м. Вінниця
19 серпня 2024 р. Справа № 120/2594/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі- відповідач), в якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за №905060137548 від 05.02.2024 року про відмову в перерахунку пенсії
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання в Державному навчальному закладі «Гущинецьке вище професійне училище» з 01.09.1978 року по 15.12.1978 року.
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періоду навчання позивача в Державному навчальному закладі «Гущинецьке вище професійне училище» з 01.09.1978 року по 15.12.1978 року.
Ухвалою від 06.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи. Також даною ухвалою встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позов.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив щодо задоволення позову. Зазначив, що ОСОБА_1 30.01.2024 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою та додатково наданими документами щодо перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказав, що до заяви про перерахунок пенсії позивачем долучена довідка №02-838 від 14.12.2023, видана державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» про навчання за професією «Водій автомобіля 3 класу» та відповідно до акту №l від 14.12.1978р. позивач здав екзамени та отримав права водія №002579, однак в довідці відсутня інформація про початок та тривалість навчання.
З огляду на вищевикладене Головним управлінням було прийнято рішення №905060137548 від 05.02.2024 року, яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії за віком, оскільки згідно наданих документів неможливо визначити період та тривалість навчання.
21.03.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, однак суд не бере її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах пенсійного фонду та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
30.01.2024 ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою та додатково наданими документами щодо перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви долучив довідку №02-838 від 14.12.2023, яка видана державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» про навчання за професією «Водій автомобіля 3 класу» довіку №02-383 від 14.12.2023 про зміну назви установи, протокол виїмки та паспорт громадянина України, що підтверджується матеріалами справи.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №905060137548 від 05.02.2024 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до довідки №02-838 від 14.12.2023, яка видана державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» про навчання за професією «Водій автомобіля 3 класу» та відповідно до акту №l від 14.12.1978 позивач здав екзамени та отримав права водія №002579, однак в довідці відсутня інформація про початок та тривалість навчання.
Позивач, не погоджуючись із вказаним рішення, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя статті 44 Закону №1058-IV).
Згідно з частиною другою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даним, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 8 Порядку, час навчання у вищих учбових, професіональних, учбово-виховних закладах, учбових закладах підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів, у аспірантурі, докторантурі й криничній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і які містять відомості про період навчання. При відсутності у таких документах відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умови, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.
Таким чином, зі вказаного Порядку убачається, що при відсутності у дипломі особи відомостей часу навчання, приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умови, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.
Згідно з пунктом "д" частини 3 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Отже, законодавець передбачав можливість зарахування до страхового стажу періоду навчання і визначив для цього певні умови та порядок.
Як вже зазначалося, в оскаржуваному рішенні від 05.02.2024 року № 905060137548 відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії а саме, не зараховано до страхового стажу період навчання згідно довідки № 02-838 від 14.12.2023, яка видана державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» про навчання за професією «Водій автомобіля 3 класу» та акту №l від 14.12.1978, згідно якого позивач здав екзамени та отримав права водія №002579, оскільки в довідці відсутня інформація про початок та тривалість навчання.
Так, дійсно в довідці №02-838 від 14.12.2023, яка видана державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» зазначено, що накази про зарахування і відрахування учнів, та поіменні книги учнів, які закінчили курси шоферів за 1972-1979 р.р. в училищі були вилученні на підставі протоколу виїмки 19.02.1980 року.
Також в матеріалах справи міститься акт № 1 від 14.12.1978 року, на підстав якого, і було надано довідку про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно навчався в Гущинецькому середньому сільському професійно-технічному училищі № 2 ім. Ленінського комсомолу за професією: «Водій автомобіля 3 класу» та відповідно до акту №1 від 14.12.1978 року він здав екзамени і отримав оцінки: Будова автомобіля - 5; ПДР - 5; Водіння - 4. Отримав свідоцтво №00248. Отримав права водія №002579.
Суд зазначає, що в довідці №02-838 від 14.12.2023 та акті відсутні відомості щодо початку навчання та дати закінчення навчання позивачем.
Разом з тим, як самостійно вказує представник позивача, нею було подано адвокатський запит від 22.02.2024 до Державного навчального закладу «Гущинецьке вище професійне училище» з запитом про надання довідки про навчання ОСОБА_1 у ДНЗ «Гущинецьке ВПУ».
Так, в матеріалах справи міститься відповідь на вищевказаний запит де зазначено, що на підставі поіменних списків груп, які навчались по спеціальності «Водій автомобіля категорії «С»», листа Начальнику Калинівського МРЕО майору міліції Смешко А.А., та акту №1 від 15.12.1978 року термін навчання ОСОБА_1 був з 01.09.1978 по 15.12.1978.
Разом з тим, суд звертає увагу, що дана відповідь Державного навчального закладу «Гущинецьке вище професійне училище» надана на адвокатський запит від 22.02.2024, що підтверджується матеріалами справи, тобто пізніше ніж прийняте відповідачем рішення про відмову в перерахунку пенсії від 05.02.2024.
Більше того, відповідачем до відзиву долучено копію заяви позивача від 30.01.2024 про перерахунок пенсії де серед додатків міститься довідка № 02-838 від 14.12.2023, яка видана державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» про навчання за професією «Водій автомобіля 3 класу» довіку № 02-383 від 14.12.2023 про зміну назви установи, протокол виїмки та паспорт громадянина України.
З наведеного слідує, що під час подання позивачем заяви від 30.01.2024 про перерахунок пенсії у відповідача були відсутні відомості, які вказані Державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» про те, що на підставі поіменних списків груп, які навчались по спеціальності «Водій автомобіля категорії «С»», листа Начальнику Калинівського МРЕО майору міліції Смешко А.А., та акту №1 від 15.12.1978 року термін навчання ОСОБА_1 був з 01.09.1978 по 15.12.1978.
Відповідні обставини, на переконання суду, цілком обґрунтовано викликали у відповідача сумніви щодо можливості врахування періоду навчання.
Таким чином, суд погоджується із доводами відповідача, що згідно наданих позивачем документів разом із заявою від 30.01.2024 в органу пенсійного фонду була відсутня інформація про початок та тривалість навчання ОСОБА_1 .
Інших належних та допустимих доказів на підтвердження обставини про період навчання, позивачем до заяви долучено не було. Протилежного судом не встановлено.
Разом з тим, судом враховано, що відповідачем не було запропоновано позивачу надати додаткові документи для підтвердження часу навчання за спірний період, та не вжито жодних дій щодо витребування додаткових документів з метою належного розгляду заяви позивача про зарахування стажу періоду навчання.
Відповідно до п.4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.
Крім того, суд звертає увагу, що у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі (п.1.9. Порядку №22-1).
Відповідно до пп. 2 п. 6 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, управління ПФ має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на управління Фонду завдань.
Як було встановлено судом вище, у відповідь на адвокатський запит представника позивача державним навчальним закладом «Гущинецьке вище професійне училище» надано такі відомості, а саме, що термін навчання ОСОБА_1 був з 01.09.1978 по 15.12.1978.
Отже, пенсійний орган фактично переклав відповідальність на позивача про доведення періоду навчання на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження періоду навчання позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, що вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.
Таким чином, органи пенсійного забезпечення мають право, зокрема, у разі виникнення певних сумнівів щодо достовірності записів в поданих заявником документів, в даному випадку, долучених позивачем довідках, звертатися із відповідними листами, запитами до підприємств, установ, організацій, з метою отримання певної інформації.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про неналежну перевірку наданих позивачем документів, не забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача, відсутність належного обґрунтування рішення суб'єкта владних повноважень та передчасні висновки про відсутність підстав для врахування періоду навчання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не здійснено усіх необхідних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б підтвердити чи/або спростувати сумніви щодо періоду навчання, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за №905060137548 від 05.02.2024 є протиправним і підлягає скасуванню.
Положеннями ч. 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
В даному ж випадку, суд приходить до висновку, що належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву позивача з урахуванням висновків суду.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а інших судових витрат не встановлено, питання про їх розподіл не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 905060137548 від 05.02.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 30.01.2024.
В задоволенні решти вимог позову, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя:
Секретар: