233 Справа № 233/4549/24
про залишення заяви без руху
16 серпня 2024 року
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Левчук О.О., матеріали заяви в порядку окремого провадження ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Скрипченко Дмитро Віталійович, третя особа - Служба у справах дітей Костянтинівської міської ради, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини,
09.08.2024 року через підсистему «Електронний суд» до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Скрипченко Дмитро Віталійович, третя особа - Служба у справах дітей Костянтинівської міської ради, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини.
Відповідно до автоматичного розподілу справ - 09.08.2024 року справа надійшла в провадження судді Левчук О.О.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду від 12.08.2024 року заяву залишено без руху, а заявнику надано строк для усунення недоліків.
15.08.2024 року через підсистему «Електронний суд» до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від представника заявника надійшли документи на виконання вимог ухвали суду.
Перевіривши подану заяву та додані до неї документи, приходжу до висновку, що недоліки заяви не усунуто, а заява не відповідає вимогам цивільного процесуального законодавства України, а тому є підстави для залишення її вдруге без руху відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України з метою усунення недоліків (відповідно до ст.10 ЦПК України застосовується аналогія закону).
Згідно ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом. Тобто, вимоги до заяви в порядку окремого провадження ідентичні до вимог, які ставляться до позовної заяви.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в ст. 315 ЦПК України.
Зокрема, суд розглядає справи про встановлення факту:
1) родинних відносин між фізичними особами;
2) перебування фізичної особи на утриманні;
3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;
4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу;
6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Визначений у частині 1 статті 315 ЦПК України перелік фактів, які можуть встановлюватися судом, не є вичерпним, оскільки частиною другою зазначеної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.1 ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
У заяві зазначено, що встановлення даного факту є необхідним для захисту прав та інтересів дитини, а також його прав та інтересів, як батька, що займається самостійним вихованням на утриманням дитини, для оформлення соціальної допомоги, тимчасового виїзду з дитиною за кордон, вирішення інших питань, пов'язаних із вихованням дитини, в т.ч. її навчанням, лікуванням, відпочинком.
Суд звертає увагу на те, що порядок отримання соціальної допомоги визначено відповідними нормативно-правовими актами, в залежності від виду соціальної допомоги.
Державна соціальна допомога призначається у встановленому законом порядку та відноситься до компетенції органів державної влади як суб'єктів владних повноважень, які реалізують державну політику у сфері соціального захисту населення.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», який визначає умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Тобто порядок отримання соціальної допомоги визначено відповідними нормативно-правовими актами, в залежності від виду соціальної допомоги.
Отже, державна соціальна допомога призначається у встановленому законом порядку та відноситься до компетенції відповідних органів державної влади як суб'єктів владних повноважень, які реалізують державну політику у сфері соціального захисту населення.
Заявник просить залучити як заінтересовану особу Службу у справах дітей Костянтинівської міської ради, проте, жодних доказів того, що заінтересована особа порушує, не визнає чи оспорює права заявника, як і про те, що є обґрунтовані фактами ризики їх порушення, невизнання чи оспорювання, заявником суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 ЦПК України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно до ч. 1-13 ст. 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Філії та представництва, а також відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі. Тому справи, у яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв'язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред'явлено позов, а отже неможливістю вирішення цивільного спору.
Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2021 року справа № 760/32455/19. Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду у справі № 295/6062/22 від 06.03.2024.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Заявник визначив заінтересованою особою Службу у справах дітей Костянтинівської міської ради, код ЄДРПОУ: 44887499, адреса місця знаходження: вул. Олекси Тихого, 260, м. Костянтинівка, Донецька область, 85114.
Проте, Служба у справах дітей Костянтинівської міської ради не є юридичною особою.
Інформація за кодом ЄДРПОУ - 44887499, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань належить Костянтинівській міській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 ЦПК України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Згідно ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Заявник визначив заінтересованою особою службу у справах дітей, а не орган опіки та піклування.
Вимога заявника про встановлення факту того, що заявник самостійно виховує дитину, не може розглядатися у судовому порядку без відносно до дій заінтересованої особи щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника. Вказані факти можуть бути встановлені судом, зокрема, під час розгляду справ про оскарження дій чи рішень щодо відмови компетентних органів у наданні соціальної пільги або незабезпечення соціальними гарантіями, а не в окремому провадженні за правилами цивільного судочинства.
З огляду на положення п. 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.95 р. № 57 з подальшими змінами, рішення суду про визначення місця проживання дитини з одним з батьків є достатнім для виїзду дитини без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків на строк до одного місяця.
Однією з цілей, для яких потрібно встановити відповідний факт, є також виїзд заявника з дитиною за межі України, який на теперішній час обмежений для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років у зв'язку з введенням на території України воєнного стану.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду.
В порушення зазначених вимог заявником не зазначено, яка мета встановлення вказаного факту та відповідно до такої мети не визначено коло заінтересованих осіб, якими окрім матері дитини може бути відповідний територіальний центр комплектування, до якого заявник в майбутньому може звертатися з відповідним рішенням суду.
Отже, заявнику необхідно уточнити вимоги заяви, вказати мати дитини в якості заінтересованої особи, визначити коло заінтересованих осіб, якими окрім матері дитини та Органу опіки та піклування може бути відповідний територіальний центр комплектування, до якого заявник буде звертатися з відповідним рішенням суду для виїзду за кордон та надати до суду виправлену заяву для залучення до матеріалів справи та надати докази направлення її заінтересованим особам.
Відповідно до ч. 4 ст. 62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів:
1) довіреністю;
2) ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;
3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».
До матеріалів справи доданий ордер на ім'я адвоката Скрипченка Д.В., який за своєю формою є копією ордера, виконаного друкарським способом, заповнений кульковою ручкою.
Відповідно до п. 6, 8 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41, бланки ордерів, згідно затвердженої типової форми, генеруються у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України www.unba.org.ua слідуючи командам системи. Адвокати, адвокатські об'єднання або адвокатські бюро ініціюють генерування ордерів відповідно від адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, керівників (уповноважених осіб) адвокатського об'єднання, адвокатського бюро через офіційний веб-сайт НААУ, в раді адвокатів регіону, або як виняток у передбачених Радою адвокатів України випадках безпосередньо у Національній асоціації адвокатів України.
Згідно з п. 12.14 Положення реквізити 12.1, 12.5 (крім номера посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане), 12.6, 12.7, 12.8 генеруються автоматично, всі інші реквізити ордера заповнюються адвокатом самостійно з метою збереження адвокатської таємниці.
У вищевказаному рішенні Рада адвокатів України також вирішила дозволити адвокатам України в строк до 01 січня 2022 року використовувати Типову форму ордера, виготовлену друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону.
З наведеного випливає, що документ, поданий адвокатом Скрипченко Д.В. на підтвердження своїх повноважень, не відповідає вимогам, які встановлені до ордеру в Положенні про ордер на надання правничої (правової) допомоги.
Також до заяви не надано копії: паспорту громадняина України, що підтверджує особу заявника, його реєстраційний номер облікової картки платника податків, а також документи, які підтверджують перебування або не перебування останього у шлюбі з ОСОБА_2 .
Згідно зі ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення позивачеві ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 ЦПК України, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
За наведених обставин заяву належить залишити без руху, надавши заявнику строк для виправлення недоліків.
Керуючись ст.ст. 175-177, 185 ЦПК України, суддя, -
Заяву в порядку окремого провадження ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Скрипченко Дмитро Віталійович, третя особа - Служба у справах дітей Костянтинівської міської ради, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини - залишити без руху, надавши заявнику для виправлення недоліків строк п'ять днів з дня отримання копії ухвали.
В разі неусунення недоліків у зазначений строк заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Костянтинівського
міськрайонного суду: О.О. Левчук