Рішення від 14.08.2024 по справі 420/16283/24

Справа № 420/16283/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визначення з 01 серпня 2021 року розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 70 % грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14 грудня 2021 року № 11/31, та обмеження її максимальним розміром та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити нарахування та виплату з 01 серпня 2021 року пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум виходячи з 90 % грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14 грудня 2021 року № 11/31, без обмеження її максимальним розміром;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 індексації грошових доходів населення, проведеної з 01 березня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплачувати з урахуванням здійснених виплат пенсію за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2022 року з урахуванням індексації, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 індексації грошових доходів населення, проведеної з 01 березня 2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплачувати з урахуванням здійснених виплат пенсію за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2023 року з урахуванням індексації, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 індексації грошових доходів населення, проведеної з 01 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплачувати з урахуванням здійснених виплат пенсію за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2024 року з урахуванням індексації, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 (далі - Позивача) за наслідками проведеного у грудні 2023 року її перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2023 року у справі № 420/1396/23 індексації, обмеження пенсії максимальним розміром та застосування 70% (замість 90%) від грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії Позивача. ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія Позивача неодноразово підвищувалась, на підставі проведених перерахунків. Водночас через недосконалість чинного пенсійного законодавства, Позивач змушений був вже декілька разів звертатися до суду для захисту своїх прав. Після чергового підвищення грошового забезпечення військовослужбовців - співробітників розвідувальних органів ГУ ПФУ в Одеській області у добровільному порядку відмовився сприяти ОСОБА_1 у реалізації його відповідного права посилаючись на відсутність для цього будь-яких правових підстав. Статус Позивача був відновлений рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2023 року у справі № 420/1396/23. Проте, поводячи відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідач вдруге при визначені розміру пенсійної виплати застосував 70% (замість 90%) показник грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та обмежив розмір пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром. Крім того, всупереч положенням ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при визначенні розміру пенсії Позивача Відповідач не врахував жодну з індексацій грошових доходів населення, проведених у 2022-2024 роках, чим обмежив майнові права ОСОБА_1 .

Ухвалою судді від 03.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Державної прикордонної служби України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами його пенсійної справи, що додані до позовної заяви.

15.12.2021 Адміністрація Державної прикордонної служби України надіслало позивачу лист в якому повідомляє, що за результатом розгляду його заяви Адміністрація надає довідку № 11/31 від 14.12.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 за посадою, відповідною останній штатній посаді позивача, у зв'язку зі зміною з 17.07.2021 пункту 4, підпункту 2 пункту 5 та підпункту 1 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704». Водночас Адміністрація Держприкордонслужби інформує, що листом Адміністрації Держприкордонслужби від 27.07.2021 № 115-20623/0/6-21 поінформовано Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям розвідувального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону. Станом на 15.12.2021 до Адміністрації Держприкордонслужби від регіональних Головних управлінь Пенсійного фонду України відповідні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надійшли.

Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення виданою 14.12.2021 за №11/31 Адміністрацією Державної прикордонної служби України на ім'я позивача, розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач станом на 17.07.2021 становить 30 578,60 грн та складається з: - посадового окладу - 10656,00 грн; - окладу за військовим званням - 1340,00 грн; - надбавки за вислугу років (50%) - 5328,00 грн; - надбавки за особливості проходження служби (15%) - 2598,00 грн; - надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1598,40 грн; - надбавки за кваліфікацію (5%) - 532,80 грн; - щомісячної доплати працівникам оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі і мають позитивні результати в цій роботі (20%) - 2131,00 грн; - премії (60%) - 6393,60 грн.

09.02.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі вказаної довідки №11/31 від 14.12.2021.

У відповідь, 06.04.2022 відповідач надіслав позивачу лист №5875-2992/Д-02/8-1500/22 в якому повідомив, що умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктом 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі № 826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 (05.03.2019 рішення набрало чинності), яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Враховуючи викладене, для проведення перерахунку пенсії на основі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.12.2021 № 11/31 правових підстав не має.

Рішенням ООАС від 12.03.2023 № 420/1396/23, яке набрало законної сили 05.09.2023, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.08.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/31 від 14.12.2021, виданої станом на 17.07.2021, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

У відповіді від 24.04.2024 ГУ ПФУ зазначено, що відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2024 становить 2361,00 грн, максимальний розмір пенсії з 01.03.2024 становить 23610,00 грн. Розмір пенсії на 01.04.2024 становить 23610,00 грн. У разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.

На виконання судового рішення ГУ ПФУ проведено відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в ході якого вдруге при визначені розміру пенсійної виплати застосувало 70% (замість 90%) показник грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та обмежив розмір пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром.

Також, при визначенні розміру пенсії позивача ГУ ПФУ не враховано жодну з індексацій грошових доходів населення, проведених у 2022-2024 роках, що зумовило позивача звернутися до суду із даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії Позивачу) розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VІ до вказаної норми були внесені зміни, якими обмежено розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. №1166- VII також внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та змінено до 70% розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

При цьому відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи

Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. №1166-VIІ зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнала.

З урахуванням викладеного, при перерахунку пенсії позивача з 1 серпня 2021 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у Позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у Відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Вказана позиція суду викладена у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у справі № 240/5401/18.

Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У п. 2.3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Конституційний Суд України, керуючись частиною третьою статті 61 Закону України «Про Конституційний Суд України», зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, згідно з якими «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Приписами резолютивної частини вказаного рішення, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України названого Рішення, а саме з 20 грудня 2016 року.

Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вже не створюють підстав для обмеження пенсії, призначеної у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальним розміром.

До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у справі № 620/613/21 (постанова від 11 липня 2022 року).

За висновками Верховного Суду, обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни у статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», шляхом викладення її в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положення частини першої статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (у частині поширення її дії на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих відносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних відносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому положення статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (у частині поширення її дії на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, тривалий період часу була наявна колізія між Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах постійно надавалась перевага найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Однак, 12 жовтня 2022 року Конституційним Судом України прийнято рішення № 7- р(ІІ)/2022, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Пунктом 2 названого рішення визначено, що приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13 квітня 2023 року.

З урахуванням визнання ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) у ГУ ПФУ в Одеській області немає жодних підстав для обмеження визначеного за наслідками проведеного перерахунку пенсії за вислугу років позивачу максимальним розміром, який має вираховуватися з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною

Водночас з наданих позивачу документів із пенсійної справи встановлено, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу у грудні 2023 року ГУ ПФУ не врахувало й її індексацію.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» до розміру пенсії з 01.03.2022 мала б нараховуватися індексація пенсії в сумі 3852,90 грн. ((30578,6*90%)*0,140).

Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 мала б нараховуватися індексація пенсії в сумі 1500,00 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 мала б нараховуватися також індексація пенсії в сумі 1500,00 грн.

Проте відповідні суми до визначення розміру пенсії позивача з урахування її максимального розміру не включені.

Індексація за своєю природою не є перерахунком пенсії, а є виключно механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Право на проведення індексації пенсій колишніх військовослужбовців закріплене ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», механізм реалізації якого дещо змінений в умовах воєнного стану.

З огляду на вищевикладене, ГУ ПФУ протиправно проігноровано вимоги щодо необмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, розмір якої має визначатися на підставі оновленої довідки,

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна, 83, 65012; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визначення з 01 серпня 2021 року розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 70 % грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14 грудня 2021 року № 11/31, та обмеження її максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити нарахування та виплату з 01 серпня 2021 року пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум виходячи з 90 % грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14 грудня 2021 року № 11/31, без обмеження її максимальним розміром.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 індексації грошових доходів населення, проведеної з 01 березня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплачувати з урахуванням здійснених виплат пенсію за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2022 року з урахуванням індексації, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 індексації грошових доходів населення, проведеної з 01 березня 2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплачувати з урахуванням здійснених виплат пенсію за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2023 року з урахуванням індексації, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 індексації грошових доходів населення, проведеної з 01 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплачувати з урахуванням здійснених виплат пенсію за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2024 року з урахуванням індексації, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк