15 серпня 2024 року Суми Справа № 480/2278/24
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Сидорук А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про визнання бездільності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору. Заяви учасників справи. Процесулаьні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви позивача від 16.02.2024, у відповідності до Закону України ''Про звернення громадян''; зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 16.02.2024 та надати відповідь на поставлені питання, у відповідності до ЗУ ''Про звернення громадян''.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання завірених у встановленому порядку копій документів, що перебувають у його пенсійній справі, а також копій розпоряджень про призначення (перерахунку) пенсії. За результатами розгляду заяви позивача на його адресу надійшла копія матеріалів його пенсійної справи, не засвічдена належним чином. На всіх сторінках пенсійної справи відсутня нумерація сторінок і дата підпису засвідчення копій, що є незаконним і необгрунтованим. Копія матеріалів пенсійної справи не відповідає оригіналу справи, а саме перерахунки пенсії не підписані начальником управління, головним спеціалістом з призначення, головним спеціалістом з виплати, спеціалістом. Наголошує, що копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку. В той же час, надання незасвідчених в установленому порядку копій документів порушує право позивача на інформацію та перешкоджає йому оскаржити непраовмірні дії посадових осіб відповідача.
Судом 27.03.2024 було відкрито провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався.
10.04.2024 до суду надійшло клопотання відповідача про долучення доказів.
12.04.2024 до суду надійшла заява позивача з письмовими поясненнями у справі.
Тому суд, на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені сдом фактичні обставивни.
16.02.2024 позивач звернувся до відповідача в електронній формі, в порядку норм ЗУ ''Про звернення громадян'', із заявою про надання йому завірених в установленому порядку копій документів, що перебувають в його пенсійній справі, а також копій розпоряджень про призначення (перерахунку) пенсії (а.с.91).
27.02.2024 відповідачем, супровідним листом за № 1800-0205-8/10335, було направлено позивачу копії документів пенсійної справи (а.с.8-49).
06.03.2024 позивач направив відповідачу в електронній формі заяву, в якій зазначив, що вихідний лист відповідача від 27.02.2024 за № 1800-0205-8/10335, яким направлено запитувані документи на адресу позивача, у м. Конотоп не надходив (а.с.93).
08.03.2024 відповідач, листом за № 1101-3180/Б-12/8-1800/24, направив позивачу відповіді на його звернення, а також копії матеріалів його пенсійної справи (а.с.50-90).
15.03.2024 позивач направив відповідачу в електронній формі заяву, в якій зазначив, що 14.03.2024 на його адресу з відділу обслуговування громадян № 2 (сервісний центр), листом від 27.02.2024 за № 1800-0205-8/10335, надійшли копії матеріалів пенсійної справи, на усіх сторінках яких проставлений штамп ''КОПІЯ'', а 15.03.2024 йому з ГУ ПФУ в Сумській області, листом від 08.03.2024 за № 1101-3180/Б-12/8-1800/24, надішли матеріали пенсійної справи, які не засвідчені в установленому порядку, а саме на кожній сторінці копій відсутня нумерація сторінок та дати засвідчення (а.с.94).
Враховуючи те, що позивачу на його звернення не було надано запитуваних копій документів, засвідчених в установленому порядку, а було надано документи, які не мають юридичної сили, то позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даний спір є публічно-правовим, оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою, відповідно до Закону України "Про звернення громадян".
Тому основним питанням по даній справі є те, чи дотримався відповідач при наданні візповіді на звернення позивача від 16.02.2024 вимог вказаного вище законодавства, в тому числі відносно надання копій документів, які можуть бути використані позивачем для реалізації своїх прав? Відповідаючи на вказане питання, суд зазначає, що ні.
Мотиви висновків суду.
Відповідно до ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Для впорядкування інформаційних відносин було прийнято ряд законів, в тому числі, Закон України "Про звернення громадян'' № 393/96-ВР.
Положенням ч. 3 ст. 3 Закону передбачено, що заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Частинами 6-7 ст. 5 Закону встановлено, що письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 15 Закону органи державної влади до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Нормою ст. 19 Закону закріплено, що органи державної влади в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Статтею 20 Закону передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Тому вказаними нормами закону позивачу гарантовано право на звернення до органу державної влади з клопотанням щодо сприяння реалізації його прав, відповідь на яке повинна бути надана письмово у встановлений строк із зазначенням чіткої відповіді на поставлені питання, в тому числі надання запитуваних документів, із зазначенням порядку оскарження такої відповіді.
Суд звертає увагу, що суб'єкти владних повноважень, які працюють з пенсіонерами - вразливими верствами населення, або учасниками бойових дій, які заслуговують на особливу повагу суспільства, не мають права формально відноситись до звернень таких осіб, а навпаки додатково повинні проявляти сприяння таким особам у реалізації їх прав. Вказане необхідне для підвищення авторитету Держави, яка функціонує для людини. Недотримання таких стандартів навпаки викличе додаткове обурення суспільства, що є неприпустимим.
Наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.06.2015 затверджені правила, які встановлюють єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах.
Розділом 11 цих правил передбачено, що копії документів виготовляються і видаються на вимогу громадян з дозволу керівника установи, його заступників або керівника структурного підрозділу установи. Копія документа повинна відповідати оригіналу, тобто повністю відтворювати інформацію оригіналу і всі його зовнішні ознаки або їх частину. Не допускається виготовляти копії документів з нерозбірливим текстом, підчистками, приписами та іншими необумовленими виправленнями.
Копія набуває юридичної сили лише у разі її засвідчення в установленому порядку.
Напис про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та проставляється нижче реквізиту документа «Підпис».
Напис про засвідчення копії скріплюється печаткою установи (без зображення герба) або печаткою структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) установи (за наявності).
Сторінки копії документів (за винятком тих, що мають один аркуш) нумеруються і відмітка про засвідчення копії може доповнюватися відміткою «Всього в копії ____ арк.».
За рішенням установи або на вимогу установи, якій надається копія документа, допускається засвідчувати копії документів поаркушно.
Таким чином, згідно вимог вказаних правил, для того щоб копія документу набула юридичної сили, вона повинна бути засвідчена в установленому порядку. На переконання суду, будь-які недотримання вказаних правил не є формальними, оскільки особа, якій необхідна така інформація для реалізації своїх соціальних прав не повинна брати на себе ризики того, що у разі відсутності певних реквізитів, то такі документи не будуть у неї прийняті суб'єктом владних повноважень і можуть покласти на таку особу додатковий тягар. Це є цілком логічним і СВП повинен сприяти уникненню таких ситуацій.
Засвідченою копією пенсійної справи поаркушно є проставлення на кожній сторінці аркушу пенсійної справи напису ''Копія'', із здійсненням напису ''Згідно з оригіналом'', зазначенням посади особи, яка здійснила засвідчення, дати засвідчення, проставлення підпису особи, яка здійснила засвідчення і скріплення цього печаткою.
Засвідчення копії пенсійної справи, яка зшита, здійснюється шляхом проставлення на першій сторінці аркушу документів напису ''Копія'', нумерування сторінок копій, без зазначення номеру першої сторінки та зазначення на останній сторінці напису ''Згідно з оригіналом'', посади особи, яка здійснила засвідчення, дати засвідчення, проставлення підпису особи, яка здійснила засвідчення і скріплення цього печаткою.
Не здійснення засвідчення в установленому порядку позбавляє особу права використати такі копії для реалізації своїх прав. Особа не може спрогнозувати чи будуть такі копії прийняті до розгляду суб'єктом владних повноважень або судом, чи ні.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи наявні дві копії пенсійної справи позивача, які надані позивачем разом з позовом, які не засвідчені в установленому порядку, оскільки копії всіх документів не містять на кожній сторінці копій напису саме ''Згідно з оригіналом'', посади особи, яка здійснила засвідчення, дати засвідчення, проставлення підпису особи, яка здійснила засвідчення і скріплення цього печаткою.
Вказані дві копії містять напис на останній сторінці ''З оригіналом звірено'', на одній з копій пенсійної справи на останньому аркуші відсутня печатка, не всі сторінки 2 копій пенсійних справ пронумеровано. Зазначене не спростовано відповідачем у клопотанні про долучення доказів від 10.04.2024, оскільки у ньому відповідачем зазначено, що належним чином засвідчена копія пенсійної справи була направлена позивачу на його звернення від 15.03.2024, а не на звернення від 16.02.2024.
Тому такі копії пенсійної справи не можуть вважатися засвідченими належним чином, а тому вони не мають юридичної сили. Суд ще раз звертає увагу, що такі порушення не є формальними, оскільки суди і суб'єкти владних повноважень приймають копії, які відповідають чинному законодавству і будь-які ризики неправильного або неповного засвідчення покладає на позивача надмірний тягар і невизначеність стосовно можливості реалізації своїх прав за допомогою таких документів.
Надана копія пенсійної справи позивача разом з клопотанням відповідача про долучення доказів від 10.04.2024 не приймається судом, як доказ належного виконання відповідачем своїх обов'язків, в частині надання позивачу засвідченої копії на його звернення, оскільки відповідачем не надано доказів направлення та вручення позивачу саме такої копії пенсійної справи, зокрема квитанції про направлення її позивачу, відмітки позивача про її отримання, тощо. Надання копії матеріалів пенсійної справи позивача, не спростовує обов'язку відповідача надати до суду докази направлення її позивачу.
В той же час, позивачем стверджується, що належним чином засвідченої копії матеріалів його пенсійної справи, на його звернення від 16.02.2024, відповідачем не надано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем, всупереч нормі ч. 2 ст. 77 КАС України, не доведено суду факту того, що ним відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян'' та з дотриманням Правил, затверджених наказом Міністерства юстиції № 1000/5 від 18.06.2015, надано позивачу на його звернення від 16.02.2024 матеріали пенсійної справи, засвідченої в установленому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд, з урахуванням норми ч. 2 ст. 9 КАС України, виходить за межі позовних вимог та задовольняє їх, а саме шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 16.02.2024, у відповідності до Закону України ''Про звернення громадян'', яка не відповідає критеріям правомірності, встановленим нормою ч. 2 ст. 2 КАС України, в тому числі, добросовісності та розсудливості, оскільки фактично на звернення позивача йому не надано копії пенсійної справи, яка має юридичну силу. Крім того, суд зобов'язує відповідача розглянути заяву позивача від 16.02.2024 у відповідності до Закону України ''Про звернення громадян'' та надати належним чином засвідчену копію його пенсійної справи.
Судові витрати.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", питання щодо розподілу судового збору судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 287, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездільності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.02.2024, у відповідності до Закону України ''Про звернення громадян''.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.02.2024, у відповідності до Закону України ''Про звернення громадян'' та надати належним чином засвідчену копію пенсійної справи.
4. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 15.08.2024.
Суддя А.І. Сидорук