Постанова від 15.08.2024 по справі 505/3046/24

Справа № 505/3046/24

Провадження 3/505/2151/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.08.2024 м. Подільськ

Суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Ващук О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Хмельницький, військовослужбовиці в/ч НОМЕР_1 , медична сестра медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , солдат, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановила:

Відповідно до протоколу № 1 про військове адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП від 12 серпня 2024 року, складеного ТВО командира медичного пункту військової частини НОМЕР_1 молодшим сержантом ОСОБА_2 , 09 серпня 2024 року, о 14 годині 00 хвилин, в умовах особливого періоду, військовослужбовиця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебувала на території тимчасового розташування в/ч НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 під супроводом начальника медичного пункту в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 о 14 год. 10 хв. направлено до КНП «Подільська міська лікарня» та о 14 год. 25 хв. була госпіталізована. У результаті проведеного огляду встановлено важке алкогольне сп'яніння (медична карта стаціонарного хворого №498 від 09 серпня 2024 року), чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнала. Вказала, що підстав для проведення огляду відносно неї не було, оскільки вона не перебувала у стані алкогольного сп'яніння. Напередодні, а саме 06 серпня 2024 року захворіла, тому вживала різні лікарські засоби для лікування горла, до лікаря не зверталася. Вважає, що протокол стосовно неї було складено у зв'язку із упередженим ставленням її керівництва.

Суд, заслухавши пояснення особи стосовно якої складено протокол, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, які долучені до протоколу, приходить до наступного висновку.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

На підтвердження винуватості ОСОБА_1 надано наступні докази: протокол № 1 про військове адміністративне правопорушення від 12 серпня 2024 року; копія медичної картки стаціонарного хворого № 498 від 09 серпня 2024 року; медична характеристика, складена відносно ОСОБА_1 ; службова характеристика солдата ОСОБА_1 ; довідка командира військової частини НОМЕР_1 від 13 серпня 2024 року за №702 щодо перебування солдата ОСОБА_1 на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 ; рапорт тимчасово виконуючої обов'язки начальника медичної служби ОСОБА_2 від 12 серпня 2024 року.

Частиною 1 статті 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частиною 3 цієї статті передбачено вчинення вказаних дій в умовах особливого періоду.

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, яке полягає у тому, що вона на території тимчасового розташування в/ч НОМЕР_1 , в умовах воєнного стану, перебувала з ознаками алкогольного сп'яніння.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, зокрема у разі якщо вони перебувають на території військової частини.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, введено воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено.

Сам факт перебування ОСОБА_1 у статусі військовослужбовця, виконання нею обов'язків військової служби та дія в Україні особливого періоду під час досліджуваних подій ніким не оспорюється.

Згідно Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» з 17.03.2014 року і по теперішній час на території України діють умови особливого періоду.

Стаття 1 Закону України «Про оборону України» розкриває поняття терміну «особливий період» - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Відповідно до ч. 4 ст. 266-1 КУпАП у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Згідно з ч. 5 ст. 266-1 КУпАП складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

У ч. 6 ст. 266-1 КУпАП зазначено, що під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч.7 ст. 266-1 КУпАП порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 9 ст. 266-1 КУпАП визначено, що огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Згідно обставин, викладених у протоколі про військове адміністративне правопорушення, факт перебування на території в/ч НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння солдата ОСОБА_1 09 серпня 2024 року, підтверджено копією медичної картки стаціонарного хворого № 498 від 09 серпня 2024 року, згідно якої остання перебувала у важкому стані алкогольного сп'яніння.

Суд дійшов висновку, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП. Так, в порушення ч. 2 та ч. 4 ст. 266-1 КУпАП суду не надано доказів незгоди ОСОБА_1 на проведення огляду на стан сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або незгоди з його результатами, що дало б підстави для проведення огляду в закладі охорони здоров'я. Крім того, в порушення ч. 5 ст. 266-1 КУпАП за результатами огляду ОСОБА_1 у закладі охорони здоров'я не складено висновок, в тому числі у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

На підтвердження перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння суду надано копію медичної картки стаціонарного хворого № 498 від 09 серпня 2024 року, яка не є належним та допустимим доказом перебування останньої у стані алкогольного сп'яніння відповідно до положень ч. 5 ст. 266-1 КУпАП, оскільки за результатами огляду на стан сп'яніння було встановлено діагноз, який повинен вноситися до акта медичного огляду, на піставі якого видається висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного.

Враховуючи викладене, оскільки огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП, він відповідно до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП вважається недійсним.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до п.43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» доказування має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумних сумнівом.

Нормами КУпАП до компетенції суду не входить збирання доказів у справі. Такі дії порушили б принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.

Відтак у матеріалах справи не міститься належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження факту перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння, а тому суд дійшов висновку, про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що є підставою для закриття провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження за справою про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п.1.ч.1 ст.247 , 251, 266-1, 283, 284 КУпАП,

постановила:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП на підставі адміністративного протоколу №1 від 12 серпня 2024 року, - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Котовського міськрайонного суду Одеської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Повний текст складено 19 серпня 2024 року.

Суддя О.В. Ващук