14 серпня 2024 року м. Житомир справа № 806/1093/17
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про зобов'язання внести зміни до наказу та вчинити дії,
встановив:
У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд:
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області внести зміни до наказу №5о/с від 21.03.2017 в частині:
- дати поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділення розслідування ДТП слідчого відділу Житомирського міського відділу УМВС України в Житомирській області;
- надання ОСОБА_1 невикористаних відпусток за 2014, 2015, 2016 роки, зокрема, дати початку та закінчення відпустки, після виконання вимог статей 80, 115 КЗпП, статей 11, 21 Закону України «Про відпустки» та параграфу 2 статті 7 Конвенції про оплачувані відпустки №132;
- доповнити вищевказаний наказ окремим пунктом про скасування наказу УМВС України в Житомирській області №542 о/с від 17.06.2014 про притягнення до дисциплінарної відповідальності старшого слідчого ВР ДТП СВ Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області капітана міліції ОСОБА_1 , про скасування наказу начальника Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області № 67о/с від 27.01.2015 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Житомирського МВ УМВС України» в частині клопотання перед керівництвом УМВС щодо звільнення ОСОБА_1 із займаної посади, про скасування наказу №234 від 31.08.2015 про внесення змін до пункту наказу УМВС №172 о/с від 03.07.2015;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області в наказі про внесення змін до наказу №5о/с від 21.03.2017 УМВС України в Житомирській області присвоїти ОСОБА_1 чергове спеціальне звання «майор міліції» з моменту закінчення встановленого строку вислуги в попередньому званні «капітан міліції», тобто з 28.09.2015;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області завчасно ознайомити з наказом про внесення змін до наказу №5 о/с від 21.03.2017 та перед цим обов'язково виплатити згідно законодавства матеріальну допомогу на оздоровлення за 2014, 2015, 2016 роки.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017 скасовано ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 про закриття провадження у справі в частині позовних вимог та адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про зобов'язання внести зміни до наказу та вчинити дії направлено на продовження розгляду до Житомирського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 об'єднано справу № 806/1093/17, яка перебувала в провадженні судді Черняхович І.Е., та справу № 806/1093/17, яка перебувала в провадженні судді Черноліхова С.В., в одне провадження, та разом з цим провадження у справі було зупинено до повернення матеріалів об'єднаної справи №806/1093/17 з Касаційного адміністративного суду Верховного Суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 провадження у даній справі було поновлено.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 25.02.2021, залишеною без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2021, позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду на підставі ч.5 ст. 205, п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України у зв'язку з неявкою позивача у судове засідання.
Постановою Верховного Суду від 09.02.2023 було задовололено касаційну скаргу ОСОБА_1 .
Ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2021 скасовано.
Справу направлено до суду першої інстанції - Житомирського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи головуючим суддею у справі визначено суддю Чернову Г.В.
Ухвалою суду було прийнято справу до провадження за правилами загального позовного провадження.
06 квітня 2023 року провадження було зупинено .
21 червня 2023 року провадження у справі поновлено.
18 серпня 2023 року позивача було подано заяву, із уточненими позовними вимогами, відповідно до яких просить:
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області внести зміни до наказу УМВС України в Житомирській області №5 о/с І від 21.03.2017 в частині дати початку надання ОСОБА_1 невикористаних відпусток за 2014, 2015, 2016 роки та закінчення відпустки, зокрема після виконання вимог ст. 80, 115 КЗпП, ст. 11, 21 ЗУ «Про відпустки» та параграфу 2 ст. 7 Конвенції про оплачувані відпуски № 132.
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області в наказі про внесення змін до наказу УМВС України в Житомирській : області №5 о/с від 21.03.2017 присвоїти ОСОБА_1 чергове спеціальне звання І «майора міліції» з моменту закінчення встановленого строку вислуги в попередньому званні «капітан міліції», тобто з 28.09.2015, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області ознайомити ОСОБА_1 з наказом про внесення змін до наказу №5 о/с від 21.03.2017 та перед цим обов'язково виплатити йому згідно законодавства матеріальну допомогу на оздоровлення за 2014, 2015, 2016 роки.
В 2015 році протягом трьох місяців підряд: лютий, березень, квітень позивач звертався з рапортом до керівництва Житомирського МВ та УМВС щодо надання щорічних відпусток за 2014 та 2015 рік (оскільки всі колеги та керівництво МВ на той час використали її вчасно, і позивач розраховував на дотримання останнім ст. 24 Конституції України. Для поновлення порушених прав позивач звернувся з позовною заявою до суду, який зобов'язав УМВС України в Житомирській області надати ОСОБА_1 щорічну відпустку за 2014 рік, 2015 рік та 2016 рік.
В постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 зазначено, що право ОСОБА_1 на отримання відпустки за 2014, 2015 та 2016 рік порушене відповідачами, зокрема вимоги ст, 24, 45 Конституції України, ст.ст. 2, 10, 11, 16-2, 24, 25 ЗУ « Про відпустки», п.п. 49, 52, 56, 57 Положення про проходження служби особи рядового і начальницького складу ОВС, п. 12 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших нормативно-правових актів щодо надання ОСОБА_1 відпустки та реалізації конституційного права працівника міліції на відпочинок. Крім того, дано. Постановою скасовано ряд наказів УМВС України в Житомирській області про притягнення капітана міліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, звільнення з ОВС та поновлено на попередній посаді.
На виконання вищевказаного рішення суду, ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області винесено наказ № 5 від 21.03.2017.
Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, який серед інших нормативно-правових актів, регулює діяльність ОВС України зазначено, що наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з яким визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Накази можуть даватись як в усній, так і в письмовій формі. Скасувати наказ має право тільки начальник, накази повинні бути законними, зрозумілими і виконуватись беззаперечно, точно та у визначений строк.
В порушення вимог ст. 4 Дисциплінарного статуту ОВС ознайомлено позивача було з витягом наказу УМВС України в Житомирській області № 5 о/с від 21.03.2017 лише 31.03.2017. Під час ознайомлення з даним витягом позивачем було виявлено ряд помилок так порушень чинного законодавства.
13 листопада 2023 року відповідачем подано відзив, відповідно до якого просить відмовити у задоволені позову.
19 грудня 2023 року суд перейшов до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 у адміністративній справі № 806/2073/15 за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Житомирській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, надання чергових відпусток, відшкодування моральної шкоди у задоволенні позову відмовлено.
Водночас, постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 по адміністративній справі № 806/2073/15 за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Житомирській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, надання чергових відпусток, відшкодування моральної шкоди частково задоволено вимоги позивача.
Визнано незаконним та скасовано наказ УМВС України в Житомирській області № 542 о/с від 17.06.2014 про притягнення до дисциплінарної відповідальності старшого слідчого ВР ДТП СВ Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області капітана міліції ОСОБА_1 .
Визнано незаконним та скасовано наказ начальника Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області № 67 о/с від 27.01.2015 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області" в частині клопотання перед керівництвом УМВС щодо звільнення ОСОБА_1 із займаної посади.
Визнано незаконним та скасовано наказ УМВС України в Житомирській області № 96 о/с від 10.04.2015 про звільнення ОСОБА_1 з посади старшого слідчого ВР ДТП СВ Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області та призначення на посаду старшого дільничного інспектора Ємільчинського РВ УМВС України в Житомирській області.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 у адміністративній справі № 806/2073/15 за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Житомирській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, надання чергових відпусток, відшкодування моральної шкоди у задоволенні позову відмовлено.
Водночас, постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 по адміністративній справі № 806/2073/15 за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Житомирській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, надання чергових відпусток, відшкодування моральної шкоди частково задоволено вимоги позивача.
Визнано незаконним та скасовано наказ УМВС України в Житомирській області № 542 о/с від 17.06.2014 про притягнення до дисциплінарної відповідальності старшого слідчого ВР ДТП СВ Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області капітана міліції ОСОБА_1 ,
Визнано незаконним та скасовано наказ начальника Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області № 67 о/с від 27.01.2015 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області" в частині клопотання перед керівництвом УМВС щодо звільнення ОСОБА_1 із займаної посади.
Визнано незаконним та скасовано наказ УМВС України в Житомирській області № 96 о/с від 10.04.2015 про звільнення ОСОБА_1 з посади старшого слідчого ВР ДТП СВ Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області та призначення на посаду старшого дільничного інспектора Ємільчинського РВ УМВС України в Житомирській області.
Поновлено ОСОБА_2 на попередній посаді старшого слідчого BP ДТП СВ Житомирського MB УМВС України в Житомирській області.
Визнано незаконним та скасовано наказ УМВС України в Житомирській області № 815 о/с від 22.06.2015 про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ на підставі п е ст. 64 Положення Про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС (за порушення дисципліни) та наказ № 234 від 31.08.2015 про внесення змін до пункту наказу УМВС № 172 о/с від 03.07.2015.
Зобов'язано УМВС України в Житомирській області надати ОСОБА_1 щорічну відпустку за 2014, 2015 та 2016 роки.
Стягнуто з УМВС України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 10 квітня 2015 року по день ухвалення судового рішення - 07.03.2017 в сумі 58 170 грн.
В решті позовних вимог - відмовлено (моральна шкода та відшкодування витрат).
Ознайомлено позивача з витягом наказу УМВС України в Житомирській області №5 о/с від 21.03.2017 - 31.03.2017. Під час ознайомлення з даним витягом позивачем було виявлено ряд помилок так порушень чинного законодавства, у зв'язку із цим було подано дану позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України № 2232-XII).
Відповідно до частини 4 статті 2 цього Закону порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 40 Закону України № 2232-XII гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами.
Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Права, пільги та соціальні гарантії військовослужбовців визначаються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України № 2011-XII).
Пунктом 1 статті 9 цього Закону передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Житомирській області внести зміни до наказу УМВС України в Житомирській області №5 о/с І від 21.03.2017 в частині дати початку надання ОСОБА_1 невикористаних відпусток за 2014, 2015, 2016 роки та закінчення відпустки, зокрема після виконання вимог ст. 80, 115 КЗпП, ст. 11, 21 ЗУ «Про відпустки» та параграфу 2 ст. 7 Конвенції про оплачувані відпуски № 132.
Як було встановлено судом позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду, де визначив своїми позовними вимогами, наряду з іншими: зобов'язання ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області внести зміни до наказу №5 о/с від 21.03.2017 в частині дати поновлення на посаді, надання останньому невикористаних відпусток за 2014, 2016 та 2016 роки, скасування наказу УМВС України в Житомирській області від 17.06.2014 року, наказу УМВС України від 27.01,2015 року №67 о/с, наказу №234 від 31.08.2015 про внесення змін до наказу УМВС України в Житомирській області від 03.07.2015 року.
У зв'язку з цим наказом УМВС України в Житомирській області №7 о/с від 27.04.2017 на виконання постанови суду апеляційної інстанції було доповнено наказ УМВС України в Житомирській області №5 о/с від 21,03.2017 , а саме:
- поновлено капітана міліції ОСОБА_1 (М-185816) на посаді старшого слідчого відділення розслідування дорожньо-транспортних пригод слідчого відділу Житомирського міського відділу, з 10.04.2015.
- скасовано накази УМВС № №542 від 17.06,2015, №67 від 27.01.2015 №234 від 31.08.2015.
Також наказом УМВС від 13.05.2017 № 9 о/с внесено зміни до наказу УМВС № 5 о/с від 21.03.2017 в частині поновлення на службі в органах внутрішніх справ позивача та дати початку відпустки, а саме:
- поновлено капітана міліції ОСОБА_1 (М-185816) на службі в органах внутрішніх справ на посаді старшого слідчого відділення розслідування дорожньо-транспортних пригод слідчого відділу Житомирського міського відділу та вважати його поновленим з 13.07.2015 на підставі постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 №806/2073/15.
Викладено пункт наказу Управління МВС України в Житомирській області від 23.03.2017 № 5 о/с в частині надання невикористаних відпусток за 2014, 2015, 2016 роки у такій редакції:
- надати капітанові міліції ОСОБА_1 (М-185816), старшому слідчому відділення розслідування дорожньо-транспортних пригод слідчого відділу Житомирського міського відділу невикористані відпустки за 2014, 2015 та 2016 роки загальним терміном 105 діб (з урахуванням 35 діб за 2014 рік, 35 діб за 2015 рік, 35 діб за 2016 рік), з 07.03.2017 по 22 червня 2017 року.
Тобто, суд погоджується із доводами відповідача що, ними фактично було виконано вказані вимоги.
Накази УМВС України в Житомирській області безпосередньо доповнюють наказ УМВС України в Житомирській області від 21.03.2017 № 5 о/с, а відповідно до вимог ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 14.08.2017, залишеною без змін в частині залишення без розгляду вимоги про скасування наказу №5 о/с ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.10,2017 - позовну вимогу ОСОБА_1 щодо скасування наказу УМВС України в Житомирській області від 21.03.2017 №5 о/с залишено без розгляду.
Так, на виконання постанови суду від 07.03.2017 у справі № 806/2073/15, УМВС України в Житомирській області було видано накази № 5 о/с від 21.03.2017, № 7о/с від 27.04.2017 та № 9 о/с від 13,05.2017, відповідно до яких постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 було виконано у повному обсязі, тобто забезпечено виконання рішення суду.
У зв'язку з цим, 17.07.2017 відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №54050595,
Окрім цього, законність винесення даних наказів оскаржувалась позивачем у рамках адміністративної справи № 806/2153/17 за позовом останнього до Головного територіального управління юстиції в Житомирській області.
Відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2017 у справі № 806/2153/17, яка вступила у законну силу згідно ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 - у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Суд доходить висновку, що виходячи з вище вказаного позовна вимога позивача про зобов'язання ГУНП в Житомирській області внести зміни до наказу УМВС України в Житомирській області в частині дати початку надання ОСОБА_1 невикористаних відпусток за 2014, 2015, 2016 роки та закінчення відпустки не підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУНП в Житомирській області в наказі про внесення змін до наказу УМВС України в Житомирській області №5 о/с від 21.03.2017 присвоїти ОСОБА_1 чергове спеціальне звання «майор міліції» з моменту закінчення встановленого строку вислуги в попередньому званні «капітан міліції», тобто з 28.09.2015, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Наказом МВС України від 06.11.2015 №1388 "Про організаційно-штатні питання" в УМВС України в Житомирській області було скасовано всі штати та скорочено всі посади.
Умови присвоєння перших спеціальних звань особам, прийнятим на службу в органи внутрішніх справ, та чергових спеціальних звань особам начальницького складу, перелік необхідних документів та строки їх подання, визначені Порядком присвоєння спеціальних звань та подання матеріалів для їх присвоєння, який затверджений наказом МВС України від 21.03.2012 № 218 (далі - Порядок № 218). Даний Порядок розроблено відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29 липня 1991 року № 114 (далі Положення про проходження служби).
Пункт 28 Положення №114 визначає, що чергові спеціальні звання особам начальницького складу присвоюються в послідовному порядку при відповідності чергового звання спеціальному званню, передбаченому за займаною штатною посадою, після закінчення встановленого строку вислуги в попередньому званні та при позитивній атестації (ст.28, 36 Положення про проходження служби ).
Строки вислуги в спеціальних званнях молодшого, середнього та старшого начальницького складу встановлені пунктами 29 та 34 Положення про проходження служби.
Згідно з пунктом 34 Положення про проходження служби, установлено строк вислуги в званні капітан міліції З роки. Строк вислуги в спеціальному званні обчислюється від дня підписання наказу про присвоєння цього звання.
Відповідно до послужного списку ОСОБА_1 спеціальне звання "капітан міліції" він отримав на підставі наказу УМВС України в Житомирській області від 28.09.2012 № 292 о/с.
Наказом УМВС України в Житомирській області від 03.07.2015 № 172 о/с ОСОБА_3 звільнено з органів внутрішніх справ з 06.07.2015. Тобто, на момент звільнення з ОВС ОСОБА_1 не набув права на отримання чергового Спеціального звання міліції "майор міліції".
Після скасування Житомирського апеляційного постановою адміністративного суду від 07.03.2017 у справі №806/2073/15 наказу УМВС країни в Житомирській області № 96 ос від 10.04.2015 про звільнення ОСОБА_1 з посади старшого слідчого ВР ДТП СВ Житомирського MB МВС України в Житомирській області та призначення на посаду старшого дільничного Ємільчинського PB УМВС України в Житомирській області, та наказу УМВС України в Житомирській області від 03.07.2015 № 172 о/с, яким ОСОБА_3 звільнено з органів внутрішніх справ з 06.07.2015, останнього було поновлено 21.03.2017 на попередню посаду старшого слідчого ВР ДТП СВ Житомирського MB УМВС України в Житомирській області.
Відповідно до довідки члена ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 18.05.2021 №1514лк/12/01-2021, граничне спеціальне звання за посадою "старший слідчий" відділення розслідування дорожньо-транспортних пригод слідчого відділу Житомирського міського відділу УМВС України в Житомирській області визначене штатом органу, який затверджено наказом МВС України від 23.09.2013 № 911, до скасування всіх штатів та посад становило "майор міліції".
Однак, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовано, як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ зокрема Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області та всі Управління структурні підрозділи. Наказом МВС України від 06.11,2015 №1388 "Про організаційно- штатні питання" в УМВС України в Житомирській області було скасовано всі штати та скорочено всі посади.
Порядок присвоєння спеціальних звань та подання матеріалів для їх присвоєння, затверджений наказом МВС України від 21.03.2012 № 218, втратив чинність 22.04.2016 на підставі наказу МВС України від 12.03.2016 № 177.
Тобто, норми законодавства якими врегульовано умови та порядок присвоєння спеціальних звань особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ втратили чинність ще до моменту поновленням за рішенням суду у справі №806/2073/15 та навіть до звернення ОСОБА_1 , з вказаним позовом до суду.
Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом України у постанові від 7 лютого 2017 року у справі № 800/45/16 та підтримано Верховним Судом у постанові від 11 травня 2018 року у справі № 766/7172/17.
Отже суд вважає, що відповідачем не порушено права ОСОБА_1 , щодо присвоєння йому спеціального звання "майор міліції", оскільки на момент звільнення з ОВС 06.07.2015 він не набув такого права, а після поновлення 27.03.2017 на посаду старшого слідчого відділення розслідування дорожньо-транспортних пригод слідчого відділу Житомирського міського відділу в УМВС України в Житомирській області з 06.11.2015 скасовано всі штати та скорочено всі посади, а також втратив чинність наказом МВС України від 21.03.2012 № 218.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУНП в Житомирській області виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення за 2014, 2015, 2016 роки.
Пунктами 2.16.3. та 2.16.4. Наказу МВС України від 31.12.2007 № 499, зареєстрованого в Мінюсті за 205/14896 від 12.03.2008 зазначено, що допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається у розмірі, що не перевищує грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати Фактичні витрати на матеріальну допомогу відповідно до вимог бюджетного законодавства проводяться тільки в межах затвердженого кошторисом Фонду грошового забезпечення.
Як досліджено судом, Управлінням МВС України в Житомирській області в повному обсязі виконано постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 у адміністративній справі N 806/2073/15, зокрема, в частині надання позивачу відпусток за 2014, 2015, 2016 роки у зв'язку з чим 17.07.2017 відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби територіального управління юстиції в Житомирській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП N 54050595.
Законність винесення такої постанови було оскаржено позивачем у рамках адміністративної справи №806/2153/17. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2017 у справі №806/2153/17 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправною та скасування постанови відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби територіального управління юстиції в Житомирській області про закінчення виконавчого провадження № 54050595 від 17.07.2017.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2017 без змін.
Щодо доводів позивача в частині зобов'язання ГУНП у Житомирській області виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення за 2014, 2015, 2016 рік судом враховано, що позивач в період з 2014 року по 2016 року службу у ГУНП в Житомирській області не подав рапорт на виплату.
Крім того, слід зауважити, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до норм законодавства за попередні роки не передбачена.
Враховуючи вищевикладене, суд приходиь до висновку, що доводи позивача в частині невиконання ГУНП в Житомирській області суперечать фактичним, обставинам справи, а твердження про наявність у ГУНП в Житомирській області правових підстав та обов'язку виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення за 2014, 2015, 2016 роки є безпідставними, а тому позовні вимоги у вказаній частині не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач довів, що діяв в межах повноважень та в спосіб, передбачений законом.
Таким чином, перевіривши обґрунтованість основних доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд уважає, що у задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий бульвар, 5/37,м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10008, код ЄДРПОУ 40108625) про зобов'язання внести зміни до наказу та вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова