про залишення позовної заяви без руху
19 серпня 2024 року м. Житомир справа № 240/15044/24
категорія 112010203
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Н.М., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати їй підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2024 нарахування та виплату їй підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, визначеним Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіривши позовну заяву на відповідність нормам статтей 160 - 161 КАС України, суд встановив, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Положеннями пунктів 4, 5, 9 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
За змістом частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, всупереч наведеним вимогам, ОСОБА_1 до позовної заяви не додано доказів в підтвердження заявлених нею позовних вимог, а саме - доказів проживання на території радіоактивного забруднення та звернення до відповідача з питання здійснення перерахунку пенсії та відмови у такому перерахунку, тощо.
Посилання ж позивача на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 у справі № 240/14934/21 з питання здійснення ОСОБА_1 перерахунку підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону № 796-XII (копія якого додана до позовної заяви), та приписи частини 4 статті 78 КАС України не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки під час розгляду та вирішення вказаної справи судом досліджувались й встановлювались обставини саме за спірний у ній період (починаючи з 17.07.2018), тоді як дана позовна заява подана 12.08.2024 й стосується зовсім іншого спірного періоду - починаючи з 01.01.2024, у зв'язку із чим протиправність дій відповідача, а також наявність у позивача права на отримання відповідної доплати як такого підлягають самостійному доведенню і встановленню при розгляді даної справи.
Доданий же ОСОБА_1 до позовної заяви лист органу Пенсійного фонду України, як вбачається зі змісту останнього, стосується питання виконання рішення суду, а не проведення перерахунку підвищення до пенсії, тобто не може бути врахований при вирішенні даної нової справи з новими спірними правовідносинами та предметом спору.
Крім того, в частинах 1 та 2 статті 122 КАС України закріплено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частина 1 статті 123 КАС України передбачає, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вже вказувалось в цій ухвалі, позовна заява, в якій ОСОБА_1 просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ій спірне підвищення до пенсії з 01.01.2024, подана 12.08.2024, тобто з пропуском встановленого частиною 2 статті 122 КАС України шестимісячного строку.
При цьому питання про його поновлення позивачем не порушувалось.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків шляхом надання до суду:
- належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів в підтвердження заявлених позовних вимог (зокрема, проживання на території радіоактивного забруднення, звернення до відповідача з питання здійснення перерахунку пенсії та відмови у такому перерахунку, тощо);
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із документальним підтвердженням поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Н.М. Майстренко