Справа № 420/25543/24
15 серпня 2024 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дії та скасування рішення, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині направлення на проходження військово-лікарської комісії, визнати протиправною та незаконною постанови військово-лікарської комісії, якою визнано ОСОБА_1 придатним до військової служби;
- визнати протиправним та незаконним наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.07.2024 № 228 про призов на військову службу по мобілізації в частині призову ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_3 ;
- скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , видачі направлення на військово-лікарську комісію та скасувати постанову військово-лікарської комісії, якою визнано ОСОБА_1 придатним до військової служби та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.07.2024 № 228 про призов на військову службу по мобілізації в частині призову ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_3 .
Відповідно до приписів частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;
З матеріалів справи вбачається, що місцем реєстрації ОСОБА_1 є: АДРЕСА_3 .
Також, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, ОСОБА_1 працює на посаді старшого охоронника 2-го відділу оперативного реагування управління оперативного реагування департаменту фізичної та технічної охорони об'єктів КО «Муніципальна охорона». Згідно з розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 25.07.2023 року № 530 «Про відповідність критеріям та визначення комунальної організації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Муніципальна охорона» є критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення територіальної громади міста Києва в особливий період».
Отже, всі докази щодо оцінки правомірності дій відповідача в частині призову на військову службу по мобілізації мають бути витребувані за місцем перебування на військовому обліку позивача, оскільки всі документи щодо бронювання ОСОБА_1 знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З огляду на вказане, оскільки позивач проживає та працює в Київській області, а також перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд дійшов висновку що для належного розгляду справи, матеріали позовної заяви мають бути передані на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Оцінивши та вивчивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовна заява не підсудна Одеському окружному адміністративному суду.
У той же час, як уже зазначалося судом вище, на час звернення до суду із даним позовом зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача є: АДРЕСА_3 , що за територіальною підсудністю відноситься до Київського окружного адміністративного суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що справу належить розглядати в Київського окружному адміністративному суді, оскільки при вирішенні питання територіальної підсудності суд виходить з приписів ст. 25 КАС України.
Таким чином, дана позовна заява повинна бути передана до суду за місцезнаходженням позивача, а саме до Київського окружного адміністративного суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 та 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Згідно пункту 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви № 29458/04 та № 29465/04, фраза встановленого законом викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про передачу матеріалів позовної заяви до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 248, 293, 295 КАС України, суддя,-
Матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дії та скасування рішення, передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя А.В. Бутенко