Справа № 709/1448/24
19 серпня 2024 року селище Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарая Л.О., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП в матеріалах справи відсутній,
15.08.2024 до Чорнобаївського районного суду Черкаської області від Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЧК № 000351. Фабула обвинувачення викладена наступним чином: «(дата вказана нерозбірливо) о 12:30 год. гр. ОСОБА_1 разом з гр. ОСОБА_2 на р. Ірпінь в с. Лихоліти Золотоніського району ловив раків вбрід забороненими сітковими знаряддями лову (рукописний текст здійснений нерозбірливим почерком), раків не вловив, чим порушив п.п. 1, п. 1 р. ІV, п.п. 9 п. 1 р. ІV Правил любительського рибальства».
Відповідно до частин 1-3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 2.3 Інструкції з оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення (далі Інструкція) усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком українською мовою.
Пунктом 2.7 Інструкції передбачено, що при складанні протоколу слід чітко викладати всі відомості, передбачені формою протоколу, звертаючи особливу увагу на точність і повноту викладення складу порушення, які саме речі, предмети і документи вилучені за фактом викритого порушення, їх індивідуальні ознаки, кількість, номери тощо.
В порушення зазначених норм Інструкції, посадовою особою Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Черкаській області при складанні протоколу про адміністративне правопорушення нерозбірливо зазначено прізвище посадової особи - старшого державного інспектора, котрим був складений протокол, нерозбірливо зазначено відомості про дату правопорушення та знаряддя вчинення правопорушення (знаряддя лову).
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ЧК № 000351 від 20.07.2024, суд встановив, що він :
-не містить посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за порушення особою підпунктів 1, 9 пункту 1 розділу ІV Правил любительського рибальства;
-не зазначені прізвища, адреси свідків адміністративного правопорушення;
-не зазначено інформацію про заподіяння правопорушенням матеріальної шкоди або її відсутність;
Матеріали справи про адміністративне правопорушення містять копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЧК № 000328 від 20.07.2024 стосовно ОСОБА_2 , копію Акта виявлення та вилучення від 20.07.2024 забороненого сіткового знаряддя лову у ОСОБА_2 , копію опису - оцінки знарядь лову, іншого риболовного майна, плавучих транспортних засобів від 20.07.2024, копію приймального акта № 628 від 30.07.2024, копію розписки ОСОБА_2 та копію розрахунку збитків. При цьому, указані копії документів не завірені уповноваженою особою.
Протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14).
У зв'язку із викладеним та враховуючи, що вказані недоліки не можуть та не повинні бути усунені судом, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід повернути органу, який складав відповідний протокол для дооформлення.
Покликаючись на положення статей 245, 256, 278 КУпАП, суд,
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Черкаській області для дооформлення.
Постанова набирає законної сили негайно та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Шарая