Ухвала від 19.08.2024 по справі 240/15312/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

19 серпня 2024 року м. Житомир справа № 240/15312/24

категорія 109020000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Н.М., розглянувши позовну заяву Виконувача обов'язків керівника Коростенської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Державної екологічної інспекції Поліського округу до Овруцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Виконувача обов'язків керівника Коростенської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Державної екологічної інспекції Поліського округу до Овруцької міської ради про:

- визнання протиправною бездіяльності Овруцької міської ради щодо неприйняття рішень про віднесення земельних ділянок сільськогосподарського призначення з перерахованими кадастровими номерами загальною площею 322,4297 га до самозалісених земель;

- зобов'язання Овруцької міської ради розглянути на сесії ради подання Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Державного агентства лісових ресурсів України від 22.05.2023 за № 05.1-35/398, від 29.11.2023 за № 02-11/813, від 29.02.2024 за № 04-17/257, від 14.02.2024 за № 04/17/209 та прийняти за результатами розгляду рішення про віднесення вказаних земельних ділянок до самозалісених у порядку, визначеному частинами 2, 3, 5 статті 57-1 Земельного кодексу України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Перевіривши позовну заяву на відповідність нормам статтей 160 - 161 КАС України, суд встановив, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на таке.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право (частина 3 статті 5 КАС України).

Положеннями частин 1 та 2 статті 160 КАС України визначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

За змістом частини 3 статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Разом з тим, приписами пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

При дослідженні позовної заяви з'ясовано, що остання підписана виконувачем обов'язків керівника Коростенської окружної прокуратури Житомирської області ОСОБА_1 та згідно з датою відділення поштового зв'язку на конверті подана 12.08.2024.

Водночас, в підтвердження повноважень особи, що підписала позовну заяву, подано копію наказу Житомирської обласної прокуратури від 08.08.2024 за № 550кв, згідно з яким керівнику Коростенської окружної прокуратури Житомирської області ОСОБА_2 надано відпустку на період з 09.08.2024 до 11.08.2024 й на час його відпустки виконання обов'язків керівника покладено на ОСОБА_3 .

Отже, з огляду на додані до позовної заяви докази, станом на дату її подання (12.08.2024) у ОСОБА_4 вже закінчились повноваження виконувача обов'язків керівника Коростенської окружної прокуратури Житомирської області.

Вказана обставина позбавляє суд права прийняти такий позов до розгляду, відкрити провадження у справі та є підставою для його повернення відповідно до зазначеної норми права.

За змістом частини 5 статті 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Одночасно, суд звертає увагу, що у відповідності до частини 8 статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись статтями 169, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Позовну заяву Виконувача обов'язків керівника Коростенської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Державної екологічної інспекції Поліського округу до Овруцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії повернути позивачу.

Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н.М. Майстренко