16 серпня 2024 року м. Житомир справа № 240/8166/24
категорія 106000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому із врахуванням позовної заяви в новій редакції, просить:
- визнати бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 стосовно не встановлення причинного зв'язку з смертю її сина та захистом Батьківщини неправомірною;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 провести нове службове розслідування, де встановити причинний зв'язок смерті її сина з захистом Батьківщини.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що Відповідачем не взято до уваги те, що син знаходився в зоні бойових дій (наказ про входження до зони бойових дій знаходиться у відповідача) та що смерть сина наступила у бойовій позиції. Позивач вважає, що при проведенні службового розслідування вищевказані факти не було взято до уваги, що є фактом бездіяльності.
Ухвалою суду від 30 травня 2024 року було відкрито провадження у справі і її призначено розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 26 червня 2024 року об 10 год. 00 хв.
Одночасно судом у Відповідача витребувано копію матеріалів службового розслідування за фактом смерті ОСОБА_2 .
У відзиві на позов Відповідач проти позову заперечує і зазначає, що ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 в період з 22.05.2019 року по 21.03.2021 року та був виключений зі списків особового складу у зв'язку зі смертю.
Зазначається, що по факту смерті ОСОБА_2 було проведено спеціальне розслідування у відповідності до вимог Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 06.02.2001 № 36. Відповідач стверджує, що в ході розслідування було встановлено, що смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу с.Стрілкове, Геніченського району, Херсонської області, яке не відносилося до району ведення антитерористичної операції чи операції Об'єднаних сил. Смерть ОСОБА_2 настала внаслідок гострої серцево-судинної недостатності, ішемічної хвороби серці, гострої коронарної недостатності. За результатами розслідування нещасний випадок (смерть) ОСОБА_2 визнана таким, що пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
26.06.2024 року представником Позивача було заявлено відвід судді Нагірняк М.Ф.
Ухвалами суду від 26.06.2024 року та від 27.06.2024 року в задоволенні відводу судді ОСОБА_3 було відмовлено.
30.06.2024 року від представника Позивача до суду надійшли заперечення на відзив Відповідача. У запереченнях стверджується, що син Позивача "загинув при виконанні бойового завдання і його смерть наступила на бойовій позиції з-за стресу (а не від нещасного випадку), а при проведенні службового розслідування вказані факти не було взято до уваги відповідачем, що є фактом бездіяльності".
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо загальних засад проходження в Україні військової служби регулюються правовими нормами Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (надалі - Закон № 2232-XII), що були чинні на день спірних відносин.
За приписами абзацу другого частини другої статті 2 Закону № 2232-XII проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч.4 ст.2 Закону № 2232-XII).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом на посаді навідника 1 десантно-штурмової роти 1 десантно-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 в період з 22.05.2019 року по 21.03.2021 року та був виключений зі списків особового складу у зв'язку зі смертю.
Суть спірних відносин по даній справі зведена виключно щодо правомірності висновків, зроблених Відповідачем за результатами спеціального розслідування смерті солдата ОСОБА_2 . Відповідно до доводів, наведених у позові та відповіді на відзив на позов, смерть ОСОБА_2 , на думку Позивача, мала місце в зоні бойових дій та пов'язана із захистом Батьківщини.
Спірні відносин між сторонами в даній справі щодо порядку розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України (в тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України військовослужбовцями), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовці), отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті під час виконання обов'язків військової служби та аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України врегульовані правовими нормами Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 06.02.2001 № 36 із змінами та доповненнями (надалі - Інструкції №36), що були чинні на день виникнення таких відносин. Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 332 від 27.10.2021.
За приписами п.1 розділу "III. Спеціальне розслідування нещасних випадків, випадків зникнення та випадків смерті військовослужбовців" Інструкції №36 випадки смерті військовослужбовців під час виконання обов'язків військової служби є самостійною підставою для призначення та проведення спеціального розслідування.
Судом встановлено, що у відповідно до вказаних положень Інструкції №36 наказом командира військової частини НОМЕР_1 №285 від 21.03.2021 року було призначено спеціальне розслідування по факту смерті солдата за контрактом ОСОБА_2 . За результатами спеціального розслідування був складений Акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку смерті військовослужбовця від 26.05.2021 року за формою НВ-2 та Акт про нещасний випадок за формою НВ-3.
Як зазначено в Акті проведення спеціального розслідування нещасного випадку смерті військовослужбовця від 26.05.2021 року за формою НВ-2, 3 січня 2021 року 1 десантно-штурмова рота 1 десантно-штурмового батальйону прибула в Геніченський район для несення служби. Відповідно до встановленого порядку несення служби з 18.03.2021 року по 25.03.2021 року на спостережному пункті "Конотоп", розташованого на Арабатській стрілці на адміністративній межі з АР Крим, заступає на чергування особовий склад взводу в кількості чотири військовослужбовці, з них двоє несуть службу безпосередньо на спостережному посту, а двоє - в загальновійськовому резерві. На спостережному посту "Конотоп" служба організована чотири години через чотири. Чергування відпочинку та служби в холодну пору року та вночі відбувається дві години через дві години. Резерв розташовувався на базі відпочинку "Сонячний берег" південніше населеного пункту Стрілкове на відстані до 1,5км від спостережного пункту " ОСОБА_4 ".
20.03.2021 року в 09 годин 00 хвилин на чергування на добу на спостережному пункті " ІНФОРМАЦІЯ_2 " заступили солдати ОСОБА_2 і ОСОБА_5 21.03.2021 року о 04 годині 30 хвилин солдатом ОСОБА_5 по радіостанції було повідомлено командира, що солдат ОСОБА_2 не приходить до свідомості та має затримки в диханні. Надання першої медичної допомоги солдатом ОСОБА_5 не допомогло, солдат ОСОБА_2 не подавав ознак життя.
По прибуттю командира взводу з резервом на спостережний пункт "Конотоп" (близько 05 годин 00 хвилин) була викликана швидка допомога, яка в 05 годин 50 хвилин констатувала смерть солдата ОСОБА_2 .
Вказані обставини підтвердили опитані в ході спеціального розслідування командир взводу ОСОБА_6 , солдат ОСОБА_5 .
Досліджені судом матеріали спеціального (службового) розслідування свідчать, що по факту смерті солдата ОСОБА_2 . Геніченським районним відділом поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області було проведено досудове розслідування. В ході досудового розслідування було встановлено, що ОСОБА_2 помер внаслідок гострої серцево-судинної недостатності, ішемічної хвороби серця, гострої коронарної недостатності, ознак насильницької смерті на тілі не було виявлено.
Згідно повідомлення Геніченського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області 27.04.2021 року досудове розслідування за фактом смерті ОСОБА_2 закрито за відсутності події злочину.
Суд враховує, що відповідно до вимог п.8 розділу "II. Розслідування та облік нещасних випадків" Інструкції №36 Комісія з розслідування нещасного випадку зобов'язана, окрім іншого, :
- з'ясувати обставини та причини, що призвели до нещасного випадку, установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів (законів, військових статутів, положень, правил, інструкцій, настанов тощо), а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;
- скласти акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) за формою НВ-2 згідно з додатком 3 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-2) та акт про нещасний випадок (зникнення, смерть) під час виконання обов'язків військової служби за формою НВ-3 згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-3) у разі, якщо нещасний випадок (смерть) визнаний комісією з розслідування таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, і надати їх командиру військової частини на затвердження.
За результатами спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 комісією зроблено висновок, що нещасний випадок стався під час виконання службових обов'язків і визнається пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби, про що був складений Акт за формою НВ-3.
Такий висновок Відповідача в особі комісії відповідає вимогам частини третьої статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV та п.10 розділу "II. Розслідування та облік нещасних випадків" Інструкції №36.
Суд вважає безпідставними доводи Позивача, наведені у позові, що смерть ОСОБА_2 мала місце в зоні бойових дій та пов'язана із захистом Батьківщини.
По-перше, на підтвердження таких доводів та всупереч вимогам ч.1 ст.77 КАС України Позивач та її представник не надали суду жодних належних та допустимих доказів
Позивач не врахувала, що бойові дії - це дії військ, авіації, флоту з метою знищення живої сили, бойової техніки і військових споруд противника, заволодіння територією, яку він обіймав, надання протидії наступу противника, відбиття його ударів й утримання захопленої своїми військами, території. Можуть бути оборонними, наступальними (контрнаступальними) чи агресивними (захоплення чужих територій).
Безспірно, згідно Указу в.о. Президента України від 13.04.2014року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" з 28 квітня 2014 року до 30 квітня 2018 на відповідних частинах територій у Донецькій та Луганській областях проводився комплекс військових та спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України (АТО). Після АТО на сході України була введена операція Об'єднаних сил (ООС).
Суд враховує, що відповідно до вимог ст.8 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" від 18.01.2018р. № 2268-VIII окремі військові частини залучалися для забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. Закон втратив чинність на підставі Закону № 2217-IX від 21.04.2022.
Разом з тим, Позивач не врахувала, що станом на 21.03.2021 року (день смерті ОСОБА_2 ) спостережний пункт "Конотоп", розташований на Арабатській стрілці на адміністративній межі з АР Крим, не входив до району таких бойових дій.
В розумінні вимог п. 267 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України добовий наряд призначається для підтримання внутрішнього порядку, охорони особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, приміщень і майна військової частини (підрозділу), контролю за станом справ у підрозділах і своєчасного вжиття заходів для запобігання правопорушенням, а також для виконання інших обов'язків внутрішньої служби.
Перебування військовослужбовців в добовому наряді не ототожнюється із веденням бойових дій.
По-друге, Позивач не врахувала, що приписи Інструкції №36 не наділяють Відповідача повноваженнями в рамках спеціального розслідування за фактом смерті військовослужбовця встановлювати причинний зв'язок такої смерті із захистом Батьківщини.
Таким чином, висновок Відповідача за результатами спеціального розслідування, що нещасний випадок (смерть ОСОБА_2 ) стався під час виконання службових обов'язків і визнається пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби у повній мірі ґрунтується на вимогах чинного законодавства, відповідає обставинам справи та зроблено в межах повноважень Відповідача.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України для стягнення або відшкодування судових витрат по дані справі відсутні.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк