Справа №463/4283/24
Провадження №3/463/1370/24
13 серпня 2024 року Суддя Личаківського районного суд м. Львова Нор Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого , проживає у АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 25.04.2024 року серії ААД №867109, о 16 год. 30 хв. м. Львів на перехресті вул. Глинянський Тракт- Х. Колумба водій а/м MERCEDES-BENZ C 200 д.н.з. НОМЕР_1 ОСОБА_2 , рухаючийсь по другорядній дорозі позаду дорожнього знаку 2.1 «Дати дорогу», не дав дорогу а/м, який рухався по головній дорозі, у результаті чого сталося зіткнення з а/м MAN 18480, д.н.з. НОМЕР_2 , з причепом KOEGEL, д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_3 , внаслідок ДТП а/м отримав механічні пошкодження, чим завдано матеріальну шкоду, порушив вимоги п.16.11, п.1.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
До суду надійшло клопотання від ОСОБА_3 , яким просить суд з метою об'єктивного та неупередженого встановлення усіх обставин дорожньо-транспортної пригоди, встановлення ступеня винності кожного з учасників ДТП, а також уникнення неповного та однобічного встановлення усіх обставин дорожньо-транспортної пригоди та винності осіб в межах даного провадження, провести автотехнічну експертизу. Витрати за проведення експертизи покласти на рахунок держави.
Суд, враховуючи положення ст. 273 КУпАП, вважає за необхідне клопотання задовольнити та призначити по справі автотехнічну експертизу з таких підстав.
Згідно з ч.1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Відповідно до ч.1 ст. 273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Оскільки з матеріалів справи вбачається, що кожен з учасників події відтворює обставини ДТП по-своєму, вважаю, що дійсні обставини справи слід встановити шляхом проведення судової автотехнічної експертизи, яка за характером пошкоджень може встановити траекторію руху транспортних засобів під час події і механізм ДТП, надати відповідь на технічну спроможність показів кожного водія.
У відповідності до п. 3.5 Наказу Міністерства юстиції України про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.11.98 року за № 705/3145, коли об'єкт дослідження не може бути представлений експертові, експертиза може проводитись за фотознімками та іншими копіями об'єкта (крім об'єктів почеркознавчих досліджень), його описами та іншими матеріалами, доданими до справи в установленому законодавством порядку, якщо це не суперечить методичним підходам до проведення відповідних експертиз. Про проведення експертизи за такими матеріалами вказується в документі про призначення експертизи (залучення експерта) або письмово повідомляється експерт органом (особою), який (яка) призначив (ла) експертизу (залучив (ла) експерта).
У п. 11 Інструкції "Про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним спеціалізованим установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 1996 р. № 71, зазначено, що державні спеціалізовані установи судової експертизи проводять судову експертизу у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення за рахунок коштів, передбачених Державному бюджеті України на відповідний рік на проведення судових експертиз.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 ЗаконуУкраїни " Про судову експертизу" проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються експертній установі з Державного бюджету України.
Керуючись ст. 268, 273 КпАП України,-
клопотання ОСОБА_3 про призначення автотехнічної експертизи - задовольнити.
Призначити по справі судову автотехнічну експертизу, проведення якої доручили експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, який розташований за адресою: м.Львів, вул. Липинського,54.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1) Як в даній дорожній обстановці повинен був діяти водій транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ C200, державний номерний знак НОМЕР_4 ОСОБА_1 . у відповідності до вимог Правил дорожнього руху?
2) Чи є в діях водія транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ C-200, державний номерний знак НОМЕР_1 . ОСОБА_1 невідповідність вимогам Правил дорожнього руху?
3) У випаду наявності в діях водія транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ C 200, державний номерний знак НОМЕР_1 ОСОБА_1 невідповідност вимогам правил дорожнього руху, чи с їх наслідком настания дорожньо-транспортной пригоди та зіткнення з транспортним засобом марки MAN 18480 державния номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом KOEGEL, державний номерний знак НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_3 .?
4) Як в даній дорожній обстановці повинен був діяти водій транспортвого засобу марки MAN 18480 державний номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом KOEGEL, державний номерний знак НОМЕР_5 , ОСОБА_3 . у відповідності до вимог Правил дорожнього руху?
5) Чи є в діях водія транспортного засобу марки MAN 18480, державний вомерний знак НОМЕР_2 , з напівпричепом KOEGEL, державний номерний знак НОМЕР_6 , ОСОБА_3 невідповідність вимогам Правил дорожнього руху?
6) Чи мав водій транспортного засобу марки MAN 18480 державний номерний знак НОМЕР_7 з напівпричепом KOEGEL державний номерний знак НОМЕР_3 технічну можливість уникнути наїзду на перешкоду?
7) У випаду наявності в діях водія транспортного засобу марки MAN 18480 державний номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом KOEGEL державний номерний знак НОМЕР_5 , ОСОБА_3 невідповідності вимогам правил дорожнього руху, чи сіх наслідком настання дорожньо-транспортної пригоди та пошкодження транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ C-200, державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 ?
8) Дії водіїв якого транспортного засобу є причиною виникнення дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 25.04.2024р. о 16 годині 30 хвилин за Київським часом у м. Львів на перехресті вулиць Глинянський Тракт та Х. Колумба між транспортними засобами марки MAN 18480 державний номерний знак НОМЕР_8 з напівпричепом KOEGEL державний номерний знак НОМЕР_5 , та марки MERCEDES-BENZ C-200, державний номерний знак НОМЕР_1 .
Витрати на проведення експертизи здійснити за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються експертній установі з Державного бюджету України.
В розпорядження експертів передати матеріали адміністративної справи №463/4283/24 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384 ККУкраїни за надання завідомого неправдивого висновку та за ст. 385 КК України за відмову експерта від виконання покладених на нього обов'язків у суді.
Постанова суду апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Нор Н.В.