Рішення від 19.08.2024 по справі 200/3910/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2024 року Справа№200/3910/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Духневича О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (адреса: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, буд. 22В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2024 року через систему «Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 057350008019 від 17.05.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 10.05.2024 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до підземного пільгового стажу за списком №1 шахтарі “підземні”, що дає право на пенсію на пільгових умовах не врахованих періодів: часу проходження військової служби до стажу роботи за спеціальністю з 30.01.2017 по 02.05.2024, із зарахуванням в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, за час проходження військової служби в період безпосередньої участі в АТО/ООС у трикратному розмірі: періоди з 26.10.2017 по 03.11.2017, з 04.11.2017 по 28.11.2017, з 04.12.2017 по 19.12.2017, з 22.12.2017 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 30.07.2019, з 20.03.2020 по 23.11.2020, з 14.09.2021 по 23.02.2022, а також військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) до стажу для визначення розміру пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці періодів з 24.02.2022 по 13.07.2022, з 14.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 10.05.2024 звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Рішенням відповідача від 17.05.2024 № 057350008019 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах. Також зазначено, що до пільгового стажу не зараховано період служби за контрактом з 30.01.2017 по 02.05.2024. Страховий стаж складає 25 років 04 місяці 19 днів, пільговий стаж підземної роботи - 13 років 11 місяців 17 днів.

Позивач вважає рішення відповідача від 17.05.2024 № 057350008019 про відмову у призначенні пенсії протиправним, а тому, з метою захисту своїх прав та законних інтересів, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.06.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.06.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні. Зобов'язано відповідача подати до суду: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

01.07.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог.

Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що 10.05.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

За принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що здійснює призначення пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

Рішенням відповідача від 17.05.2024 № 057350008019 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах. Також зазначено, що до пільгового стажу не зараховано період служби за контрактом з 30.01.2017 по 02.05.2024. Страховий стаж складає 25 років 04 місяці 19 днів, пільговий стаж підземної роботи - 13 років 11 місяців 17 днів.

З огляду на викладене, відповідач вказав на відсутність підстав для призначення пенсії.

Також відповідачем заявлено клопотання про залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якості співвідповідача.

01.07.2024 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вважає твердження викладені у відзиві необгрунтованими та просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Обгрунтовуючи відповідь на відзив позивач зазначає, що відповідач зарахував службу в ЗСУ під час участі в АТО/ООС/період війни до загального в одинарному розмірі. Разом з тим, відповідно до ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Згідно довідки Військової частини НОМЕР_2 № 3241 від 21.03.2024 та довідки Військової частини НОМЕР_2 № 3242 від 21.03.2024 періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції, є: з 26.10.2017 по 03.11.2017, з 04.11.2017 по 28.11.2017, з 04.12.2017 по 19.12.2017, з 22.12.2017 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 30.07.2019, з 20.03.2020 по 23.11.2020, з 14.09.2021 по 23.02.2022.

Таким чином додатковий стаж за участь в АТО/ООС (безпосередня участь) по лютий 2022 року складає 4 роки 8 місяців.

Також позивач зазначає, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, періоду проходження військової служби у складі діючої армії Збройних сил України (участь у бойових діях у воєнний час) за періоди з 24.02.2022 по 13.07.2022, з 14.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024.

Крім того позивач заперечує щодо залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якості співвідповідача.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якості співвідповідача у справі - відмовлено.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 10.04.2018.

У період з 26.10.2017 по 03.11.2017, з 04.11.2017 по 28.11.2017, з 04.12.2017 по 19.12.2017, з 22.12.2017 по 30.04.2018 позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 21.03.2024 № 3241.

У період з 30.04.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 30.07.2019, з 20.03.2020 по 23.11.2020, з 14.09.2021 по 13.07.2022, з 13.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024 позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 21.03.2024 № 3242.

10.05.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

За принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що здійснює призначення пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

Рішенням відповідача від 17.05.2024 № 057350008019 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах. Також зазначено, що до пільгового стажу не зараховано період служби за контрактом з 30.01.2017 по 02.05.2024. Страховий стаж складає 25 років 04 місяці 19 днів, пільговий стаж підземної роботи - 13 років 11 місяців 17 днів.

Позивач вважає рішення відповідача від 17.05.2024 № 057350008019 про відмову у призначенні пенсії протиправним, а тому, з метою захисту свої прав та законних інтересів, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає, що спірним в цій справі є незарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періоду військової служби з 30.01.2017 по 02.05.2024 та неврахування окремих видів військової служби до пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

У спірних правовідносинах із 01.01.2004 таким законом є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Статтею 8 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону від 09.07.2003 № 1058-IV та доповнено його розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Аналіз ч. 3 ст. 114 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV дає підстави для висновку, що умовою реалізації права на призначення пенсії є:

- робота особи не менше 25 років на посадах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України (Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.94 № 202), або 20 років на провідних професіях на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень);

- зайнятість особи повний робочий день на роботах згідно затвердженого Кабінетом Міністрів України Списком.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням відповідача від 17.05.2024 № 057350008019 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах. Також зазначено, що до пільгового стажу не зараховано період служби за контрактом з 30.01.2017 по 02.05.2024. Страховий стаж складає 25 років 04 місяці 19 днів, пільговий стаж підземної роботи - 13 років 11 місяців 17 днів.

Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII встановлює, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Отже, право особи на призначення пільгової пенсії відповідно до ст. 114 Закону № 1058-IV має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2. Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.

Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_4 від 07.07.2000, позивач з 12.01.2004 працює в ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті.

В матеріалах справи наявна уточнююча довідка ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 02.05.2024 № 01/11-89/23, яка підтверджує безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на роботах згідно Списку № 1 у період з 12.01.2004 по теперішній час. Також зазначено, що з 30.01.2017 по 29.01.2020 та з 30.01.2020 по теперішній час перебуває на контракті.

Згідно розрахунку стажу позивача, судом встановлено, що період з 30.01.2017 по 28.02.2024 відповідачем зараховано тільки до страхового стажу. Причин не зарахування до пільгового стажу з 30.01.2017 по 02.05.2024 у рішенні від 17.05.2024 № 057350008019 відповідачем не зазначено.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 ст. 2 Закону № 2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за контрактом осіб рядового складу.

Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), зокрема передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Аналізуючи норми Закону № 2232-XII та Закону № 2011-XII суд дійшов висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, якщо на момент призову на військову службу в особливий період особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Як вже встановлено судом, позивач з 29.01.2017 по теперішній час перебуває на військовій службі за контрактом.

Довідкою ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 02.05.2024 № 01/11-89/23, також підтверджено перебування позивача з 30.01.2017 по 29.01.2020 та з 30.01.2020 по теперішній час на військовій службі за контрактом. При цьому з 12.01.2004 по теперішній час позивач є працівником ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті.

Оскільки, позивач на момент призову на військову службу працював в ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» за професією «електрослюсар підземний», що передбачена Списком № 1 та Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.94 № 202, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу роботи за спеціальністю період проходження військової служби з 30.01.2017 по 02.05.2024, а тому рішення від 17.05.2024 № 057350008019 підлягає скасуванню.

Щодо зобов'язання відповідача зарахувати один місяць служби за три місяці час проходження військової служби в період безпосередньої участі в АТО/ООС у трикратному розмірі: періоди з 26.10.2017 по 03.11.2017, з 04.11.2017 по 28.11.2017, з 04.12.2017 по 19.12.2017, з 22.12.2017 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 30.07.2019, з 20.03.2020 по 23.11.2020, з 14.09.2021 по 23.02.2022, а також військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) до стажу для визначення розміру пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці періодів з 24.02.2022 по 13.07.2022, з 14.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024, суд зазначає наступне.

Як вже встановлено судом, позивач у період з 26.10.2017 по 03.11.2017, з 04.11.2017 по 28.11.2017, з 04.12.2017 по 19.12.2017, з 22.12.2017 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 30.07.2019, з 20.03.2020 по 23.11.2020, з 14.09.2021 по 13.07.2022, з 13.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024 брав безпосередню участь в антитерористичній операції та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що підтверджується довідками Військової частини НОМЕР_2 від 21.03.2024 № 3241 та № 3242.

Статтею 8 Закону Закон № 2011-XII, зокрема передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 8 Закону № 2011-XII, саме Кабінет Міністрів України визначає умови та порядок зарахування часу проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, тому положення наказу Міноборони України від 14.08.2014 № 530 на яке посилається позивач не підлягає застосуванню.

17.07.1992 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова № 393).

Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку № 393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення пенсії (10.05.2024) діяла нова редакція Порядку № 393, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України із розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22, від 11.09.2023 у справі № 480/4827/22, від 07.09.2023 у справі № 560/9478/22, від 15.09.2023 у справі № 380/10714/22, від 031.01.2024 у справі № 480/4941/22, від 10.06.2024 у справі № 260/4588/23 та від 04.07.2024 у справі № 620/4538/23

Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 06.06.2024 № 200/479/24 та від 18.07.2024 № 200/1227/24.

Судом не беруться до уваги висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, оскільки вони формувались до внесення змін до підпункту "а" пункту 3 Порядку № 393, а тому є не релевантними до спірних правовідносин.

При цьому суд не застосовує положення Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 "Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", на які посилається позивач, з огляду на приписи ч. 3 ст. 7 КАС України: "3. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

В даному випадку відповідні положення Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 суперечать іншому правовому акту, який має вищу юридичну силу, - Порядку № 393.

З огляду на викладене, підстави для зарахування до пільгового стажу в розрахунку один місяць служби за три місяці часу проходження військової служби в період безпосередньої участі в АТО/ООС у трикратному розмірі: періоди з 26.10.2017 по 03.11.2017, з 04.11.2017 по 28.11.2017, з 04.12.2017 по 19.12.2017, з 22.12.2017 по 30.04.2018, з 01.05.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 06.06.2018, з 17.12.2018 по 30.07.2019, з 20.03.2020 по 23.11.2020, з 14.09.2021 по 23.02.2022 відсутні.

Разом з тим, вимога щодо зарахування військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) для визначення розміру пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці періодів з 24.02.2022 по 13.07.2022, з 14.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024 підлягає задоволенню, оскільки відповідно до Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022) періоди служби на посадах, що визначені в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, підлягають пільговому обчисленню саме для визначення розміру пенсії.

Підсумовуючи встановлені при розгляді справи обставини та надану їм оцінку, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 17.05.2024 № 057350008019 про відмову позивачу у призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV; зобов'язання відповідача зарахувати позивачу в кратному обчисленні період проходження військової служби з 30.01.2017 по 02.05.2024 до підземного пільгового стажу за Списком № 1, а період військової служби з 24.02.2022 по 13.07.2022, з 14.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024 врахувати для визначення розміру пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 10.05.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду викладених в даному рішенні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 968,96 грн.

Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.05.2024 № 057350008019 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 в кратному обчисленні період проходження військової служби з 30.01.2017 по 02.05.2024 до підземного пільгового стажу за Списком № 1, а період військової служби з 24.02.2022 по 13.07.2022, з 14.07.2022 по 01.11.2023, з 11.11.2023 по 21.03.2024 врахувати для визначення розміру пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.05.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду викладених в даному рішенні.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 гривень (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.С. Духневич