Справа № 752/12472/24
Провадження №: 3/752/5305/24
29.07.2024 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли
відГолосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві
пропритягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП
відносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання та реєстрації - АДРЕСА_1
03.06.2024 близько 00:00 громадянин ОСОБА_1 у квартирі АДРЕСА_1 порушив тимчасово заборонний припис, винесений 29.05.2024 № 371785 щодо заборони перебування у місті проживання потерпілої та контактувати у будь-який спосіб з потерпілою від домашнього насильства особою - своєю співмешканкою ОСОБА_2 , а саме: у період з 29.05.2024 по 07.06.2024. Так, у період дії тимчасово заборонного припису ОСОБА_1 перебував у місці проживання потерпілої, чим чинив адміністративні правопорушення, за які передбачена відповідальність у ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, адже протягом року вже притягався до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП .
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП та наявність вини у діях ОСОБА_1 доводиться поясненнями учасників та наявними матеріалами, де містяться: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ від 04.06.2024 № 575758, що складений за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП та за формою та змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 06.11.2015 № 1376; копія рапорту оперативного чергового про виклик служби "102" потерпілою ОСОБА_2 щодо неправомірних дій ОСОБА_1 ; заява ОСОБА_2 від 03.06.2024; письмові пояснення ОСОБА_2 від 03.06.2024; копія терміново заборонного припису серії АА №371785 від 29.05.2024 складеного відносно ОСОБА_1 ; постанова Голосіївського районного суду міста Києва від 21.02.2024 у справі № 752/984/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення 08.01.2024 домашнього насильства щодо дружини за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Приєднану до протоколу про адміністративне правопорушення форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства суд (суддя) не приймає в якості доказу у справі, оскільки вона не заповнена і ступінь ризику не визначений.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча до суду викликався повісткою, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся завчасно.
Виходячи з положень ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 цього Кодексу при розгляді справи про адміністративне правопорушення не є обов'язковою, а тому, зважаючи обмеженість процесуальних строків, розгляд справи відбувся за відсутності вищевказаної особи на підставі наявних матеріалів.
Наявними матеріалами підтверджується, що при складанні протоколу особу порушника установлено на підставі паспорта, йому роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, повідомлено про те, що розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності відбуватиметься у Голосіївському районному суді міста Києва.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП установлено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2 КУпАП тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Суб'єктом правопорушення є особа, якій виповнилося 16 років, і яка вчинила насильство до одного із членів своєї сім'ї.
Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначає домашнє насильство як діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (ст. 1).
Суть вчиненого та суб'єктний склад осіб - фігурантів події узгоджується з положеннями вказаного нормативно-правового акта.
Враховуючи викладене та наведені положення законодавства винуватість ОСОБА_1 є доведеною.
Оскільки ОСОБА_1 визнається винним у вчиненні домашнього насильства, до нього застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення, при накладенні якого враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь вини, майновий стан.
Обставиною, які обтяжує відповідальність ст. 34 КУпАП України є вчинення порушення у стані сп'яніння.
Враховуючи особу правопорушника, його ставлення до вчиненого (відсутність емоційного невдоволення власною поведінкою та вчинком), повторність вчинення протиправного діяння, суд (суддя) вважає за належне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 5 діб.
Поряд з викладеним, приймаючи до уваги факт повторності вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 до своєї співмешканки, з якою проживає однією сімє'ю, у квартирі, де проживає малолітня дитина, суд (суддя) вважає доцільним та належним направити порушника на проходження програми для кривдників.
Так, відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Згідно з п. 10 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" програма для кривдника - це комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Направлення кривдника на проходження програми для кривдників є один із спеціальних заходів протидії домашньому насильству (п. 4 ст. 24 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству").
Відповідно до ч. 6 ст. 28 названого Закону кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року.
У розумінні спеціальних норм законодавства, зокрема названого Закону ОСОБА_1 є кривдником, а тому з огляду на повторне застосування ним домашнього насильства до співмешканки, пояснення потерпілої щодо неодноразової його (чоловіка) подібної поведінки, вбачається достатньо високий ступінь ризику повторного вчинення ним домашнього насильства, у зв'язку з чим до ОСОБА_1 слід застосувати описаний спеціальний захід протидії домашньому насильству - програму для кривдників на строк 3 місяці з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.
Згідно з відомостями Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві відповідальним суб'єктом за виконання програми для кривдників є Центр у справах сім'ї та жінок "Родинний дім".
У порядку ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з порушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024).
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 23, 33-35, 39-1, 40-1, 173-2, 268, 280, 283, 285 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді адміністративного арешту на строк 5 (п'ять) діб.
Застосувати до ОСОБА_1 спеціальний захід протидії домашньому насильству, відповідно до якого покласти на нього обов'язок пройти програму для кривдників строком на 5 (п'ять) місяців, для чого направити його до Центру у справах сім'ї та жінок "Родинний дім" Голосіївського району (м. Київ, просп. Науки, 18).
Виконання програми для кривдників відносно ОСОБА_1 покласти на Центр у справах сім'ї та жінок "Родинний дім".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.
Стягувачем за цією постановою державний орган, за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.
Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).
Відповідно до ч. 1-3 ст. 307 КУпАП, якими встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу (п'ятнадцять днів з дня вручення постанови), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя О.В. Бушеленко