"27" жовтня 2010 р.Справа № 3/101-10-4204
За позовом: Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Одеської обласної ради з майнових відносин
До відповідача: Закритого акціонерного товариства "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ"
про внесення змін до договору
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
Від позивача: Панова С.І., представники за довіреністю
Від відповідача: Леонов О.Г., представник за довіреністю
Від 3-ї особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Позивач -Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою та уточненнями до позовної заяви від 20.10.2010р. до відповідача Закритого акціонерного товариства "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ", в якій просить суд внести змінити до охоронно-орендного договору на орендне користування пам'яткою культурної спадщини від 24.10.1993р. (колишній палац Лопухіна, Раллі, розташований за адресою: м. Одеса, бул. Приморський, 11), укладений між Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації та Закритим акціонерним товариством "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ", виклавши пункти 3.1 договору в наступній редакції:
„3.1. Орендна плата розраховується на підставі незалежної оцінки вартості будівлі, яка виконана НВЦ „Екострой” 30.06.2004р.
Розмір базової орендної плати за один календарний місяць складає 485611,54 грн./ в т.ч. ПДВ/
9933205 грн. -вартість частки держави об'єкту оренди згідно з незалежною оцінкою від 30.06.2004р.
9933205 грн. х 22%:12 міс. х 1,007х 1,007 х 1,00 х 0,999 х 1,013 х 1,022 х 1,016 х 1,024 х 1,103 х 1,116 х 1,116 х 1,223 х 1,123 х 1,018 х 1,019 х 1,009 х 0,997 х 0,994 х 0,996 = 404676,28 грн.
404676,28 грн. + 80935,26 (ПДВ) = 485611,54 грн.”
Підстава: постанова Кабінету Міністрів України „Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна” від 04.10.1995 р. №786 (із змінами і доповненнями).”
Відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі, що вбачається з заяв представника Закритого акціонерного товариства "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" від 13.10.2010р. та 20.10.2010р.
Під час розгляду справи представником Закритого акціонерного товариства "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" була подана заява про припинення провадження у справі на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України, у зв'язку з відсутністю предмету спору. Вказану заяву залишено судом без задоволення, у зв'язку з відсутністю доказів, що б засвідчували відсутність предмету спору у справі та, у зв'язку з тим, що відповідач вказану заяву відізвав та просив суд її не розглядати.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
29 жовтня 1993 року між Управлінням архітектури та містобудування Одеської обласної державної адміністрації (Держорган охорони пам'ятників містобудування та архітектури) та Орендне підприємство Готельний комплекс „Лондонська-Красна” (Користувач) було укладено охоронно-орендний договір на користування пам'яткою містобудування та архітектури, згідно умов якого Держорган передав, а Користувач прийняв у орендне користування пам'ятник містобудування та архітектури будівлю готелю „Лондонська”, загальною площею 14890 кв. м за адресою: м. Одеса, бул. Приморський,11, на підставі розпорядження представника Президента України в Одеській області від 12.07.1993 №338/93.
01 грудня 2004 року між Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (орган Охорони) та Закритим акціонерним товариством "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" (Користувач) було підписано додаткову угоду до охоронно-орендного договору на користування пам'яткою містобудування та архітектури від 29.10.1993р. відповідно до умов якої Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації передано у користування Закритому акціонерному товариству "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" у орендне користування нежитлові приміщення загальною площею 6701,8 кв. м строком на 360 діб.
21 березня 2005 року між Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (орган Охорони) та Закритим акціонерним товариством "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" (Користувач) було підписано зміни до охоронно-орендного договору на користування пам'яткою містобудування та архітектури від 29.10.1993р., відповідно до яких Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації передано у користування Закритому акціонерному товариству "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" об'єкт культурної спадщини, вартість якого становить 9933205 грн., згідно незалежної оцінки вартості будівлі, яка виконана НВЦ „Екострой” 30.06.2004р. Орендна плата за користування об'єктом визначалась на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінетом Міністрів України від 04.10.1995р.№ 786 та становила 107631,24 грн. за один місяць оренди. Умовами п. 10.1 змін до охоронно-орендного договору передбачено строк дії основного договору на 49 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846 було внесено зміни до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна в частині орендних ставок за використання нерухомого державного майна, зокрема, збільшено орендну ставку за використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням розміщення готелів з 12% до 22%.
Листом від 19.07.2010р. за № 01-13/3324 Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації звернулось до відповідача з пропозицією про перегляд діючого договору оренди від 29.10.1993р., у зв'язку з внесеними змінами до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна в частині орендних ставок та скеровано на адресу Закритого акціонерного товариства "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" проект змін до договору.
Позовні вимоги Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації ґрунтуються на необхідності перегляду умов Договору щодо розміру орендної плати на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846.
Позовні вимоги направлені на внесення змін до 3.1 Договору, яким визначався розмір орендної плати, з урахуванням проведеного розрахунку із застосуванням орендної ставки визначеної для даної категорії майна зміненою методикою розрахунку.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Правовідносини щодо передачі в оренду комунального майна врегульовано нормами чинного спеціального закону „Про оренду державного та комунального майна”.
Згідно положень ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” Методика розрахунку, пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Відповідно до п. 1 ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями п. 2 ст. 21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” визначено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Так, чинною на даний момент Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846 було внесено зміни до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна в частині орендних ставок за використання нерухомого державного майна, та збільшено орендну ставку за використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням розміщення готелів до 22%.
Враховуючи наведене, вимоги Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації про внесення змін до договору є правомірними.
Положеннями ст. 188 Господарського кодексу України передбачено порядок внесення змін до господарських договорів. Згідно даної норми сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації дотримано порядок внесення змін до Договору, передбаченого положеннями ст. 188 Господарського кодексу України, однак відповідачем відповідні зміни до договору не підписано.
Суд вважає вірним розрахунок орендної плати, проведений позивачем із застосуванням нової орендної ставки на рівні 22 %, у зв'язку з чим позовні вимоги про внесення змін до Договору, які ґрунтуються на змінах до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846 вважає законними та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Внести змінити до охоронно-орендного договору на орендне користування пам'яткою культурної спадщини від 24.10.1993р. (колишній палац Лопухіна, Раллі, розташований за адресою: м. Одеса, бул. Приморський, 11), укладеного між Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (65045, м. Одеса, вул. Троїцька, 43, код 13882622) та Закритим акціонерним товариством "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 15, код 02573562), виклавши пункти 3.1 Договору в наступній редакції:
„3.1. Орендна плата розраховується на підставі незалежної оцінки вартості будівлі, яка виконана НВЦ „Екострой” 30.06.2004р.
Розмір базової орендної плати за один календарний місяць складає 485611,54 грн./ в т.ч. ПДВ/
9933205 грн. -вартість частки держави об'єкту оренди згідно з незалежною оцінкою від 30.06.2004р.
9933205 грн. х 22%:12 міс. х 1,007х 1,007 х 1,00 х 0,999 х 1,013 х 1,022 х 1,016 х 1,024 х 1,103 х 1,116 х 1,116 х 1,223 х 1,123 х 1,018 х 1,019 х 1,009 х 0,997 х 0,994 х 0,996 = 404676,28 грн.
404676,28 грн. + 80935,26 (ПДВ) = 485611,54 грн.”
Підстава: постанова Кабінету Міністрів України „Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна” від 04.10.1995 р. №786 (із змінами і доповненнями).”
3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "ЛОНДОНСЬКА-БРІСТОЛЬ" (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 15, код 02573562; р/р 260073014693 в АКБ „Фінбанк”, МФО 328685) на користь Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (65045, м. Одеса, вул. Троїцька, 43, код 13882622; р/р 260073014691 в АКБ „Фінбанк”, МФО 328685) держмито в сумі 85 /вісімдесят п'ять / грн.; витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 /двісті тридцять шість/ грн. 00 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 01.11.2010р.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Т.Г. Д'яченко