Справа № 752/11188/24
Провадження №: 2-а/752/209/24
іменем України
15.08.2024 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Данілова Т.М. з участю секретаря Солодовник Я.С., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
у травні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся у суд з адміністративним позовом про скасування постанови серії ЕНА №2183814 від 19 травня 2024 року про накладання адміністративного стягнення.
Свої вимоги мотивує тим, що 19 травня 2024 року інспектором відділення поліції №2 (смт. Чабани) Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області Панасюком Б.А. була винесена постанова серії ЕНА № 2183814 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КпАП України у вигляді штрафу в розмірі 510,00 гривень за порушення п. 2.3 ПДР, оскільки водій керував транспортним засобом з обладнаними засобами пасивної безпеки та був непристебнутий ременем безпеки. Вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, винесена з порушенням закону та підлягає скасуванню. Зазначає, що Правил дорожнього руху він не порушував.
Просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними та скасувати постанову від 19 травня 2024 року про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 2183814.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 29 травня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надіслав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі не викликались.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 263-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 19 травня 2024 року інспектором відділення поліції №2 (смт. Чабани) Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області Панасюком Б.А. була винесена постанова серії ЕНА № 2183814 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КпАП України у вигляді штрафу в розмірі 510,00 гривень за порушення п. 2.3 ПДР, оскільки водій керував транспортним засобом з обладнаними засобами пасивної безпеки та був непристебнутий ременем безпеки.
Позивач заперечує свою вину в порушенні правил дорожнього руху та оскаржив винесену постанову до суду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач зазначає про те, що Правил дорожнього руху він не порушував. Постанова, винесена інспектором відділення поліції №2 (смт. Чабани) Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області Панасюком Б.А., 19 травня 2024 року, не містить відомостей про технічний засіб, яким здійснено фото та відеозапис.
Згідно з нормами ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може застосовувати такі превентивні заходи, зокрема, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Статтею 40 цього закону закріплено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі (стаття 283 КУпАП).
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 квітня 2020 року в справі № 524/1113/17.
Оскаржувана постанова не містить посилання на технічний запис, за допомогою якого здійснено відеозапис, що підтверджує доводи позивача про не дотримання відповідачем встановлених ч. 3 ст. 283 КпАП України вимог до змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Суб'єктом владних повноважень, дії якого оскаржуються позивачем, суду не надано будь-яких доказів правомірності свого рішення про притягненню позивача до адміністративної відповідальності.
Вбачається, що суду не надано належних доказів фіксації факту порушення позивачем правил дорожнього руху 19 травня 2024 року та не надано доказів, що позивач вчинив адміністративне правопорушення, яке зазначено в оскаржуваній постанові.
За таких обставин, оцінивши надані докази, суд вважає, що відповідач не надав суду доказів правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Позивач також просить суд закрити провадження в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Вимога позивача про закриття провадження в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності підлягає задоволенню, оскільки будь-яких доказів на підтвердження факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення суду не надано.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 2 ст. 222 КпАП України від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Постанова серія ЕНА № 213814 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 19 травня 2024 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності винесена інспектором Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області, яке є структурним підрозділом Головного управління Національної поліції в Київській області.
З урахуванням задоволення позову та відповідно до ст. 139 КАС України, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУНП в Київській області на користь позивача підлягає судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 122, 256, 261, 268, 276, 288, 289, 293 КпАП України, Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 Про Правила дорожнього руху, статтями 9, 21, 72-78, 90, 121, 123, 139, 205, 241-246, 250, 251, 286 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Скасувати постанову серія ЕНА № 2183814 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від19 травня 2024 року, винесену інспектором Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області Панасюком Богданом Андрійовичем, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121 КпАП України у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, за яким постановою серія ЕНА № 2183814 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 19 травня 2024 року, винесеної інспектором Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області Панасюком Богданом Андрійовичем, притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121 КпАП України у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області (м. Київ, вул. Володимирська, 15, ЄДРПОУ 40108616) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: