищення посадового окладу станом на 01 січня року за який видається довідка); надбавка за вислугу років 45% (розрахованого із посадового окладу, підвищення посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01 січня року за який видається довідка); надбавка за НВОВЗ (надбавка за виконання особливо важливих завдань) 50-65% (розрахованого із посадового окладу, підвищення посадового окладу, надбавки за вислугу років та окладу за військовим званням станом на 01 січня року за який видається довідка); премія 90-140% (розрахованого із посадового окладу та підвищення посадового окладу станом на 01 січня року за який видається довідка).

Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, під поняттям “дізнався” необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.

Поняття “повинен був дізнатися” необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Суд наголошує, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Зі змісту прохальної частини позову слідує, що позивач просить суд зобов'язати відповідача зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, в якій вказати відповідні розміри грошового забезпечення.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з урахуванням рішення ВС України №440/6017/21 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив довідку від 15 травня 2023 року №1/11/2366/223 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року.

Відтак, з наведеного слідує, що позивач в травні - червні 2023 року повинен був бути обізнаний про складові грошового забезпечення, наведені в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2024.

До суду із цим позовом позивач звернувся 09.08.2024.

Звертаючись до суду із позовом позивач не зазначив коли саме та за яких обставин дізнався про ймовірне порушення своїх прав, зокрема, щодо складових довідки від 15.05.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021.

Не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду отримання позивачем листа від відповідача у відповідь на його звернення, оскільки вказаний документ свідчать лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в спірному випадку.

Отже, із змісту позовної заяви слідує, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду із позовною вимогою про зобов'язати відповідача зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, в якій вказати відповідні розміри грошового забезпечення.

Позивачем не зазначено обставин та не надано доказів, що об'єктивно унеможливили б своєчасне звернення до суду в строк встановлений КАС України. Наведені в заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду обставини, не є поважними.

Частинами 1, 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Пунктами 4, 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Відповідно до частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Зі змісту прохальної частини позову слідує, що позивач просить суд зобов'язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року, станом на 01 січня 2019 року, станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року, в яких вказати відповідні розміри грошового забезпечення.

Також, позивач просить вказати у нових довідках, серед іншого, такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за НВОВЗ (надбавка за виконання особливо важливих завдань) 50-65% (розрахованого із посадового окладу, підвищення посадового окладу, надбавки за вислугу років та окладу за військовим званням станом на 01 січня року за який видається довідка); премія 90-140% (розрахованого із посадового окладу та підвищення посадового окладу станом на 01 січня року за який видається довідка).

Тобто, позивачем чітко не сформульовано позовні вимоги щодо зазначення видів та розмірів складових грошового забезпечення щодо кожної із довідок окремо. ОСОБА_1 не вказано, які на його переконання, конкретні розміри надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії повинні бути зазначені в довідках (позивач зазначив діапазон розмірів надбавки за виконання особливо важливих завдань від 50% до 65% та премії від 90% до 140 %).

Крім того, позивач не зазначив обставин якими обґрунтовує позовну вимогу про зобов'язання відповідача скласти нову довідку станом на 01.01.2022 із вказаними розмірами грошового забезпечення. Як і не надав суду копію виданої відповідачем довідки станом на 01.01.2022, зі складовими якої він не погоджується.

Підсумовуючи наведене вище суд зазначає, що позовну заяву подано без додержання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

За змістом частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, - залишити без руху.

Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в ній недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску, приведення позовної заяви у відповідність до вимог статті 160 КАС України в частині обґрунтування позовних вимог та прохальної частини позову, надання суду належним чином засвідченої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, виданої ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.