Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"14" серпня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/1918/24
Господарський суд Харківської області у складі:
суддя Усата В.В.
при секретарі судового засідання Корнух В.О.
розглянувши матеріали справи
за позовом Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго” (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25)
до Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61037, Харківська обл., місто Харків, вул. Георгія Тарасенко (вул. Плеханівська), будинок 126)
про стягнення коштів
за участю представників:
позивача - Гур'янов С.Б.
відповідача - Шемаєв В.В.
Приватне акціонерне товариство “Національна енергетична компанія “Укренерго” звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут", в якому просить:
- Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВЕНЕРГОЗБУТ" (код ЄДРПОУ 42206328) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “УКРЕНЕРГО” (НЕК “УКРЕНЕРГО”), суму заборгованості за послуги з передачі електричної енергії у розмірі 580 030 202,82 грн. на поточний рахунок НЕК “Укренерго”: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк” у м. Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.
- Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВЕНЕРГОЗБУТ" (код ЄДРПОУ 42206328) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “УКРЕНЕРГО” (НЕК “УКРЕНЕРГО”) 3 % річних у розмірі у розмірі 3 274 421,64 грн. на поточний рахунок НЕК “Укренерго”: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_2 АТ “Ощадбанк” у м. Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.
- Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВЕНЕРГОЗБУТ" (код ЄДРПОУ 42206328) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “УКРЕНЕРГО” (НЕК “УКРЕНЕРГО”) інфляційне збільшення (індекс інфляції) у розмірі 1 871 974,85 грн. на поточний рахунок НЕК “Укренерго”: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_3 в АТ “Ощадбанк” у м. Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.
- Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВЕНЕРГОЗБУТ" (код ЄДРПОУ 42206328) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “УКРЕНЕРГО” (НЕК “УКРЕНЕРГО”) витрати по сплаті судового збору у розмірі 847840,00 грн. на поточний рахунок НЕК “Укренерго”: код ЄДРПОУ 00100227, р/р НОМЕР_3 в АТ “Ощадбанк” у м. Київ, МФО 300465, код ЄДРПОУ банка 0032129.
Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2024р. № 0099-02024-ПП.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 10.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/1918/24. Постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено підготовче засідання.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.06.2024 виправлено описку в ухвалі Господарського суду Харківської області від 10.06.2024 по справі №922/1918/24, вказавши вірні дату та час проведення підготовчого засідання - "24" липня 2024 р. о 11:30.
27.06.2024 через систему «Електронний суд» представником відповідача подано відзив на позов за вх. № 16668.
15.07.2024 через систему «Електронний суд» представником позивача подано відповідь на відзив за вх. № 17836.
23.07.2024 через систему «Електронний суд» представником відповідача подані заперечення на відповідь на відзив за вх. № 18629.
В судовому засіданні 24.07.2024 задоволено усне клопотання представника відповідача про відкладення підготовчого засідання, на підставі п.3 ч.2 ст.183 ГПК України постановлено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 14.08.2024 о 11:50.
13.08.2024 через систему «Електронний суд» представником відповідача подано клопотання про призначення судової експертизи (вх. № 20384 від 13.08.2024), в якому просить призначити по справі комплексну економічну та електротехнічну експертизу та на розгляд експертів поставити наступні питання:
- Чи враховані у фактичних обсягах за послуги з передачі (які є базою для нарахування штрафних санкцій) за період січень 2024 - квітень 2024 року включно для ПрАТ «Харківенергозбут» обсяги передачі для ДП «Завод «Електроважмаш», АТ «Харвест», АТ «ХАРП», ДП «ХАЗ», АТ «Автозапчастина», ТОВ «Колега», ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» згідно укладених з ними договорів?
- Який саме фактичний обсяг за послуги з передачі за січень 2024 - квітень 2024 року включно для ПрАТ «Харківенергозбут» є вірним?
- Чи вірно визначено ПрАТ «НЕК «Укренерго» вартість наданої послуги з передачі електричної енергії за період січень 2024 - квітень 2024 року включно, враховуючи відповіді на вищезазначені питання?
-Чи вірно нараховані 3 відсотки річних та інфляційні втрати з урахуванням усіх актів коригування наданої послуги за період січень 2024 - квітень 2024 року включно?
Також відповідач просить проведення експертизи доручити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса», вул. Золочівська, буд. 8-А, м. Харків, 61177. Судові витрати, пов'язані з проведенням експертизи стягнути з Позивача на користь Відповідача після завершення проведення експертизи. Провадження у справі № 922/1918/24 зупинити на час проведення експертизи.
В судовому засіданні 14.08.2024 представник відповідача підтримав подане до суду клопотання про призначення судової експертизи та просив його задовольнити.
Представник позивача проти задоволення клопотання щодо призначення судової експертизи заперечував.
Розглянувши клопотання Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" про призначення судової експертизи (вх. № 20384 від 13.08.2024), суд зазначає наступне.
В обґрунтування поданого клопотання відповідач вказує на те, що на думку відповідача позивачем не доведено наявності підстав для правильності нарахувань суми заборгованості, зазначеної у позові, а відтак, саме для ухвалення повного, всебічного та неупередженого рішення по справі необхідне призначення комплексної експертизи для визначення правильності нарахувань відповідно до фактичних даних переданої електричної енергії та послуги за договором за певний період. За твердженнями відповідача, у відповідності до фактичних обсягів спожитої електричної енергії Споживачами ПрАТ «Харківенергозбут», отриманими від операторів систем розподілу та оператора системи передачі за спірні місяці було виявлено невідповідність визначення фактичного обсягу наданих послуг з передачі електричної енергії, які були зазначені Позивачем в актах приймання передачі Послуги. А отже, відповідач вважає, що до фактичних обсягів Послуги, самостійно визначених позивачем в актах приймання-передачі, в порушення вимог п. 5.6 КСП додатково включено обсяг передачі електричної енергії споживачам, з якими Позивач уклав договір на передачу електричної енергії і які оплачують послуги з передачі безпосередньо Позивачу. Такими споживачами у спірний період були ДП «Завод «Електроважмаш», АТ «Харвест», АТ «ХАРП», ДП «ХАЗ», АТ «Автозапчастина», ТОВ «Колега», ТОВ «ІРПІС-ПРОФІЛЬ», ТОВ «Аліса-Лайн». Такі дії, на думку відповідача, призвели до того, що Позивач двічі отримував оплату за послуги з передачі електричної енергії , а після цього до Відповідача ще й застосовує штрафні санкції за неіснуюче зобов'язання. Отже, відповідач наполягає, що єдиною можливістю визначити фактичний обсяг наданих послуг Позивачем та відповідно визначити базу нарахування для штрафних санкцій, а також здійснити вірний розрахунок штрафних санкцій є призначення судової експертизи у справі.
Таким чином, під час розгляду даної справи необхідно встановити документальну обґрунтованість оформлення операції з надання послуг з передачі електричної енергії, в обсягах та на суму зазначену в актах приймання - передачі послуги за Договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0099-02024-ПП від 01.01.2024 за період січень 2024 - квітень 2024 року включно. Окрім того, під час проведення експертизи необхідно встановити чи не відбувалось подвійне отримання Позивачем грошових коштів за послуги з передачі відносно ДП «Завод «Електроважмаш», АТ «Харвест», АТ «ХАРП», ДП «ХАЗ», АТ «Автозапчастина», ТОВ «Колега», ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» в період січень 2024 - квітень 2024 року.
Разом з цим, відповідач звертає увагу, що на запит товариства до Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса» отриманий лист від 08.09.2023 № 4814/23/3А-193-12/23 про можливість проведення комплексної експертизи.
Так, згідно ч. 1 ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Відповідно до ч.ч. 3, 4, 5, 6 ст. 99 ГПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
За положеннями ч. 1 ст. 100 ГПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно ч.ч. 3, 5 ст. 100 ГПК України ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 102 ГПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 103 ГПК України експертиза проводиться у судовому засіданні або поза межами суду, якщо це потрібно у зв'язку з характером досліджень, або якщо об'єкт досліджень неможливо доставити до суду, або якщо експертиза проводиться за замовленням учасника справи. У разі якщо суд призначив проведення експертизи експертній установі, керівник такої установи доручає проведення експертизи одному або декільком експертам. Ці експерти надають висновок від свого імені і несуть за нього особисту відповідальність.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно ч. 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом. До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи. Якщо експерт під час підготовки висновку встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були поставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини (ч.ч. 1, 2, 3, 4, 8 ст. 98 ГПК України).
Отже, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду. Таким чином, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень.
Визначення, чи потребує вирішення спірного питання застосування спеціальних знань експертів, чи ні, віднесено до компетенції суду. У разі, коли суд потребує висновків фахівця з питань, що відносяться до предмету доказування, тобто, у разі, коли висновок експерта не можуть змінити інші засоби доказування, він вправі призначити експертизу.
Як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (Заява №61679/00) від 01.06.2006, експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури. Більше того, суд вирішує питання щодо отримання додаткових доказів та встановлює строк для їх отримання.
Право на справедливий розгляд судом, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися в контексті Преамбули Конвенції, яка, серед іншого, проголошує верховенство права як частину спільного спадку Договірних Держав. Одним із основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який, зокрема вимагає, щоб, коли суди остаточно вирішили питання, їхнє рішення не ставилось під сумнів.
Відповідно до п.1.2.14. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5, з подальшими змінами та доповненнями) згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи. Комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Підпунктами 1.2.2 і 1.2.3 пункту 1.2 розділу І Інструкції, передбачено, що основними видами (підвидами) експертизи є:
- інженерно-технічна: інженерно-транспортна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна); дорожньо-технічна; будівельно-технічна; оціночно-будівельна; земельно-технічна; оціночно-земельна; експертиза з питань землеустрою; пожежно-технічна; безпеки життєдіяльності; гірничотехнічна; інженерно-екологічна; електротехнічна; комп'ютерно-технічна; телекомунікаційна, електротранспортна експертиза; експертиза технічного стану ліфтів; інженерно-механічна; водно-технічна; авіаційно-технічна; теплотехнічна експертиза. Поряд із вказаними видами інженерно-технічних експертиз експертними установами можуть проводитись також інші їх види (підвиди) та комплексні технічні дослідження із залученням відповідних фахівців у певних галузях знань, у тому числі авіаційного та водного транспорту;
- економічна: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій.
Відповідно до положень ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Згідно ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Отже, оскільки для з'ясування обставин, що мають значення для справи (перевірка правильності, об'єктивності та обґрунтованості здійснених позивачем розрахунків за спірний період відповідно до фактичних даних переданої електричної енергії), необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання відповідача про призначення комплексної судової економічної та електротехнічної експертизи у справі № 922/1918/24 та наявність правових підстав для його задоволення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи. Частиною 3 ст. 228 ГПК України передбачено, що з питань, зазначених у цій статті, суд постановляє ухвалу. Згідно п. 6 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Зупинення провадження у справі це тимчасове і повне припинення всіх процесуальних дій у справі, зумовлене настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли їх може бути усунено. Зупинення провадження у справі на час проведення судової експертизи є правом господарського суду, що зумовлене неможливістю вирішення спору по суті за відсутності висновків про встановлення фактів, які можуть бути встановлені лише експертом.
Враховуючи викладене, провадження у справі № 922/1918/24 відповідно до ст. 228 ГПК України підлягає зупиненню на час проведення експертизи.
Суд попереджає експерта про передбачену кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 125 ГПК України - суд може зобов'язати учасника справи, який заявив клопотання про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням, попередньо (авансом) оплатити витрати, пов'язані з відповідною процесуальною дією.
На підставі зазначеної норми господарський суд покладає витрати з проведення судової експертизи у цій справі на відповідача як на особу яка заявила клопотання про призначення експертизи.
Керуючись ст. ст. 98-100, 228, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Клопотання Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" про призначення судової експертизи (вх. № 20384 від 13.08.2024) - задовольнити.
Призначити у справі № 922/1918/24 судову комплексну економічну та електротехнічну експертизу, проведення якої доручити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса» (вул. Золочівська, буд. 8-А, м. Харків, 61177).
На розгляд експерта поставити наступні питання:
- Чи враховані у фактичних обсягах за послуги з передачі (які є базою для нарахування штрафних санкцій) за період січень 2024 - квітень 2024 року включно для ПрАТ «Харківенергозбут» обсяги передачі для ДП «Завод «Електроважмаш», АТ «Харвест», АТ «ХАРП», ДП «ХАЗ», АТ «Автозапчастина», ТОВ «Колега», ТОВ «ІПРІС-ПРОФІЛЬ» згідно укладених з ними договорів?
- Який саме фактичний обсяг за послуги з передачі за січень 2024 - квітень 2024 року включно для ПрАТ «Харківенергозбут» є вірним?
- Чи вірно визначено ПрАТ «НЕК «Укренерго» вартість наданої послуги з передачі електричної енергії за період січень 2024 - квітень 2024 року включно, враховуючи відповіді на вищезазначені питання?
- Чи вірно нараховані 3 відсотки річних та інфляційні втрати з урахуванням усіх актів коригування наданої послуги за період січень 2024 - квітень 2024 року включно?
Попередити експерта про передбачену кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Для проведення експертизи направити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса» матеріали справи №922/1918/24.
Сплату витрат, пов'язаних зі здійсненням судової експертизи покласти на відповідача - Приватне акціонерне товариство “Харківенергозбут” ( вул. Гоголя, 10, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 42206328).
Зобов'язати експертну установу повідомити суд про закінчення експертизи, а експертний висновок направити на адресу господарського суду Харківської області разом із матеріалами справи.
Провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею.
Ухвалу може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали підписано 15.08.2024.
Суддя В.В. Усата
справа № 922/1918/24