19 серпня 2024 рокум. Ужгород№ 260/3932/24
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
13 червня 2024 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника ОСОБА_2 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: "1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 28.02.2020 №291; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повернути на корить ОСОБА_1 кошти, що були незаконно утримані під час виконання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 28.02.2020 №291".
31 липня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.
1. Позиції сторін.
Позивачка свої позовні вимоги аргументувала тим, що обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених сум пенсій з пенсіонера є допущення зловживань з боку пенсіонера. Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями. Відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов'язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - у разі не повідомлення органу пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, а також страхувальники - внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів. З огляду на те, що в оскаржуваному рішенні відповідача обґрунтованих обставин щодо зловживання з боку пенсіонера при зверненні його із заявою про призначення пенсії не наведено та допустимими доказами не підтверджено обізнаність позивача щодо недостовірності даних вказаної довідки, позивач вважає, що зазначене рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
15 серпня 2024 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, що з метою недопущення безпідставних витрат державних коштів, Головними управліннями Пенсійного фонду України у межах компетенції, на постійній основі проводиться моніторинг своєчасності пенсійних виплат, а також перевірка підстав для здійснення таких виплат. У результаті проведення зустрічної перевірки достовірності видачі документів, які слугували підставою призначення та перерахунку пенсії позивачки, а саме: довідки про заробітну плату № 4 від 25.01.2010, виданої ЗАТ «Агрофірма «Родіна» для розрахунку пенсії за період 01.01.1995-31.12.1999; рішення про припинення виплати надбавки як жителю гірського району з 01.11.2019 на підставі рішення Воловецької селищної ради від 28.11.2019 № 184 виведено суму переплати пенсії за період 01.01.2015-31.01.2020 року - 94855,06 грн.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом
Судом встановлено, що 20 квітня 2006 року відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 05 квітня 2006 року.
12 грудня 2019 року Головним управлінням ПФУ в Одеській області проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії шляхом ознайомлення з архівними документами.
За наслідками перевірки сформовано довідку № 14916, відповідно до якої під час перевірки достовірності довідки № 4 від 21.01.2010 по нарахуванню заробітної плати для обчислення (перерахунку) пенсії на ОСОБА_1 за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 встановлено, що дані не відповідають даним первинних документів.
28 лютого 2020 року рішенням Головного управління ПФУ в Закарпатській області про утримання надміру виплачених сум пенсій № 291 установлено, що сума переплати становить 94 855,06 грн згідно з протоколом відділу з питань виплати пенсій № 4 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у зв'язку з проведенням зустрічної перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату від 25.01.2010 р. №4, виданої ЗАТ Агрофірмою «Родіна» для розрахунку пенсії за період 01.01.1995 р. по 31.12.1999 р. (довідка про результат перевірки від 12.12.2019 р. № 14916), та припинено виплату надбавки як жителю гірського району з 01.11.2019 року на підставі рішення Воловецької селищної ради від 28.11.2019 № 184 «Про припинення дії посвідчення громадянки, яка проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту», (а.с. 9).
Не погодившись із оскаржуваним рішенням, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом
Відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
За змістом частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Статтею 50 Закону № 1058-IV встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 р. № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 р. за № 374/7695 (далі - Порядок № 6-4).
Згідно із приписами пунктів 2, 3 Порядку № 6-4 переплата пенсії - це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).
Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) не підлягають поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Зі змісту зазначених норм Закону № 1058-ІV та Порядку № 6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.
Таким чином, діючим законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 Цивільного кодексу України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, мав достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 05 квітня 2006 року отримує пенсію за віком.
12 грудня 2019 року Головним управлінням ПФУ в Одеській області проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії шляхом ознайомлення з архівними документами.
За наслідками перевірки сформовано довідку № 14916, відповідно до якої під час перевірки достовірності довідки № 4 від 21.01.2010 по нарахуванню заробітної плати для обчислення (перерахунку) пенсії на ОСОБА_1 за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 встановлено, що дані не відповідають даним первинних документів.
28 лютого 2020 року рішенням Головного управління ПФУ в Закарпатській області про утримання надміру виплачених сум пенсій № 291 установлено, що сума переплати становить 94 855,06 грн згідно з протоколом відділу з питань виплати пенсій № 4 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у зв'язку з проведенням зустрічної перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату від 25.01.2010 р. №4, виданої ЗАТ Агрофірмою «Родіна» для розрахунку пенсії за період 01.01.1995 р. по 31.12.1999 р. (довідка про результат перевірки від 12.12.2019 р. № 14916), та припинено виплату надбавки як жителю гірського району з 01.11.2019 року на підставі рішення Воловецької селищної ради від 28.11.2019 № 184 «Про припинення дії посвідчення громадянки, яка проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту», (а.с. 9).
Проте, довідка від 25 січня 2010 року №4, яка за твердженням відповідача містить недостовірні відомості про розмір заробітної плати позивача, виготовлена не позивачем, а ЗАТ Агрофірмою «Родина».
Разом з тим, відповідно до пункту 3 рішення Виконавчого комітету Воловецької селищної ради Воловецького району Закарпатської області № 184 від 28 листопада 2019 року «Про припинення дії посвідчення громадянки, яка проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту» вирішено направити копію даного рішення громадянці ОСОБА_1 та відділу з призначення та перерахунку пенсії № 7 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для відповідного реагування та врахування в роботі.
Будь-яких доказів про зловживання з боку позивача або подання нею недостовірних відомостей при зверненні з заявою про перерахунок пенсії відповідачем не надано. Факти зловживання пенсіонером не наведені і в оскаржуваному рішенні. Крім того, як свідчить оригінал пенсійної справи інвентаризація пенсійної справи проводилась пенсійним органом неодноразово.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що відповідачем не доведено зловживань з боку позивача щодо подання ним недостовірних відомостей, і судом також не встановлено таких обставин, відтак підстави для утримання з позивача надміру виплаченої пенсії відсутні.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №291 від 28 лютого 2020 року про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій у розмірі 94 855,06 грн.
Оскільки у справі, яка розглядається не було встановлено обставин, за яких допускається стягнення з пенсіонера зайво виплачених сум пенсій, а переплата пенсії відбулася внаслідок невиконання відповідачем своїх обов'язків відповідно до законодавства (перевірка отриманих документів), то у Пенсійного фонду були відсутні підстави для утримання з позивача надміру виплачених сум пенсій.
Таким чином, для належного захисту прав позивача, суд вважає правильним та справедливим зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплатити ОСОБА_1 суми пенсій утримані на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про утримання надміру виплачених сум пенсій №291 від 28 лютого 2020 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачка при поданні адміністративного позову сплатила судовий збір у розмірі 969,01 грн, що підтверджується квитанцією від 12 червня 2024 року № 0924-6199-0895-9482, (а.с. 4).
Таким чином, сума судових витрат у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 , в особі ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 28 лютого 2020 року № 291.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплатити ОСОБА_1 суми пенсій утримані на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про утримання надміру виплачених сум пенсій №291 від 28 лютого 2020 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень, 96 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 серпня 2024 року.
СуддяТ.В.Скраль