15 серпня 2024 року
м. Київ
справа №280/6465/22
адміністративне провадження №К/990/28320/24
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Губської О.А., розглянувши клопотання Рівненської обласної прокуратури про зупинення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2024 року у справі № 280/6465/22 за позовом ОСОБА_1 до Рівненської обласної прокуратури про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду,
Ухвалою Верховного Суду від 25 липня 2024 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Рівненської обласної прокуратури на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2024 року у справі № 280/6465/22.
Скаржник подав клопотання про зупинення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2024 року.
Клопотання про зупинення виконання судових рішень обґрунтовано тим, що, статтею 381 КАС України визначено особливості повороту виконання в окремих категоріях адміністративних справ. Так, поворот виконання рішення про присудження виплати заробітної плати чи іншого грошового утримання у відносинах публічної служби допускається, якщо скасоване рішення було обґрунтовано повідомленими позивачем завідомо неправдивими відомостями або поданими ним підробленими документами. Аналогічні положення містяться і у статті 239 КЗпП України, якою передбачено, що у разі скасування виконаних судових рішень про стягнення заробітної плати чи інших виплат, що випливають з трудових правовідносин, поворот виконання допускається лише тоді, коли скасоване рішення ґрунтувалося на повідомлених позивачем неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах.
Окрім того, згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Також зазначає про звернення позивача до Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області щодо безспірного списання коштів (лист Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області від 01 серпня 2024 року № 07.1-08-06/7697).
09 серпня 2024 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу.
Перевіривши клопотання про зупинення виконання судових рішень, дослідивши доводи учасників справи, Суд зазначає таке.
Вирішуючи заявлене відповідачем клопотання, суд виходить з того, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
За приписами частини першої статті 375 цього ж Кодексу суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Зупинення виконання оскаржуваних судових рішень та зупинення їх дії є повноваженнями суду касаційної інстанції, завданням яких є не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати, у зв'язку з виконанням оскаржених судових рішень.
Водночас перевіривши доводи скаржника, наведені у клопотаннях про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень, необхідно зазначити про наявність в цій справі виключних підстав, а саме можливість стягнення коштів до розгляду касаційної скарги, які в подальшому можуть бути не повернуті з урахуванням статті 381 КАС України.
Керуючись статтями 340, 375 КАС України,
Клопотання Рівненської обласної прокуратури про зупинення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2024 року у справі № 280/6465/22 задовольнити.
Зупинити виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2024 року у справі № 280/6465/22 до закінчення перегляду судових рішень в касаційному порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
О.А. Губська,
Суддя Верховного Суду