Постанова від 16.08.2024 по справі 650/3363/24

Справа № 650/3363/24

провадження № 3/650/1406/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2024 року в селищі Велика Олександрівка Великоолександрівський районний суд Херсонської області у складі: головуючого - судді Сікори О.О. , прокурора - Фролова О.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Мирне Каланчацького району Херсонської області, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до запису № 35 в трудовій книжці, оформленій на ім'я ОСОБА_1 , на підставі наказу начальника фінансового відділу Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 10.02.2022 № 4-ос ОСОБА_1 з 11.02.2022 призначено на посаду спеціаліста І категорії, бухгалтера фінансового відділу Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області.

Відповідно до запису № 37 в трудовій книжці, оформленій на ім'я ОСОБА_1 , на підставі наказу начальника фінансового відділу Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 10.02.2022 № 5-ос ОСОБА_1 11.02.2011 присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 7 категорії посад.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба B органах місцевого самоврядування -це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює B органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно- дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги.

Відповідно до запису № 36 в трудовій книжці, оформленій на ім'я ОСОБА_1 , 11.02.2022 ОСОБА_1 склала присягу посадової особи місцевого самоврядування.

Отже виходячи з вищевикладеного, служба у фінансовому відділі Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області є службою в органі місцевого самоврядування, а ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді спеціаліста І категорії, бухгалтера фінансового відділу Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, є посадовою особою місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи місцевого самоврядування суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, та суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу ІІ «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація-декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Відповідно до п. 2-7. Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, спеціаліст І категорії, бухгалтер фінансового відділу Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 включно.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ «Строки зберігання документів у Реєстрі» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36609, усі документи, які суб'єкт декларування подав до Реєстру, зберігаються в Реєстрі й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині Реєстру відповідно до цього Порядку. У разі створення виправленої декларації первинний документ, до якого вносяться виправлення, не видаляється і зберігається в Реєстрі.

Разом з цим, ОСОБА_1 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік лише 12.02.2024 о 20:00, тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/documents/d91b27b5-da84-4c26-b9e0-76323359178а).

У своїх поясненнях ОСОБА_1 повідомила, що вона ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та їй відомо, що вона є суб'єктом декларування та відповідальності, згідно вказаного Закону. У зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 призупинено трудові відносини з фінансовим відділом селищної ради, вона не знала про прийняття закону, яким було поновлене декларування. В період часу з 12.10.2023 до 31.01.2024 ОСОБА_1 мала доступ до мережі Інтернет, але мала проблему з оформленням електронного цифрового підпису, необхідного для своєчасного та успішного подання відповідних декларацій, який отримала лише 12.02.2024, коли і подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік. В період часу з 12.10.2023 до 31.01.2024 не робила спроб подання на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вищевказаної декларації. З приводу неможливості своєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, ОСОБА_1 нікуди не зверталася. Все вищевказане та стресовий стан ОСОБА_1 стали причинами несвоєчасного подання нею вищевказаної декларації.

Подальшою перевіркою встановлено відсутність поважних причин у ОСОБА_1 для несвоєчасного подання нею щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.

На офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 20 жовтня 2023 року повідомлено про «Відновлення декларування які декларації необхідно подати»

(https://nazk.gov.ua/uk/vidnovlennya- deklaruvannya-yaki-deklaratsiyi-neobhidno-podaty/), a

саме: за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди, декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

Відповідно до вимог чинного антикорупційного законодавства України, державою з лютого 2016 року забезпечено надання суб'єктам декларування електронного цифрового підпису (далі -ЕЦП) на безоплатній основі в акредитованих центрах.

Відповідну інформацію із зазначенням Електронного реєстру суб'єктів, які надають послуги, пов'язані з ЕЦП, розміщено на офіційному сайті Міністерства юстиції України (https://www.czo.gov.ua/ca-registry).

Відповідно до відомостей з Акредитованого центру сертифікації ключів АТ КБ «Приватбанк», ОСОБА_1 станом на 31.01.2024, тобто на останній день подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2022 рік, не мала жодного дійсного ЕЦП, необхідного для успішного подання вказаної декларації, який отримала лише 12.02.2024, тобто несвоєчасно.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, комп'ютерної техніки з доступом до мережі Інтернет, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації та безпосередньо подання самої декларації. З цією метою законодавець встановив строк до 31 січня 2024 року.

Так, у ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 (день набрання чинності Законом України № 3384-IX) до 31.01.2024 включно було 117 календарних днів для з'ясування строків подання, оформлення ЕЦП, внесення до щорічної декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік достовірних відомостей, отримання нею для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на веб-сайті Національного агентства 3 питань запобігання корупції вказаної декларації, однак остання цим не скористалася.

Відповідно до листа Мирненської селищної військової адміністрації Скадовського району Херсонської області від 05.03.2024 № 01-461, 13.11.2023 за вихідним номером 01-1292 всім суб'єктам декларування Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області направлено лист про відновлення декларування, при цьому ОСОБА_1 з невідомих причин не підтримувала зв'язок з Мирненською селищною військовою адміністрацією Скадовського району Херсонської області.

Про обізнаність щодо строків, порядку та алгоритму подання декларацій місцевого особи, уповноваженої виконання функцій держави самоврядування, вміння ОСОБА_1 працювати з комп'ютерною технікою та у Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, свідчить той факт, що нею 04.02.2022 та 07.03.2024 своєчасно та успішно подано відповідні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування і зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування статті 22 КУпАП.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків, як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Об'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає у тому, що ОСОБА_1 своєчасно була обізнаною про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни, алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подається не вперше.

Вказане також свідчить, що ОСОБА_1 , достовірно знаючи про строки, алгоритм необхідних дій в Реєстрі для успішного подання нею щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, була попередженою про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо допускала їх настання.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді спеціаліста І категорії, бухгалтера фінансового відділу Мирненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, тобто будучи суб'єктом декларування та відповідальності, згідно із ст. 1 та п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 та п. 2-7. Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (12.02.2024 о 20:00) без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік (https://public.nazk.gov.ua/documents/d91b27b5-da84-4c26-b9e0-76323359178а).

Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт вчинення ОСОБА_1 вищевказаного адміністративного правопорушення підтверджується:

- відомостями з трудової книжки, оформленої на ім'я ОСОБА_1 ;

- відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- листом Мирненської селищної військової адміністрації Скадовського району Херсонської області від 05.03.2024 № 01-461;

- листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 15.03.2024 No 47-10/16469/24;

- поясненнями ОСОБА_1 ;

- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.

На судовому засіданні прокурора просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та призначити мінімальний розмір штрафу.

На судовому засіданні ОСОБА_1 визнала свою вину та пояснила, що правопорушення сталося ненавмисно, оскільки було обумовлено стресовою ситуацією викликаною необхідністю виїзду з місця проживання, у зв'язку з нападом російських військ.

При обранні виду та міри адміністративного стягнення суддя, відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, а саме: вчинення правопорушення пов'язаного із зайняттям посади в органі місцевого самоврядування не умисно; віднесення вказаного правопорушення до такого, що не становить підвищену суспільну небезпеку.

Обставин, що обтяжують або пом'якшують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення не встановлено, відомостей про її майновий стан суду не надано.

Крім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП, частини п'ятої статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в дохід держави слід стягнути судовий збір в розмірі 0,2 частин прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому вчинено правопорушення..

Керуючись статтями 24, 27, 33 - 35, 283, 284, 172-6 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати стосовно неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 536,80 грн.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області.

Суддя _____________ О.О. Сікора