Справа № 620/902/24 Суддя (судді) першої інстанції: Житняк Л.О.
14 серпня 2024 року м. Київ
Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів: Карпушової О. В., Грибан І. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача у відмові позивачу перерахунку та виплаті пенсії без обмеження максимальним розміром та нарахуванню і виплаті, починаючи з 01.12.2023 щомісячної грошової допомоги у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, та індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 і постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та усуненню помилки в нарахуванні 25 % збільшення основного розміру пенсії з урахуванням індексації в складі грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.12.2023 без обмеження максимальним розміром та виплатою з 01.12.2023 щомісячної грошової допомоги у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 та індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 і постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 з 01.12.2023 та усуненню помилки в нарахуванні 25 % збільшення основного розміру пенсії з урахуванням індексації в складі грошового забезпечення.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті пенсії з 01.12.2023 без обмеження її максимальним розміром включно з індексацією, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та усуненню помилки в нарахуванні 25% збільшення основного розміру пенсії з урахуванням індексації в складі грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.12.2023 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром включно з індексацією, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та здійснити нарахування та виплату 25% збільшення основного розміру пенсії з урахуванням індексації в складі грошового забезпечення згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно з положеннями ст. 309 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розгляд справи проведено у порядку письмового провадження на підставі пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України.
Доводи апелянта обґрунтовані тим, що відповідно до статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, нарахування позивачу пенсії з обмеженням максимальним розміром є правомірним.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №620/2165/23 відповідача зобов'язано провести з 01.09.2022 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №620/7180/23 у листопаді 2023 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на: 01.01.2020 (№ФЧ42834/1); 01.01.2021 (№ФЧ42834/11); 01.01.2022 (№ФЧ42834/ІІІ) та 01.01.2023 (№ФЧ42834/IV) наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.04.2023, починаючи з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 відповідно, з урахуванням виплачених сум в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Як зазначає позивач, отримавши розрахунок своєї пенсії, ним в черговий раз було встановлено порушення своїх прав.
Не погоджуючись з таким діями, позивач 07.12.2023 звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, включно з щомісячною доплатою, встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 та про усунення помилки в нарахуванні 25% збільшення основного розміру пенсії з урахуванням індексації в складі грошового забезпечення.
Проте, листом від 04.01.2024 №286-21505/С-02/8-2500/24 відповідач зазначив, що з 01.12.2023 пенсія виплачується на виконання рішення суду в розмірі 20 930,00 грн (в тому числі - 2925,79 грн та 1500,00 грн), а також вказав, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №620/7180/23 не зобов'язано ГУПФУ в Чернігівській області в майбутньому здійснювати позивачу виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Не погоджуючись з вказаними висновками відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що дії та бездіяльність ГУПФУ в Чернігівській області в межах спірних правовідносин є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Приписами частини 12 статті 43 Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
08.07.2011 було прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.
У відповідності до частини першої статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За приписами абзацу першого пункту 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
На підставі Закону №3668-VI були внесені, також, зміни і до статті 43 Закону №2262-ХІІ.
Частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно з протоколом перерахунку пенсії (а.с.24) з 01.12.2023 відповідачем, на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача основний розмір якої, виходячи з 80% грошового забезпечення, становить 16 718,80 грн. З урахуванням індексації: 21 144,59 грн (в тому числі - 2925,79 грн суми індексації за 2022 рік та 1500,00 грн суми індексації за 2023 рік). З урахуванням доплати: 25 324,29 грн (в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 16 718,80 грн;). Підсумок пенсії (з надбавками) склав 26 211,49 грн. При цьому, пенсія виплачується з урахуванням максимального розміру у розмірі 20 930,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Верховний Суд постановах від 09.09.2019 у справі №463/925/17, від 14.05.2019 у справі №591/2109/17, від 15.04.2019 у справі №127/4270/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17 зазначив: «…буквальне розуміння змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими».
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З огляду на зазначене, суд вважає, що частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ не встановлено обмеження максимального розміру пенсії позивача.
Крім того, як вже було встановлено, позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За наведених обставин суд першої інстанції вірно вказав, що дії ГУПФУ в Чернігівській області щодо обмеження, починаючи з 01.12.2023, максимального розміру пенсії позивача десятикратним розміром прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність є протиправними.
Стосовно індексації сум пенсії, то відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Закон - №1282-XI1) пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.
У вказаній статті також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118), пунктом 2 якої установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 вказаної постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168, відповідно до п.2 якої установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з протоколами перерахунків пенсії позивача, відповідачем на виконання постанови №118 та №168 проведено нарахування індексації з 01.03.2022 та з 01.03.2023 з обмеженням її максимальним розміром, визначеним Законом №3668-VI.
Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу починаючи з 01.12.2023 з урахуванням індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 і постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 теж підлягали задоволенню, на чому вірно вказано судом першої інстанції.
Аналогічна правова позиція щодо спірного питання неодноразово підтримана Верховним Судом, зокрема у постановах від 24.09.2021 (справа №370/2610/17); від 21.12.2021 (справа №120/3552/21-a); від 26.01.2022 (справа №569/2950/17); від 17.02.2022 (справа №640/11168/20).
Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідачем в доводах апеляційної скарги жодним чином не обґрунтовано наявність підстав для відступу від вищевказаної правової позиції Верховного Суду, яка під час розгляду справи була правомірно врахована судом першої інстанції на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.
В частині позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача провести з 01.12.2023 виплату щомісячної доплати, то з 01.06.2023 позивачу на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №620/2165/23 була нарахована щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», що підтверджується протоколом перерахунку пенсії (а.с.23). При цьому, з протоколу перерахунку пенсії (а.с.24) судом встановлено, що з 01.12.2023, при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №620/7180/23, відповідач повторно протиправно виключив з розрахунку пенсії позивача щомісячну доплату, передбачену постановою № 713, а тому дана вимога також правомірно задоволена судом першої інстанції.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання відповідача по усуненню помилки в нарахуванні 25% збільшення основного розміру пенсії з урахуванням індексації в складі грошового забезпечення, то абзацом першим пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Згідно з протоколом перерахунку пенсії, відповідачем з 01.09.2022 на виконання рішення суду, проведено перерахунок пенсії позивача основний розмір якої, виходячи з 80% грошового забезпечення, становить 10 951,60 грн. З урахуванням індексації: 12 484,82 грн (в тому числі - 1533,22 грн суми індексації за 2022 рік). З урахуванням доплати: 15 606,03 грн (в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 12 484,82 грн у розмірі 3121,21 грн), тобто обчислення збільшення основного розміру пенсії (25%) здійснювалося від суми, нарахованої з урахуванням індексації, 12 484, 82 грн.
В подальшому, згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.06.2023 відповідачем, на виконання рішення суду, проведено перерахунок пенсії позивача основний розмір якої, виходячи з 80% грошового забезпечення, становить 10 951,60 грн. З урахуванням індексації: 14 368,13 грн (в тому числі - 1916,53 грн суми індексації за 2022 рік та 1500,00 грн суми індексації за 2023 рік). З урахуванням доплати: 19 106,03 грн, в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%), при цьому, обчислення такого збільшення здійснювалося від суми основного розміру пенсії (10 951,60 грн) без урахування індексації у розмірі 2737,90 грн.
Згідно з протоколом перерахунку пенсії (а.с.24) з 01.12.2023 відповідачем, на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії позивача основний розмір якої, виходячи з 80% грошового забезпечення, становить 16 718,80 грн. З урахуванням індексації: 21 144,59 грн (в тому числі - 2925,79 грн суми індексації за 2022 рік та 1500,00 грн суми індексації за 2023 рік). З урахуванням доплати: 25 324,29 грн, в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) при цьому, обчислення такого збільшення також здійснювалося від суми основного розміру пенсії (16 718,80 грн), без урахування індексації, у розмірі 4179,70 грн).
Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та має право на збільшення розміру пенсії на 25% обрахованого з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Отже, відповідач протиправно здійснив обчислення збільшення основного розміру на 25% виходячи лише з основного розміру пенсії без урахування суми індексації. Відтак, позовні вимоги в частині усунення помилки в нарахуванні 25% збільшення основного розміру пенсії з урахуванням індексації в складі грошового забезпечення необхідно задовольнити.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№ 25921/02) Європейський Суд з прав людини, здійснюючи прецедент не тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі "Стреч проти Сполученого Королівства" (Stretch v. theUnited Kingdom № 44277/98).
У пункті 57 рішення Європейського суду з прав людини "Щокін проти України" (№ 23759/03 та № 37943/06) та у пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини "Сєрков проти України" (39766/05) встановлено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав та основоположних свобод, на підставі того, що органи держаної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань зі сплати податку.
Відтак, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, про що вірно вказано судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.
Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга відповідача не містить.
Доказів, які б відповідали вимогам ст.ст. 73 - 76 КАС України, та спростовували зазначені вище мотиви або підтверджували відсутність підстав для задоволення позову апелянтом до суду апеляційної інстанції не надано.
Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не спростовують висновки суду першої інстанцій.
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права ухвалив рішення повно і всебічно з'ясувавши обставини справи.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: О. В. Карпушова
І. О. Грибан