14.08.2024 Справа №607/7967/23 Провадження №1-кп/607/670/2024
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
у складі: головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Тернополі в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.10.2022 за №22022210000000093, щодо
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у с. Солодководне Розівського району Запорізької області, громадянка України, зареєстроване місце її проживання за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима,
яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
за участю:
прокурора ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_5 ,
установив:
не пізніше липня 2022 року в громадянки України ОСОБА_3 виник злочинний умисел, направлений на добровільне зайняття посади, пов?язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади - в підрозділі окупаційної адміністрації держави-агресора, створених на тимчасово окупованій території Запорізької області.
При цьому, ОСОБА_3 було відомо, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Діючи, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права та вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об?єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 № 62734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), президент російської федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зс російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
15.03.2022 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено його продовження з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
21.04.2022 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено його продовження з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
22.05.2022 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
15.08.2022 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в України строком на 90 діб.
16.11.2022 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в України строком на 90 діб.
07.02.2023 Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в України строком на 90 діб.
24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва російської федерації військовослужбовці зс російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській і Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське, оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі АДРЕСА_1 , яке було захоплено 03.03.2022.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № l207-VII, є частини території У країни, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022» (із змінами) та Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (із змінами), Кам?янська селищна територіальна громада внесена до вказаного переліку територіальних громад, як тимчасово окупована російською федерацією територія України.
Після окупації зазначених територій Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування. правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 05.05.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданская администрация Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
Окрім цього, у невстановлений час, але не пізніше 02.07.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданская администрация Пологовского района Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на тимчасово окупованій території Пологівського району Запорізької області, у тому числі й смт. Кам?янка (раніше - Куйбишево), яке входить у Пологівський район.
При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
3 метою встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військовим шляхом територіях Пологівського району Запорізької області, представники збройних формувань російської федерації, діючи за підтримки місцевих колаборантів, за рахунок яких вже було сформовано зазначену окупаційну адміністрацію Пологівського району, та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили на території Кам?янської (раніше - Куйбишевської) селищної територіальної громади аналогічний незаконний орган влади у вигляді місцевої окупаційної адміністрації держави-агресора - т.зв. «Куйбышевскую военно-гражданскую администрацию», яку безпосередньо підпорядкували зазначеній районній окупаційній адміністрації - «Военно-гражданской администрации Пологовского района», наділивши її всіма необхідними владними повноваженнями, узурпованими у діючої Кам?янської (раніше - Куйбишевської) селищної ради Пологівського району Запорізької області, яка була евакуйована до м. Запоріжжя, де і продовжує свою законну діяльність.
В той же час, у липні 2022 року ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, з метою переслідування своїх корисливих інтересів, а саме, отримання відповідної влади в смт. Кам?янка (раніше - Куйбишево) Пологівського району Запорізької області, та відповідно наділенням її функціями начальника так званого відділу з питань соціального захисту населення «Куйбышевской военно-гражданской администрации», створеної на тимчасово окупованій території, перебуваючи на території смт Кам?янка (раніше Куйбишево), маючи умисел на зайняття посади у незаконному органі влади та реалізуючи його, вступила у злочинну змову з окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «військово-цивільної адміністрації Запорізької області». Отримавши від останніх пропозицію очолити відділ з питань соціального захисту населення «Куйбышевской военно-гражданской администрации», в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно, погодилася на вказану пропозицію.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території смт. Кам?янка (раніше - Куйбишево) Пологівського району Запорізької області, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації на території Кам?янської (раніше - Кубишевської) селищної територіальної громади, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, в липні 2022 року добровільно зайняла посаду начальника відділу з питань соціального захисту населення « Куйбышевской военно-гражданской администрации », пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Займаючи вказану посаду, починаючи з липня 2022 року по теперішній час, ОСОБА_3 , діючи умисно та виконуючи покладені на неї організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, вказівки і розпорядження представників вищестоящої окупаційної адміністрації держави-агресора - т.зв. «военно-гражданской администрации Пологовского района» та «Куйбышевской военно-гражданской администрации», бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, абсолютно нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо приймає участь у загальному управлінні незаконного органу місцевої влади, надає безпосередню допомогу окупантам та представникам держави-агресора у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території громади, в тому числі: незаконно реалізує політику російської федерації в галузі соціального забезпечення громадян на тимчасово окупованій території України, для впровадження наративів окупаційної влади; вирішує питання в інтересах країни-агресора щодо незаконного встановлення опіки і піклування над українськими дітьми, для їх подальшого вивезення в російську федерацію і зміни громадянства; підшуковує, спонукає та залучає до співпраці із окупаційною владою місцевих жителів; організовує і приймає безпосередню участь у численних пропагандистських масових заходах, направлених на підтримання та розповсюдження окупаційної влади держави-агресора, тощо.
Зокрема, у липні 2022 року ОСОБА_3 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, з метою створення умов для подальшого незаконного функціонування окупаційної адміністрації держави-агресора, добровільно, від імені російської федерації, проводила співбесіди із працівниками Кам?янської (раніше - Куйбишевської) селищної ради з метою їх працевлаштування в так званій «Куйбышевской военно-гражданской администрации».
Окрім того, у вересні 2022 року ОСОБА_3 , продовжуючи свою злочинну діяльність, для незаконної реалізації завдань окупаційної влади країни-агресора, проводила оформлення та видачу російської соціальної допомоги мешканцям окупованих територій Запорізької області.
Отже, громадянка України ОСОБА_3 , умисно, добровільно, з липня 2022 року по даний час займає посаду начальника відділу з питань соціального захисту населення « Куйбышевской военно-гражданской администрации », пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади окупаційної адміністрації держави-агресора, створених на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Обвинувачена ОСОБА_3 , будучи обізнаною, що щодо неї розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру, обвинувальний акт спрямовано до суду, у судові засідання не з'явилася, не прибула на судові виклики без поважної причини більше як два рази, тому суд на підставі ухвали від 07.11.2023 в даному кримінальному провадженні здійснював спеціальне судове провадження, що відповідає вимогам ст. 323 КПК України.
Захисник обвинуваченої у судових дебатах зазначив, що зібрані на доведення винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення докази, є недостатніми для ухвалення обвинувального вироку щодо неї, зокрема не доведено, що вона добровільно зайняла вказану посаду. У випадку визнання ОСОБА_3 винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, захисник просив призначити їй мінімальне покарання згідно з санкцією статті.
Прокурор просив визнати ОСОБА_3 винуватою у вчиненні кримінального правопорушення згідно пред'явленого обвинувачення за ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді покарання у виді позбавлення волі на строк десять років з позбавленням права обіймати будь які посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування строком на п'ятнадцять років, з конфіскацією майна.
Винуватість обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, доведена дослідженими в судових засіданнях доказами, а саме:
- показаннями, наданими суду свідком ОСОБА_6 , який повідомив, що ОСОБА_3 знає через її батька. А саме спочатку її батько, а згодом і вона працювала у Пенсійному фонді. Біля приміщення цього фонду розміщувалось його, тобто свідка, приватне підприємство. На початку повномасштабного вторгнення ОСОБА_3 продовжувала працювати у вказаному пенсійному фонді. Приблизно з 5 по 7 вересня, точного дня не пам'ятає, 2022 року, у смт. Кам'янка (колишнє - Куйбишево), після того як окупаційна влада випустила його з тюрми, він пішов до окупаційної адміністрації, де бачив кабінет ОСОБА_3 . Це приміщення селищної ради, другий поверх. На першому поверсі бачив охоронців - військових російської федерації зі зброєю. При цьому, він бачив, як біля цього кабінету сиділи люди на прийом до ОСОБА_3 . Того ж дня він заходив до неї у кабінет, де під час спілкування ОСОБА_3 йому повідомила, що є начальницею та працює з населенням. Однак, вони не говорили про те, чи співпрацює вона з російською федерацією. Точної назви посади ОСОБА_3 не знає. Він упевнений, що ОСОБА_3 співпрацювала з окупантами;
- показаннями свідка ОСОБА_7 , які вона надала у судовому засіданні про те, що проживала у АДРЕСА_1 та працювала лікарем. ОСОБА_3 вона знає, оскільки та працювала у Пенсійному фонді. Після повномасштабного вторгнення сформувалась окупаційна військова адміністрація, яка знаходилась по АДРЕСА_2 , де ОСОБА_3 обіймала посаду начальника відділу соціального захисту населення Куйбишевської окупаційної адміністрації. Про те, яку саме посаду обіймає ОСОБА_3 , дізналась після того як звернулась до відділу економіки вказаної адміністрації, де надали список працівників Куйбишевської окупаційної адміністрації із зазначенням номерів телефонів. У вказаному списку була ОСОБА_3 . Кабінет останньої знаходився в приміщенні вказаної адміністрації на другому поверсі, в кінці коридору праворуч. До ОСОБА_3 вона зверталась в серпні 2022 року, щоб та надала їй консультацію з приводу отримання пенсії свекрухою. Після цього з останньою не спілкувалась. Також зазначила, що листок із зазначенням працівників вказаної адміністрації в подальшому надала слідчому;
- показаннями, наданими суду свідком ОСОБА_8 , про те, що він обіймає посаду начальника Кам'янської селищної військової адміністрації. ОСОБА_3 знає, оскільки відвідували одну школу, а також по роботі спілкувався з нею як працівником Пенсійного фонду. Його колишні підлеглі, які до повномасштабного вторгнення працювали в селищній раді, та які після окупації залишились на окупованій території, повідомили, що станом на червень 2022 ОСОБА_3 очолювала відділ соціального захисту населення Куйбишевської військової адміністрації. Вказана військова адміністрація розташовувалась в приміщенні колишньої Кам'янської селищної ради. Також ОСОБА_3 проводила з вказаними працівниками роз'яснювальні роботи, щоб ті переходили на бік ворога. До посадових обов'язків ОСОБА_3 , як начальника відділу соціального захисту населення, належало складання списків осіб похилого віку, інвалідів, роздавання гуманітарної допомоги. Після початку повномасштабного вторгнення останню не бачив, оскільки виїхав 11.04.2022 із смт. Кам'янка.
- відомостями, що містяться у протоколі огляду пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.03.2023 із довідкою, відповідно до яких свідок ОСОБА_6 на одному із чотирьох фотознімків впізнав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особу, яка орієнтовно з липня 2022 виконує функції начальника відділу з питань соціального захисту населення окупаційної Куйбишевської військово-цивільної адміністрації;
- відомостями, що містяться у протоколі огляду пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.03.2023 із довідкою, відповідно до яких свідок ОСОБА_8 на одному із чотирьох фотознімків впізнав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особу, яка орієнтовно з липня 2022 виконує функції начальника відділу з питань соціального захисту населення окупаційної Куйбишевської військово-цивільної адміністрації;
- даними протоколу огляду пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.03.2023 із довідкою, згідно з якими свідок ОСОБА_7 на одному із чотирьох фотознімків впізнала ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особу, яка орієнтовно з липня 2022 виконує функції начальника відділу з питань соціального захисту населення окупаційної Куйбишевської військово-цивільної адміністрації;
- відомостями, що містяться у двох фотокопіях, виконаних на аркушах формату А4, які були надані 04.11.2022 ОСОБА_7 слідчому до протоколу допиту її як свідка, зокрема такого змісту: « Куйбышевская военно-гражданская администрация » Отдел по вопросам социальной защиты населения Начальник отдела ОСОБА_9 НОМЕР_1 ».
Вказані дві фотокопії постановою слідчого від 11.11.2022 були визнані речовими доказами у даному кримінальному провадженні;
- даними протоколу огляду від 11.11.2022, у якому відображено зміст вказаних вище двох фотокопій, наданих свідком ОСОБА_7 ;
- даними протоколу огляду телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в месенджері «Telegram» за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.11.2022 із додатком оптичним диском, відповідно до яких через пошукові можливості месенджера знайдено загальнодоступну групу « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 . За результатами огляду відібрано публікації щодо ОСОБА_3 , де розміщено її фото та зазначено, що остання є колаборанткою. Так, під одним із фотозображень опублікований наступний текст: «Опа, а що у нас тут. Гра «Впізнай запроданця» продовжується. На першому фото все ясно: … 4 - ОСОБА_3 …, звідки букети???», (знімок № 1, 2, 3, 4). Допис, який було розміщено у цьому телеграм-каналі 08.08.2022 наступного тексту: «Більше зрадників, як в Комиш-Зорі та Куйбишеве не можна і придумати! А професіоналізм який!...Ще одне лайно ОСОБА_3 , рідкісна гнида і сука! Подивіться як вона дивиться на людей, вважає себе царицею. Теж співпрацює з орками, гроші з людей бере за допомогу при оформленні пенсій …», (знімок екрана № 7). Допис , який було розміщено у відкритому телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » 17.07.2022 наступного тексту: « ОСОБА_3 працівник пенсійного фонду в КБ теж пішла на співпрацю з орками. Та воно і не дивно, бо Інна ще з 2014 року відверто демонструвала свою проросійську позицію, проте від українською зарплатні не відмовляється», (знімок екрана № 8);
- відомостями, що містяться у протоколі із додатками огляду мережі Інтернет від 07.03.2023, відповідно до якого за допомогою веб-браузера « GoogleChrome » переглянуто інформацію, що стосується російської окупації Запорізької області. Так, російська окупація цієї області почалась 24.02.2022. Також оглянуто т. зв. офіційний веб сайт « Администрации Запорожсткой области рф » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та скопійовано інформацію з нього. Зокрема на вказаній інтернет сторінці відображається наступна інформація: «Официальный сайт Администрации Запорожской области Адрес: График работы: ПН-ПТ: 09:00 - 18:00 Телефон: E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_10 », посилання на сторінку « Аднимистрации Запорожской области » в мережі «Вконтакте» « ІНФОРМАЦІЯ_12 » та в месенджері телеграм « ІНФОРМАЦІЯ_13 », a також розділи під назвами « Главная , Администрация, Область, Деятельность, Министерства, Пресс-центр, Контакти». З розділу «Документи» завантажено документи під назвою: «Договор о принятии Запорожской области в состав РФ 03.10.2022», «Предложение о принятии Запорожской области в Российскую Федерацию на правах нового субъекта 28.09.2022», «Референдум запорожской области о выходе Запорожской области из состава Украины и о вхождении Запорожской области в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации 23-27 сентября 2022 года 28.09.2022»;
- даними протоколу огляду телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_17 » в месенджері «Telegram» за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09.03.2023, які за змістом є аналогічними до вказаних вище відомостей протоколу огляду телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_4» в месенджері «Telegram » за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.11.2022 із додатком оптичним диском. Крім цього, 08.12.2022 розміщено допис з таким текстом: «... ОСОБА_13 також працює в Куйбишевській адміністрації, відповідає за роздачу російської гуманітарки», (знімок № 7). Також, 26.12.2022 у цьому каналі розміщено допис з фотознімками працівників Куйбишевської ВЦА (знімки № 8, 9, 10), які за змістом і формою ідентичні вказаним вище двом фотокопіям, які були надані 04.11.2022 ОСОБА_7 та які містять інформацію про посаду ОСОБА_3 у Куйбишевській військово-цивільної адміністрації - начальника відділу з питань соціального захисту населення;
- відомостями відповіді від 15.03.2023 № 0800-0801-5/15759 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на запит слідчого, із додатками, про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювала в органах Пенсійного фонду України з 07.08.2003 на різних посадах, зокрема з 31.05.2019 на посаді начальника Більмацького відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян, завідувача Більмацького сектору обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян, головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 15 (сервісного центру) управління обслуговування громадян;
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про перейменування деяких населених пунктів» від 12.05.2016 № 1353-VIII, перейменовано у Запорізькій області селище міського типу Куйбишеве Куйбишевського району на селище міського типу Більмак.
Постановою Верховної Ради України від 06.10.2021 № 1799-ІХ селище міського типу Більмак Пологівського району Запорізької області перейменовано на селище міського типу Кам'янка.
Згідно із Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», з 03.03.2022 тимчасово окупована Кам'янська селищна територіальна громада Пологівського району Запорізької області.
Також, згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 313909070 від 01.11.2022, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, має у власності житловий будинок у АДРЕСА_1 . Вказана вулиця Червоноармійська була перейменована в Українську рішенням Куйбишевської селищної ради Куйбишевського району Запорізької області № 43 від 22.10.2015.
Наведені докази, із врахуванням поданих прокурором процесуальних документів та інших матеріалів кримінального провадження (витягів із Єдиного реєстру досудових розслідувань, доручень про проведення досудового розслідування від 27.10.2022, 19.12.2022, 02.03.2023; постанов слідчого про прийняття кримінального провадження до свого провадження від 27.10.2022, 02.03.2023; постанов про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні від 31.10.2022, 01.03.2023; постанови про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні від 14.12.2022; постанови про визначення підслідності кримінального правопорушення від 30.11.2022; постанови про доручення здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування від 22.02.2023, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення від 27.10.2022; рапорту про виявлене кримінальне правопорушення від 27.10.2022; акту огляду телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в месенджері «Telegram» за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 від 13.10.2022; запиту від 24.10.2022 № 69/30-1330 міському голові про надання завірених копій переліку посадових обов'язків начальника управління соціальної політики Тернопільської міської ради; відповіді від 25.10.2022 № 26608-ф/2022 міського голови із витягом додатку № 7 до рішення міської ради від 22.02.2019 № 7/32/27 - положенням про управління соціальної політики Тернопільської міської ради; доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України від 28.10.2022; інформації від 16.11.2022 №69/30-1465 щодо виконання доручення слідчого від 28.10.2022; інформації від 13.03.2023 № 69/30-492 щодо виконання доручення слідчого із додатками - витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00038773203 від 07.03.2023 щодо ОСОБА_3 , протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 ; інформації щодо виконання доручення слідчого від 28.10.2022; документів, що стосуються особи ОСОБА_3 (запити та відповіді щодо її судимості, перебування на обліках у лікарів нарколога та психіатра, місця її реєстрації, документування паспортом громадянина України, роботи у органах Пенсійного фонду України); постанови про доручення призначити адвоката для здійснення захисту за призначенням від 13.03.2023; доручення Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області від 13.03.2023; процесуальних документів щодо виклику ОСОБА_3 до органу досудового розслідування (повістки про виклик, публікації повісток на сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр»); повідомлення про підозру від 13.03.2023; матеріали щодо публікації цієї підозри; доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України від 13.03.2023 про встановлення місцезнаходження ОСОБА_3 ; відповідь від 17.03.2023 щодо виконання доручення від 13.03.2023; доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України від 20.03.2023 про встановлення місцезнаходження та здійснення регіонального, державного (міждержавного), міжнародного розшуку ОСОБА_3 ; постанови слідчого про оголошення регіонального, державного (міждержавного) міжнародного розшуку підозрюваного від 20.03.2023; копії офіційної бази МВС України щодо розшуку ОСОБА_3 ; постанови слідчого про уточнення анкетних даних підозрюваної від 21.03.2023; клопотання про арешт майна; клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою; клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування; витягу з Державного реєстру речових прав від 30.03.2023; ухвал слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 23.03.2023, 28.03.2023, 05.04.2023; матеріалів щодо публікацій повідомлення про здійснення спеціального досудового розслідування), оцінені судом як належні, допустимі, достовірні, а їх сукупність - достатньою, для визнання поза розумним сумнівом обвинуваченої винуватою у межах висунутого обвинувачення.
Таким чином, суд дійшов до переконання про доведеність винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення та кваліфікує її дії за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих, адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Згідно матеріалів кримінального провадження ОСОБА_3 перебуває на тимчасово окупованій території Запорізької області, Пологівський район, смт. Кам'янка. Повістки про виклик обвинуваченої на стадії судового розгляду публікувались на офіційному веб-сайті Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр». Будь-які клопотання від обвинуваченої на адресу суду не надходили.
Дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області адвоката ОСОБА_5 уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст. 46, 47 КПК України, забезпечити безоплатну вторинну правову допомогу ОСОБА_3 .
Згідно ухвали Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.11.2023 здійснювалось спеціальне судове провадження. У судових засіданнях брав участь захисник, який був захисником на стадії досудового розслідування і обізнаний з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування. При цьому захисник обвинуваченої здійснював дії, спрямовані на захист обвинуваченої, брав участь у допиті свідків, дослідженні доказів та в судових дебатах.
З огляду на наведене, суд вважає, що стороною обвинувачення вживалися достатні заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 як підозрюваної та обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, а згідно із ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.
При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд відповідно до вимог ст.ст. 65-67 КК України враховує: ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке є тяжким злочином; характер вчинених дій, що становлять загрозу для основ національної безпеки України, вчинення їх в умовах воєнного стану; особу винної: на обліках у психіатра/нарколога не перебуває, раніше не притягалася до кримінальної відповідальності. Обставин, які б пом'якшували чи б обтяжували покарання, судом не встановлено.
За таких обставин суд приходить до переконання, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 без ізоляції її від суспільства є неможливим, а тому їй слід призначити покарання у межах санкції статті обвинувачення, а саме у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, та із конфіскацією всього належного їй майна. Саме таке покарання буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як нею, так і іншими особами.
Строк відбуття основного покарання ОСОБА_3 слід рахувати з моменту її затримання, а додаткового - відбуття основного покарання.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний щодо ОСОБА_3 відповідно до ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.03.2023, суд вважає, що слід залишити без змін до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 323, 368, 370, 373, 374 КПК України, суд
ухвалив:
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного їй майна.
Строк відбуття основного покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_3 рахувати з моменту її затримання, а строк додаткового покарання у виді позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги - з моменту відбуття основного покарання.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний щодо ОСОБА_3 відповідно до ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.03.2023, - залишити без змін до затримання обвинуваченої ОСОБА_3 та приведення вироку до виконання.
На вирок суду може бути подана апеляція до Тернопільського апеляційного суду протягом 30 діб з моменту його проголошення, а засудженим, що перебуває під вартою, в той же строк з моменту вручення копії вироку.
Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених ст. 399 КПК України.
Головуюча суддяОСОБА_1