16 серпня 2024 року
м. Київ
справа №420/15758/21
адміністративне провадження №К/990/31327/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів - Губської О.А., Жука А.В.,
перевіривши касаційну скаргу Північного офісу Держаудитслужби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі № 420/15758/21 за позовом Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області до Північного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку,
У серпні 2021 року Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області звернулося до суду з позовом до Північного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку від 13 серпня 2021 року про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2021-07-22-000036.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2024 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 13 серпня 2021 року UA-2021-02-09-004572-a Північного офісу Держаудитслужби.
Справу судом першої інстанції розглянуто за правилами загального позовного провадження.
Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, відповідач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою.
Ухвалою Верховного Суду від 18 липня 2024 року касаційну скаргу повернуто особі, яка її подала на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з незазначенням у касаційній скарзі належних доводів та обґрунтувань щодо підстав оскарження судових рішень.
12 серпня 2024 року до Верховного Суду вдруге надійшла касаційна скарга Північного офісу Держаудитслужби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі №420/15758/21. Заявник, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати повністю рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, Суд установив, що її подано з пропуском строку на касаційне оскарження. У касаційній скарзі відповідач просить поновити строк для касаційного оскарження.
Розглянувши клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для поновлення відповідачу строку на касаційне оскарження рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі № 420/15758/21.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною четвертою статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначаються підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).
Підставою перегляду оскаржуваних судових рішень заявник указує пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України та посилається на те, що суди попередніх інстанцій застосували норму права - пункту 5 частини сьомої статті 8, пункту 3 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі №420/693/21, від 10 листопада 2022 року у справі №200/10092/20-а, від 17 листопада 2022 року у справі №620/6135/20, від 21 вересня 2023 року у справі №160/19326/22, від 09 лютого 2023 року у справі №520/6848/21, від 31 січня 2023 року у справі №260/2993/21, від 21 січня 2023 року у справі №280/8475/20, від 23 березня 2023 року у справі №400/4705/20.
Наведені заявником доводи потребують перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підставу на якій подано касаційну скаргу у цій справі, колегія суддів приходить до висновку, що обґрунтування скаржником наявності підстави для касаційного оскарження судових рішень, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України, є достатньо мотивованими та потребують перевірки у межах таких доводів.
Касаційна скарга за формою і змістом відповідає вимогам статті 330 КАС України, подана з дотриманням строку, передбаченого статтею 329 цього Кодексу, підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Керуючись статтями 248, 328-330, 334, 335, 338 КАС України,
Клопотання Північного офісу Держаудитслужби про поновлення строку на касаційне оскарження рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі №420/15758/21 задовольнити.
Поновити Північному офісу Держаудитслужби строк на касаційне оскарження рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі № 420/15758/21.
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Північного офісу Держаудитслужби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі № 420/15758/21 за позовом Управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області до Північного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку.
Витребувати справу № 420/15758/21 із Одеського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали направити заявнику за допомогою підсистеми ЄСІТС «Електронний кабінет», а у разі його відсутності - на офіційну електронну адресу або засобами поштового зв'язку.
Іншим учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів надіслати через підсистему «Електронний суд» у вигляді електронних документів до їхніх електронних кабінетів, якщо ці учасники внесені до цієї автоматизованої системи. В іншому випадку, документи надсилаються цим учасникам на офіційну електронну адресу або засобами поштового зв'язку.
Установити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Судді М.В. Білак
О.А. Губська
А.В. Жук