Рішення від 08.08.2024 по справі 299/4759/24

Виноградівський районний суд Закарпатської області

___________________________________________________________________________________________________ Справа № 299/4759/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.08.2024 м. Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючий - суддя Левко Т.Ю., секретар судового засідання Роман К.С., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Виноградів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки і піклування Виноградівської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до Виноградівського районного суду Закарпатської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Орган опіки і піклування Виноградівської міської ради.

Вимоги заяви мотивовано тим, що заявник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 та проживаючий АДРЕСА_2 разом зі своєю матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати заявника самостійно не пересувається через хворобу у зв'язку з чим потребує постійного лікування і стороннього догляду. Чоловік матері, батько заявника - ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . В той же час у зв'язку з війною, переживаннями за останні місяці стан здоров'я матері заявника значно погіршився та вона зараз знаходиться постійно під наглядом та доглядом заявника. У зв'язку з хронічними хворобами мати заявника має залежність від інших осіб. Згідно висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №129 від 15.02.2024 мати заявника потребує постійного догляду вдома. В позасудовий спосіб вирішити питання про встановлення факту догляду неможливо, а Виноградівською міською радою не виділяються кошти на вказані потреби та не призначаються уповноважені особи на вчинення вказаних дій. У зв'язку з наведеним, заявник просить в судовому порядку встановити факт, що має для нього юридичне значення - факт того, що він ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , за відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Заявник та заінтересовані особи у підготовче засідання не з'явилися.

Заявник ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та про те, що вимоги заяви підтримує повністю, просить суд такі задоволити.

Представник заінтересованої особи Органу опіки і піклування Виноградівської міської ради Берегівського району подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заперечень проти заявлених вимог не має.

Вивчивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв"язку, суд вважає за можливе у підготовчому засіданні ухвалити рішення про задоволення заявлених вимог з огляду на наступне.

У відповідності до вимог ст. 293 ЦПК України, суди розглядають в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Судом встановлено наступне.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати заявника, мешканка АДРЕСА_2 , являється особою пенсійного віку. За станом здоров'я та через ряд хронічних хвороб вона потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до Висновку «Про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» №129 від 15.02.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 рекомендовано соціальну послугу у вигляді догляду вдома.

Єдиною працездатною особою, яка може здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являється її син, заявник по справі ОСОБА_1 , який проживає з нею за однією адресою в АДРЕСА_2 .

Згідно довідки про склад сім'ї №20.7-20/486 від 28.05.2024 до складу сім'ї ОСОБА_2 входить тільки її син - ОСОБА_1 .

Згідно Акту обстеження умов проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено, що ОСОБА_2 проживає у власному житловому будинку. Разом із ним по АДРЕСА_2 проживає її син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . На час обстеження виявлено, що ОСОБА_2 не може себе обслуговувати, тому потребує постійного стороннього догляду.

ОСОБА_1 є єдиною особою, яка здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , яка являється особою похилого віку та потребує постійного стороннього догляду.

Заявник здійснює утримання та догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який має характер постійної допомоги, надається систематично, а саме: доглядає її, прибирає житло, купує необхідні ліки, продукти харчування, оплачує комунальні послуги, допомагає по господарству, оскільки за станом здоров'я ОСОБА_2 не може самостійно себе обслуговувати.

Інших осіб, які б могли здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 немає, оскільки її чоловік та батько заявника - ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заявник зайнятий самостійним доглядом за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , веденням спільного побуту та домашнього господарства, має змогу забезпечувати потреби особи з категорії вразливих груп населення.

Інших осіб, які можуть здійснювати догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (законного опікуна, піклувальника) немає.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 сама бажає, щоб заявник і надалі здійснював за нею догляд.

У відповідності до вимог ст. ст. 315, 319 ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення фактів від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, у випадках коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Статтею третьою Конституції України, визначено, що - «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Статею 49 передбачено, що - «Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.

Статтею першою Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" визначено, що обмеження життєдіяльності - це помірно виражена, виражена або значно виражена втрата особою внаслідок захворювання, травми (її наслідків) або вроджених вад здатності до самообслуговування пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності нарівні з іншими громадянами. Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, зумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати туалет, потребують допомоги при прогулянках тощо).

Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

З довідки Виноградівської міської ради від 11.07.2024 № М-1035/02-07 встановлено, що заявник ОСОБА_1 звертався до відділу соціального захисту населення Виноградівської міської ради із заявою про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, однак отримав відмову у зв'язку з тим, що міською радою у бюджеті на 2024 рік не закладені кошти на виплату даного виду допомоги.

Встановлення факту, який просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки від цього залежить виникнення його прав та обов'язків, визначених Законом України від 19 червня 2003 року №966-ІV «Про соціальні послуги», Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року №588 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» та інших.

Крім того, встановлення даного факту має юридичне значення для особи, яка потребує такого стороннього догляду.

У зв'язку із вищенаведеним заявлені вимоги підлягають до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 81, 200, 206, 259, 263-265, 315, 316, 318-319 ЦПК України, Постановою ПВС України від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення із змінами і доповненнями, суд, -

ВИРІШИВ:

Заявлені вимоги задоволити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 проживаючий АДРЕСА_2 здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , за відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 16.08.2024.

Головуючий Т. Ю. Левко