Рішення від 19.08.2024 по справі 215/7666/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2024 рокуСправа №215/7666/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Ніколайчук С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради Каретіної Оксани Володимирівни (50083, м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 23, код ЄДРПОУ 03192359) про встановлення наявності компетенції, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовом до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради Каретіної Оксани Володимирівни, у якому просить суд:

- встановити наявність компетенції (повноважень) начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни при отриманні процедури протиправною бездіяльністю і зобов'язати прийняти акт після розгляду і задовольнити вчасно надіслати повідомлення сину про мій вибір його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі особі з інвалідністю.

Позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що 06.11.2023 звернулася до відповідача із заявою вх. 1483, але отримала роз'яснення, що її не розглядали і ненормативний правовий акт відповідач не приймав. Відповідач не виконує умови Постанови КМУ від 06.10.2021 р. №1040, Постанови КМУ від 01.06.2020 р. №430. Надання довідки про місце реєстрації громадянина носить рекомендований характер і відсутність її не є достатньою умовою для відмови надати направлення на перепідготовку, оскільки відсутній Закон, який забороняє відповідачу надавати таке направлення при відсутності довідки про місце реєстрації громадянина, у якого не має свого житла. Вказує, що відповідач має керуватися принципом верховенства права, оскільки є посадовою особою органа місцевого самоврядування, через який держава реалізує свою владу. Відповідачу закон не забороняє видати направлення на перепідготовку, запрошення з приводу розгляду заяви від 06.11.2023 р. вх. 1483, прийняти за її розглядом ненормативний правовий акт. Відповідач не забезпечив соціальних гарантій, оскільки прагне розширити сферу свого впливу, збільшити зони регулювання життя людей.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29 грудня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради Каретіної Оксани Володимирівни у справі № 215/7666/23 передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року суд відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

14 лютого 2024 року засобами поштового зв'язку від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовної заяви повністю, обґрунтовуючи тим, що 07.11.2023 ОСОБА_1 надала до управління заяву про потребу в наданні соціальних послуг, яка була зареєстрована за вх. 1291 та додатки до її звернення; заява про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від ОСОБА_1 , яка була зареєстрована в управлінні за вх. № 1483 та заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на професійній основі від ОСОБА_2 , яка була зареєстрована в управлінні за вх. № 1484 .

В заяві від 07.11.2023 за вх. № 1291 позивач не зазначила про бажання бути присутнім при розгляді заяви, тому розгляд відбувався без присутності позивачки.

Заява позивача від 07.11.2023 за вх. № 1291 до управління розглянута відповідно до Закону України “Про звернення громадян”. Підготовлена письмова відповідь з вичерпними роз'ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти та направлена листом на поштову адресу позивача.

Заява про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі ОСОБА_1 від 07.11.2023 за вх. № 1483, яка була надана як додаток до звернення від 07.11.2023 за вх. № 1291, була розглянута управлінням відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 №1040 “Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі” (далі - Порядок 1040), яка не передбачає повідомлення позивача про час, день та місце розгляду заяви.

Після розгляду заяви про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі ОСОБА_1 від 07.11.2023 за вх. № 1483 управлінням було підготовлене письмове повідомлення від 09.11.2023 за вих. № 15/23.1-22/2764 про необхідність надання повного пакету документів протягом 30 календарних днів відповідно до Порядку 1040, та направлено позивачці рекомендованим листом на поштову адресу: АДРЕСА_2 .

Відповідно до Порядку 1040 ОСОБА_1 була підготовлена письмова відповідь на заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі ОСОБА_1 від 07.11.2023 за вх. № 1483 від 14.12.2023 за вих. 15/231-22/3004.

Щодо порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_2 , відповідач зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 430 “Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності” затверджено Порядок підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності (далі - Порядок 430 ), а саме: фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління з заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі (далі - перелік). Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_3 , ОСОБА_2 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013, за адресою АДРЕСА_4 не зареєстрований по теперішній час.

Відповідач вказав, що вирішення питання про реєстрацію місця проживання сприятиме дотримання відповідного законодавства та дозволить ОСОБА_2 адресно, своєчасно та не порушуючи законодавства, яке регулює питання підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності отримати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включенням до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Також на думку відповідача, оскільки позивач у цій справі не є суб'єктом владних повноважень у розумінні п.7 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України, тому ОСОБА_1 не наділена адміністративною процесуальною дієздатністю на пред'явлення позову щодо встановлення наявності компетенції (повноважень) у відповідача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року суд визнав заяву ОСОБА_1 в адміністративній справі № 215/7666/23 про відвід судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В. необґрунтованою.

Відповідно до частин 5, 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 надала до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради заяву про потребу в наданні соціальних послуг (вх. № 1291 від 07.11.2023 р.) та додатки до її звернення; заява про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від ОСОБА_1 (вх. № 1483 від 07.11.2023 р.) та заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на професійній основі від ОСОБА_2 (вх. № 1484 від 07.11.2023 р.).

Заява позивача від 07.11.2023 за (реєстрційний вх. № 1291) була розглянута відповідачем відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Підготовлена письмова відповідь від 05.12.2023 року № 15/231-14/180 з роз'ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти. Відповідь № 15/231-14/180 направлена листом на поштову адресу позивача13.12.2023 року, що підтверджується копією реєстру поштового відправлення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їх джерела права.

Стаття 19 Конституції України визначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виключні повноваження районної у місті ради визначаються рішенням Криворізької міської ради від 30.03.2016 № 381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів». Зазначеним рішенням повноваження щодо соціального захисту громадян делеговані виконкому районної у місті ради.

Соціальний захист населення в межах делегованих повноважень в Тернівському районі здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (далі - управління) в порядку встановленому законодавством України.

Повноваження управління закріплені Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженим рішенням Тернівської районної у місті ради від 23.02.2023 № 222.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стосовно порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_2 було роз'яснено наступне., суд зазначає наступне.

Постановою КМУ від 01.06.2020 № 430 “Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності” було затверджено Порядок підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності (далі - Порядок ).

Цей Порядок визначає процедуру підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду окремим категоріям громадян відповідно до Закону України “Про соціальні послуги” без здійснення підприємницької діяльності.

У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

організації, які здійснюють навчання фізичних осіб, - республіканський Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські центри соціальних служб; громадські об'єднання, міжнародні неурядові організації, благодійні, релігійні організації, установи та організації, що мають досвід роботи з відповідними вразливими групами населення;

навчання фізичних осіб основ догляду - процес формування у фізичних осіб знань, умінь і навичок догляду за окремими категоріями громадян.

Навчання фізичних осіб основ догляду здійснюється відповідними організаціями за типовою програмою для подальшого надання соціальних послуг з догляду вдома особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, які є: громадянами похилого віку; особами з інвалідністю; невиліковно хворими, а також хворими, що потребують тривалого лікування, дітьми з інвалідністю; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

Типова програма навчання фізичних осіб основ догляду затверджується Мінсоцполітики і передбачає теоретичну, практичну підготовку та складення іспиту.

Організації, які планують здійснювати навчання фізичних осіб, звертаються до управління з питань соціального захисту населення із заявою в довільній формі про можливість здійснення навчання. Управління ведуть облік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб.

Фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління з заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі (далі - перелік). Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Управління приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб. Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення на навчання.

Фізичні особи, які мають документ про медичну освіту, вважаються такими, що пройшли навчання і можуть надавати соціальні послуги з догляду. Такі особи додатково подають копію документа про медичну освіту.

Надавати послуги з догляду без проходження навчання, але склавши в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, іспит з основ догляду, може: непрацююча фізична особа, яка протягом не менше ніж три місяці до дня звернення із заявою постійно надавала соціальні послуги і якій призначалася щомісячна компенсація.

Після проходження навчання та/або складення іспиту в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, фізичні особи отримують довідку.

Після отримання довідки про проходження навчання/перенавчання фізичні особи протягом п'яти робочих днів надсилають копію такої довідки до управління для включення такої особи до переліку.

Управління веде облік фізичних осіб, які надають послуги з догляду та мають довідку про проходження навчання та/або складення іспиту, для подальшого залучення їх до гадання послуг з догляду.

Враховуючи вищезазначене, особа, яка бажає надавати соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі повинна особисто звернутися до управління із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, надавши копії документу, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документу, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

ОСОБА_2 неодноразово звертався до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявами він надавав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків.

В заяві позивач зазначив адресу проживання: АДРЕСА_4 , а в паспорті визначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_3 .

Суд зазначає, що з 1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України №1871-IX від 05.11.2021 “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні”, який встановив новий порядок реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб.

Серед основних змін є відміна проставлення штампу про реєстрацію місця проживання фізичної особи до документів.

Відповідно до розділу VI зазначеного Закону для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може надавати відомості про місце проживання, що були внесені до: паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки; паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта для виїзду за кордон; витягу з реєстру територіальної громади.

У разі необхідності підтвердження відомостей про зареєстроване місце проживання органи державної влади, органи місцевого самоврядування з дня запровадження доступу до відомчої інформаційної системи зобов'язані здійснювати перевірку таких відомостей, що внесені до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки. Управління має можливість отримувати інформацію щодо місця реєстрації безпосередньо з інформаційної системи “Реєстр територіальної громади міста Кривого Рогу”.

З матеріалів справи видно, що відповідачем при перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_3 позивач знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013, за адресою АДРЕСА_4 позивач не зареєстрований, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями витягів з реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання.

ОСОБА_2 було рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

В листі Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Дніпропетровській області від 16.05.2023 № С.145/130 ОСОБА_2 було роз'яснено Порядок - 1040, Порядок - 430 та рекомендовано:

1. Зареєструвати місце проживання згідно чинного законодавства та отримати відповідну довідку;

2. Скласти іспит з основ догляду в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб та отримати відповідну довідку;

3. Припинити виплату надбавки на догляд як особі з інвалідністю І групи, призначеної відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” ОСОБА_1 ;

4. Звернутися до управління з заявою про включення до переліку. Після включення до переліку, припинити нарахування та виплату компенсації на непрофесійній основі та одночасно подати всі необхідні заяви та документи для призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 2 Закону 1871 реєстрація місця проживання (перебування) особи -внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Згідно із статтею 3 Закону 1871 реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою:

1) створення умов для реалізації прав особи, зокрема виборчих прав, права на участь у місцевому самоврядуванні, на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом;

2) ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою;

3) використання знеособлених даних реєстрів територіальних громад для обґрунтованого розроблення органами державної влади та органами місцевого самоврядування програм економічного і соціального розвитку адміністративно-територіальних одиниць, визначення правомочності зборів жителів територіальної громади, для статистичних, наукових та інших” потреб у визначених законом та актами Кабінету

Міністрів України випадках.

Відповідно частини 1 статті 5 Закону 1871 громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.

З матеріалів справи також встановлено, що заява про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі ОСОБА_1 від 07.11.2023 вх. № 1483, яка була надана як додаток до звернення від 07.11.2023 вх. № 1291, була розглянута Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» (далі - Порядок 1040).

Заява розглянута управлінням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» та підготовлене письмове повідомлення від 09.11.2023 за вих. № 15/23.1-22/2764 про необхідність надання повного пакету документів протягом 30 календарних днів відповідно до Порядку 1040, яке направлено позивачу рекомендованим листом на поштову адресу: АДРЕСА_2 .

При розгляді заяви від 07.11.2023 за вх. № 1483 відповідачем встановлено (про що зазначено в повідомленні від 14.12.2023 за вих. 15/231-22/3004), що до неї позивачем були додані наступні документи:

- копія паспорта (1,2,10,11 сторінки);

- копія реєстраційного номеру облікової картки платника податків;

- довідка управління від 20.06.2022 за вих. № 160;

- копія акту обстеження матеріально-побутових умов від 21.01.2022 року;

- копія довідки МСЕК;

- копія медичного висновку № 13 про наявність порушення функції організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.

Копія медичного висновку № 13 від 05.01.2022 про наявність порушення функції організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, була надана позивачу для вирішення питання надання соціальних послуг на непрофесійній основі. У даному висновку не міститься інформація щодо потреби позивача в отриманні соціальної послуги з догляду на професійній основі від фізичної особи.

В повідомлені від 09.11.2023 року вих. №15/23.1-22/2764 позивачу було роз'яснено, що для подальшого розгляду її заяви щодо потреби в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 07.11.2023 за вх. № 1484, необхідно було протягом 30 календарних днів із дати отримання повідомлення надати до управління висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі.

15.11.2023 позивач надала до управління звернення, яке було зареєстроване за вх. № 1318, в якому вона просить звернутися управління до медичного закладу для отримання висновку про стан її здоров'я.

20.11.2023 ОСОБА_1 надала до управління звернення, яке було зареєстроване за вх. № 1324. До звернення надано довідку від 16.11.2023 за № 167, видану комунальним некомерційним підприємством « Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Криворізької міської ради, в якій зазначено лише діагнози ОСОБА_1 та відсутня рекомендація щодо необхідності отримання соціальної послуги з догляду на професійній основі від фізичної особи.

У відповідях на вищезазначені звернення позивачу зазначалось, що для розгляду її заяви щодо потреби в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 07.11.2023 за вх. № 1483, необхідно протягом 30 календарних днів із дати отримання повідомлення надати до управління висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі.

Таким чином, позивач була належним чином повідомлена про необхідність надання висновку про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі.

Станом на 14.12.2023 року позивачем не було надано до управління висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, що унеможливило подальший розгляд її заяви про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі, зареєстрованої 07.11.2023 за вх. № 1483, відповідно до Порядку 1040.

Під час судового розгляду справи позивачем також не було надано доказів надання до управління висновку про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду з рекомендацією щодо необхідності отримання соціальної послуги з догляду на професійній основі від фізичної особи.

Особа або законний представник особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, подають уповноваженому органу заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі за формою згідно з додатком 1 (далі - заява про потребу в наданні соціальних послуг) (абзац другий пункту 5 Порядку № 1040).

Відповідно до абзаців 3 - 8 пункту 5 Порядку № 1040 Під час подання заяви про потребу в наданні соціальних послуг особою або законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, пред'являються:

паспорт громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства - довідка про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту/посвідчення біженця/паспортний документ іноземця та посвідка на тимчасове проживання або посвідка на постійне проживання;

документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, внесені до паспорта громадянина України, крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.

До заяви про потребу в наданні соціальних послуг додаються:

висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду (далі - висновок про стан здоров'я), за формою, затвердженою МОЗ;

копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю).

Відповідно до п. 3 Порядку 1040 компенсація не призначається: 1) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, особам, які є громадянами похилого віку; особами з інвалідністю; невиліковно хворими, а також хворими, що потребують тривалого лікування; дітьми з інвалідністю; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку/ рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, якщо такі особи:

- отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду від надавача комунального чи недержавного сектору;

- отримують виплати на догляд відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю ", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю " (крім осіб з інвалідністю з дитинства І групи);

2) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу";

3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують компенсацію за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі відповідно до Закону України "Про соціальні послуги";

4) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують соціальні послуги догляду вдома, денного догляду, паліативного догляду від надавача комунального чи недержавного сектору.

Пунктом 4 Порядку 1040 передбачено, що особи, які отримують соціальні послуги або виплати, визначені в підпункті 1 пункту 3, або особи, за яких фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, отримують виплати, зазначені в підпунктах 2 і 3 пункту 3 цього Порядку, за їх бажанням замість соціальних послуг чи виплат можуть отримувати соціальні послуги з догляду від фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, відповідно до цього Порядку.

В листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.12.2024 року № 0400-010506-6/193926 «Про надання інформації» зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримує надбавку на догляд 50,00 грн, як особа з інвалідністю І групи, призначеної відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».

Підпунктом 4 пункту 4 Постанови 654 встановлено, що з 01.09.2008 особам з інвалідністю І групи, одиноким особам з інвалідністю II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягай пенсійного віку, одиноким особам з інвалідністю III групи, які досягай пенсійного віку, одиноким одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду, та які отримують пенсію відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" (1727-15)), виплачується надбавка на догляд у розмірі 50 гривень.

Станом на 14.12.2023 ОСОБА_1 надавались соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг ОСОБА_2 , який щомісячно у період з 01.01.2020 по 31.12.2023 отримував компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 № 859 та ст.13 Закону України "Про соціальні послуги".

Відповідно до п. 9 Порядку 1040 у разі подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, та/або особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, недостовірних документів/відомостей уповноважений орган може відмовити в призначенні компенсації шляхом надсилання на поштову або електронну адресу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, особи або законного представника особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, повідомлення.

Згідно із п.1 Порядку 1040, компенсація за догляд призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, яка пройшла підготовку та перепідготовку з основ догляду особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Відповідно до п.5 Порядку 1040 особи або законні представники осіб, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління

Станом, на 14.12.2023 ОСОБА_2 не надано до управління довідку про проходження підготовки або перепідготовки з основ догляду, у зв'язку з чим його не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління (копія переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі додається).

Враховуючи вищенаведене, у відповідача відсутні підстави для направити повідомлення ОСОБА_2 для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі.

Також у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року у справі №215/5267/23, яке набрало законної сили 09.07.2024 року зазначено: «враховуючи факт неподання позивачем до управління інформації чи копії довідки щодо проходження підготовки та перепідготовки з основ догляду, суд приходить до висновку, що позивач не мав законних підстав надавати заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на професійній основі, оскільки він не включений до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі».

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Крім того, заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на професійній основі ОСОБА_2 від 07.11.2023 за вх. № 1484, яка була надана як додаток до звернення позивача від 07.11.2023 за вх. № 1291, була розглянута Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради відповідно до Порядку 1040.

За результатами розгляду цієї заяви надана відповідь від 11.2023 вих. 15/231-14/164, яка направлена рекомендованим листом за адресою: АДРЕСА_2 .

Щодо вимоги позивача про встановлення наявності компетенції, суд зазначає наступне.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п.7 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, зокрема, на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення, та інші окремо визначені спори.

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад, оскільки участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий, однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції, так як необхідно з'ясовувати, у зв'язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.

В постанові Верховного Суду від 5 липня 2019 року у справі №802/833/17-а сформовано висновок, відповідно до якого, компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов'язків державного органу, установи або посадової особи, які вони зобов'язані використовувати для виконання своїх функціональних завдань. Компетенцію державного органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом. Внаслідок різного тлумачення законодавства компетенція суб'єктів владних повноважень може перетинатися, внаслідок чого виникає компетенційний спір. Завданням суду у компетенційних спорах, з урахуванням загального завдання адміністративного судочинства, є розв'язання законодавчої колізії, а також усунення наслідків дублювання повноважень.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 березня 2019 року у справі №820/3713/17 звернула увагу, що компетенційними є спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них - як позивачем, так і відповідачем - є суб'єкти владних повноважень. Тобто позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень - відповідач своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

Аналогічна позиція викладена також у постановах Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі № 800/566/17, від 10 липня 2018 року у справі № 825/1808/17, від 5 липня 2019 року у справі № 802/833/17-а, від 18.03.2020 у справі № 461/10234/15-а, від 26.05.2020 у справі №808/4327/15, від 18.11.2021 у справі №280/9295/20.

При цьому, розгляд цього спору про встановлення наявності компетенції (повноважень) у відповідача з урахуванням його предмету і суб'єктивного складу перебуває поза межами не лише юрисдикції адміністративних судів, а й не належить до юрисдикції жодного іншого суду.

Відповідна наведена правова позиція узгоджується із позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі №820/3713/17 та у постанові Верховного Суду від 18.11.2021р. у справі №280/9295/20.

Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням вищенаведених правових висновків Верховного Суду, суд приходить до висновку, що оскільки позивач у цій справі не є суб'єктом владних повноважень у розумінні п.7 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак, він не наділений адміністративною процесуальною дієздатністю на пред'явлення позову щодо встановлення наявності компетенції (повноважень) у відповідача.

Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірності своїх дій у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору і відсутні докази понесених витрат відповідачем, у суду відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради Каретіної Оксани Володимирівни (50083, м. Кривий Ріг, вул. Ухтомського, 23, код ЄДРПОУ 03192359) про встановлення наявності компетенції, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук