Ухвала від 15.08.2024 по справі 344/15102/24

Справа № 344/15102/24

Провадження № 1-кс/344/6073/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2024 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , його захисника ОСОБА_6 , розглянувши в судовому засіданні клопотання про відсторонення від займаної посади підозрюваного ОСОБА_5 , в межах кримінального провадження № 62024140150000184 від 14.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликався на те, що П'ятим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62024140150000184 від 14.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області № 12/ос від 20.01.2021 ОСОБА_5 призначено на посаду інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області.

Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівники Національної поліції відносяться до правоохоронних органів.

Статтею 1 Закону України «Про Національну поліцію» (надалі Закон) визначено, що Національна поліція України (поліція) є центральним органом виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Статтею 30 Закону визначено, що поліція для виконання покладених на неї завдань вживає заходів реагування на правопорушення, визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним процесуальним кодексом України, на підставі та в порядку, визначених законом.

Згідно з п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейським забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейським забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції;

за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, що передбачені ст. 130 КУпАП (Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції), протоколи про правопорушення уповноважені складати посадові особи органів Національної поліції.

Згідно з п. 6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров'я України та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Розділом IІ вказаної Інструкції визначена процедура проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів. Так, згідно з п. 1, п. 7, п. 10 розділу ІІ вказаної Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.

У клопотанні зазначено, що ОСОБА_5 , працюючи на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області, являючись працівником правоохоронного органу та відповідно до п. 1 Примітки до ст. 364, ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою та представником влади, незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно правових актів, будучи попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою протиправного особистого збагачення, використав свої службові повноваження у злочинних цілях за наступних обставин.

Згідно посадової інструкції інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУ НП в Івано-Франківській області старший лейтенант поліції ОСОБА_5 зобов'язаний забезпечувати припинення правопорушень, надавати допомогу громадянам, які її потребують; установлювати на місці події обставини учинення правопорушення; здійснювати заходи щодо встановлення особи, яка вчинила правопорушення та його затримання в порядку, визначеному законодавством; складання, у межах компетенції, протоколів та постанов про адміністративні правопорушення та здійснення у визначених законом випадках, провадження у справах про адміністративні правопорушення; патрулювання території обслуговування з метою проведення превентивних заходів з попередження та виявлення правопорушень, забезпечення безпеки дорожнього руху, публічної безпеки та порядку на вулицях, площах, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, інших публічних місцях; доставляти, у випадках і порядку, визначеним законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення.

Згідно розстановки сил та засобів відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУ НП в Івано-Франківської області з 08 год 15 хв. 13.08.2024 по 08 год. 15 хв. 14.08.2024, затвердженої Начальником відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_7 , - інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_5 та інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_8 здійснювали патрулювання на території Івано-Франківської області.

Зазначено, що 14.08.2024, близько 06 години 00 хв. у селі Драгомирчани Івано-Франківської області на перехресті вулиць Стуса - Миру члени групи реагування патрульної поліції, а саме інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_5 та інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_8 зупинили автомобіль марки «ЗАЗ Lanos», реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за порушення правил дорожнього руху, а саме руху транспортного засобу без ввімкненого ближнього світла фар та підійшовши до вказаного автомобіля, вказали останньому пред'явити свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та посвідчення водія. Отримавши документи, ОСОБА_5 , повідомив ОСОБА_9 що в нього є підстави вважати, що останній перебуває у стані алкогольного сп'яніння так, як від нього чутно різкий запах алкоголю і на його думку, він не зможе пройти тест із використанням газоаналізатора на стан алкогольного сп'яніння та додав, що в разі позитивного результату на стан алкогольного сп'яніння його буде притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу та позбавлення водійського посвідчення строком на 1 рік. З метою уникнення негативних наслідків для ОСОБА_9 , ОСОБА_5 маючи на меті злочинний умисел спрямований на отримання неправомірної вигоди повідомив, що зможе прийняти рішення про не проходження тесту із використанням газоаналізатора на стан алкогольного сп'яніння за умови надання йому неправомірної вигоди в сумі 10 000 грн.

У клопотанні вказано, що надалі, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на отримання неправомірної вигоди, діючи з корисливих мотивів, використовуючи службове становище, всупереч інтересам служби ОСОБА_5 14.08.2024, близько 06 год. 00 хв., перебуваючи селі Драгомирчани Івано-Франківської області на перехресті вулиць Стуса - Миру, де в ході розмови повідомив ОСОБА_9 про необхідність надання йому неправомірної вигоди в розмірі 10 тис. грн. шляхом передачі йому грошових коштів у багажне відділення службового автомобіля марки Renault Duster із службовим номерним знаком « НОМЕР_2 » за не складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення та не скерування цих матеріалів до суду для притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП. В свою чергу ОСОБА_9 , будучи поставленим в умови, коли відмова від надання грошових коштів працівнику поліції потягне за собою істотне порушення його законних прав та інтересів, а саме, що стосовно нього буде незаконно складений на його думку, протокол про вчинення адміністративного правопорушення, був змушений погодитись на неправомірну вимогу ОСОБА_5 . Надалі, близько 06 год. 08 хв. ОСОБА_5 продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на отримання неправомірної вигоди, діючи з корисливих мотивів, використовуючи службове становище, всупереч інтересам служби, перебуваючи в селі Драгомирчани Івано-Франківської області на перехресті вулиць Стуса - Миру отримав від ОСОБА_9 грошові кошти як неправомірну вигоду в сумі 10 000 грн., які на вимогу ОСОБА_5 , ОСОБА_9 помістив до багажного відділення службового автомобіля марки Renault Duster із службовим номерним знаком НОМЕР_2 .

Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3. ст. 368 КК України, а саме - у вимаганні та одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за невчинення такою службовою особою

в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданої йому влади.

Матеріалами клопотання зазначається, що 14.08.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними доказами, а саме: - заявою та показаннями потерпілого; протоколом затримання ОСОБА_5 від 14.08.2024; іншими матеріалами кримінального провадження.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років з конфіскацією майна.

Матеріалами клопотання зазначається, що ОСОБА_5 призначено на посаду інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області. Перебування ОСОБА_5 на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області безпосередньо сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, передбаченогоч. 3 ст. 368 КК України, а його корисливий мотив дає підстави вважати, що останній перебуваючи на посаді, може продовжити свою протиправну діяльність. Окрім цього, наведені вище обставини дають підстави вважати, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області, будучи особою, яка постійно здійснює функції представника влади та службової особи, користується делегованими центральним органом виконавчої влади повноваженнями, разом з тим, будучи працівником правоохоронного органу, використовуючи надані йому повноваження, може незаконними засобами впливати на свідків, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема може негативно впливати на хід досудового розслідування, перешкоджати встановленню істини у справі, узгоджувати свої показання з показанням інших осіб, які визнані свідками у справі, надавати цим особам поради з врахуванням відомих їй обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі алібі щодо його непричетності до вчинення інкримінованого йому правопорушення, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню та вчиняючи інші кримінальні правопорушення.

В судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання, просять його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні вказали, що не заперечують щодо клопотання.

Дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши думку прокурора, позицію підозрюваного та його захисника, встановлено наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог ст. 158 цього Кодексу.

Наявні у матеріалах кримінального провадження докази у їх сукупності дають підстави слідчому судді прийти до висновку, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у причетності до інкримінованого йому злочину, оскільки підтверджується існування фактів та інформації, які можуть переконати об'єктивного та неупередженого спостерігача в тому, що підозрюваний, міг вчинити вказане правопорушення.

При вирішенні даного питання слідчий суддя враховує в сукупності всі наявні обставини даного провадження, а також необхідність захисту суспільних інтересів, які незважаючи на презумпцію невинуватості, мають превалююче та переважне значення та слід констатувати, що таке відсторонення носить тимчасовий характер, а потреби досудового розслідування в даному кримінальному провадженні, на думку слідчого судді, виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи і є доцільним та співмірним, з огляду і на те, що переконливих обставин, котрі давали б підстави для відмови у задоволенні клопотанні, або які не виправдовують таке відсторонення не наведено і слідчим суддею в процесі судового розгляду не встановлено.

Натомість, як вбачається з матеріалів клопотання, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, який вчинив завдяки тому, що перебуває на займаній посаді, будучи працівником правоохоронного органу, використовуючи надані йому повноваження, відтак може незаконними засобами впливати на свідків, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема може негативно впливати на хід досудового розслідування, перешкоджати встановленню істини у справі, узгоджувати свої показання з показанням інших осіб, які визнані свідками у справі, надавати цим особам поради з врахуванням відомих їй обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі алібі щодо його непричетності до вчинення інкримінованого йому правопорушення, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню та вчиняючи інші кримінальні правопорушення.

Зважаючи на вищевикладене, слідчий суддя вважає за необхідне заявлене клопотання задовольнити та відсторонити ОСОБА_5 від займаної посади в межах строку досудового розслідування - до 26.03.2024.

Керуючись ст.ст. 131-132, 154-157, 309, 392-395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з посади інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області строком на два місяці, в межах строку досудового розслідування - до 12.10.2024 включно.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Повний текст ухвали складено 15.08.2024 року.