Ухвала від 14.08.2024 по справі 911/1837/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"14" серпня 2024 р. м. Київ Справа № 911/1837/24

Господарський суд Київської області у складі судді Гребенюк Т.Д., за участі секретаря судового засідання Оксенюк А.І., розглянувши матеріали справи

за заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 )

про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність

Представники учасників:

Представник боржника - Войтович Л.В.;

боржник - ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Київської області звернулась ОСОБА_1 із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність в порядку, передбаченому Книгою 4 Кодексу України з процедур банкрутства.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.07.2024 заяву залишено без руху. 26.07.2024 через канцелярію надійшла заява про усунення недоліків. У зв'язку з усуненням недоліків поданої заяви, ухвалою Господарського суду Київської області від 29.07.2024 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 та призначено підготовче засідання на 14.08.2024.

У підготовчому засіданні заявниця просила відкрити провадження у справі про неплатоспроможність.

Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення боржника, зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Так, Кодекс України з процедур банкрутства встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Згідно з ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.

Статтею 113 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.

Відповідно до ст. 115 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справі про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця може бути відкрито лише за заявою боржника.

Боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:

2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов'язань упродовж двох місяців;

3) у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними;

4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов'язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

До складу грошових вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

Так, ОСОБА_1 як фізична особа, звернулась до Господарського суду Київської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність в порядку, передбаченому Книгою 4 Кодексу, посилаючись на п.2 та п.4 ст. 115 КУзПБ.

В заяві та наданих суду поясненнях, ОСОБА_1 зазначила, що внаслідок пандемії короно вірусної інфекції вона та її чоловік втратили роботу, тому заявниця змушена була отримати кредитні кошти на задоволення звичайних побутових потреб. Згодом військова агресія проти України, несприятлива економічна ситуація в країні протягом останніх років, девальвація гривні та збільшення інфляції призвела до того, що заявниця та її чоловік не мали достатнього доходу або майна, яке могло б бути реалізоване, для виконання фінансових зобов'язань.

Так, у заяві вказано, що починаючи з лютого 2024 року ОСОБА_1 припинила погашення кредитів, оскільки не має фінансової можливості виконувати 100% місячних платежів по всім кредитним зобов'язанням та здійснювати звичайні поточні платежі.

Заявниця пояснила, що мала чітке бачення щодо погашення кредитів, оскільки розраховувала на власний дохід та дохід чоловіка за постійним місцем працевлаштування, який у зв'язку з пандемією ними було втрачено внаслідок звільнення, що і спричинило її неплатоспроможність. Також ОСОБА_1 в судовому засіданні було повідомлено про перебування в декретній відпустці та на лікарняному у зв'язку з вагітністю та пологами у зв'язку з народженням влітку 2024 року дитини, що унеможливлює її працевлаштування, а також покращення фінансового стану у найближчому майбутньому.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 укладено низку кредитних договорів, за якими заявниця взагалі припинила погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів - взагалі нічого не сплачуючи, зокрема, з:

1. ТОВ «Авентус Україна», кредитний договір на інші споживчі цілі № 7538248 від 01.02.2024 року, за яким наявна заборгованість у сумі 3733,53 грн.

2. АТ «Сенс Банк», договір (споживчий кредит) № 69116546 від 07.04.2023 року, за яким наявна заборгованість у сумі 61162,61 грн;

3. АТ «Універсал Банк», договір (кредитна картка) № 26208304928328 від 01.10.2019 року, за яким наявна заборгованість у сумі 50067,36 грн.;

4. ТОВ «Біопозика», кредитний договір для розвитку бізнесу № 465801-КС-005 від 11.12.2023 року, яким наявна заборгованість у сумі 9624,77 грн.

5. АТ «ПУМБ», кредитний договір на інші споживчі цілі № 1012821157 від 11.09.2023 року, за яким наявна заборгованість в сумі 29461,26 грн.

6. ТОВ «Кредитпромінвест», договір позики, право вимоги за яким було набуто згідно дговору факторингу від 01.07.2024 року, за яким наявна заборгованість у сумі 14340,33 грн.

Надані у судовому засіданні пояснення боржника, та додані до справи докази свідчать, що у заявника наявна поточна заборгованість перед кредиторами у сумі 168389,86 грн.

Відповідно до відомостей про наявні рахунки від 08.07.2024 року (т. 1 а.с. 50-68) та довідок банківських закладів, у боржника наявні рахунки у таких банківських установах: АТ «Акцент-банк», АТ «Універсал Банк», АТ КБ «ПриватБанк», АТ «Сенс Банк».

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_1 №384068015 від 24.06.2024, у заявника відсутні об'єкти нерухомого майна.

Відповідно до інформації Головного сервісного центру МВС щодо ОСОБА_1 у боржника відсутні транспортні засоби.

З інформації наявної в Автоматизованій системі виконавчого провадження вбачається, що щодо ОСОБА_1 відсутні відкриті виконавчі провадження станом на 25.06.2024.

Відповідно до Витягу з інформаційної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявні судимості” №ВР-004236589 станом на 24.06.2024 ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.

Крім того, ОСОБА_1 не має статусу фізичної особи-підприємця станом на 24.06.2024.

Боржниця станом на день звернення до суду перебуває у декретній відпустці, що підтверджується медичною довідкою № 9ВМК-Н82Т-57С4-Р784 від 21.05.2024 року.

Матеріалами справи та поясненнями заявника у судовому засіданні підтвердились обставини, на які ОСОБА_1 посилається в обґрунтування підстав для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, а саме, що ОСОБА_1 не здійснює наразі взагалі погашення кредитів, та існують інші обставини, які наведені вище та які свідчать, що найближчим часом вона не зможе виконати свої зобов'язання перед кредиторами та здійснювати звичайні поточні платежі.

Отже, наявні підстави для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, передбачені п. 2 та п.4 ст.115 КУзПБ, а саме: ОСОБА_1 припинила погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов'язань упродовж двох місяців - п.2 ч.2 ст.115 КУзПБ, а також, що існують обставини, які свідчать, що найближчим часом вона не зможе виконати свої зобов'язання перед кредиторами та здійснювати звичайні поточні платежі: перебування у декретній відпустці, відсутність перспектив зростання доходів сім'ї, щомісячна девальвація гривні - п.4 ч.2 ст.115 КУзПБ.

Згідно з ч. 3 ст. 119 Кодексу України з процедур банкрутства за наслідками підготовчого засідання господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність або про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність.

Зважаючи на викладене, за наслідками розгляду у підготовчому засіданні заяви ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, Суд вважає за можливе її задовольнити та відкрити провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

Розглянувши заяву про призначення керуючого реструктуризацією, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст.119 Кодексу України з процедур банкрутства в ухвалі про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника господарський суд зазначає про призначення керуючого реструктуризацією.

Згідно з ч.1 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією визначається судом шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору.

Разом з тим, пунктом 2-1 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.

Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених частиною першою статті 34, частиною другою статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією. Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу. Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.

У разі якщо заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не містить пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією або до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) не додано заяви цього арбітражного керуючого про участь у справі, або з підстав, визначених частиною третьою статті 28 цього Кодексу, цього арбітражного керуючого не може бути призначено розпорядником майна або керуючим реструктуризацією, або заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство подано боржником - юридичною особою, призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією здійснюється господарським судом самостійно з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, у порядку, що діяв до дня введення цього Кодексу в дію, шляхом застосування автоматизованої системи.

Таким чином, керуючий реструктуризацією призначається господарським судом за пропозицією боржника, що міститься у його заяві про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність та у разі подання до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність заяви такого арбітражного керуючого про участь у справі.

У судовому засіданні заявниця підтримала кандидатуру арбітражного керуючого Волторніста С.І., просила призначити його керуючим реструктуризацією у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

При цьому, Судом встановлено, що в своїй заяві арбітражний керуючий Волторніст С.І. повідомив, зокрема, про те, що він не належить до осіб, які визначені частиною третьою статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства; його професійна діяльність є застрахованою згідно договору добровільного страхування цивільно-правової відповідальності арбітражного керуючого за шкоду, яку може бути завдано у зв'язку з виконанням його обов'язків №ДЦВАК/121/24 від 24.04.2024.

Перевіривши кандидатуру арбітражного керуючого Волторніста С.І. на відповідність вимогам частини 3 статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства, у тому числі включення арбітражного керуючого до Єдиного реєстру арбітражних керуючих, Судом встановлено відповідність кандидатури вказаного арбітражного керуючого зазначеним вимогам. Доказів, які у розумінні статі 28 Кодексу можуть розглядатися в якості правових підстав вважати ОСОБА_2 . заінтересованою особою відносно боржника чи його кредиторів, матеріали справи не містять.

З огляду на вищевикладене, суд відкриває провадження у справі про неплатоспроможність боржника ОСОБА_1 , вводить процедуру реструктуризації боргів боржника та призначає керуючим реструктуризацією боржника - ОСОБА_1 арбітражного керуючого Волторніста Сергія Івановича.

З метою виявлення всіх кредиторів, суд здійснює офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

Крім того, суд вважає за необхідне попередити учасників у справі про неплатоспроможність боржника про те, що відкриття провадження у справі про неплатоспроможність та введення процедури реструктуризації боргів боржника тягне за собою наслідки, зокрема, передбачені ст. 120-121 Кодексу України з процедур банкрутства.

Керуючись статтями 12, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, статтями 28, 113, 115, 119-122 Кодексу України з процедур банкрутства, Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відкрити провадження у справі № 911/1837/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ).

2. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів відповідно до ст. 121 Кодексу України з процедур банкрутства.

3. Ввести процедуру реструктуризації боргів боржника та призначити керуючим реструктуризацією ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) арбітражного керуючого Волторніста Сергія Івановича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1958 від 06.11.2020 р., адреса: АДРЕСА_2 ).

4. Встановити основну грошову винагороду керуючого реструктуризацією боржника - п'ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний місяць виконання ним повноважень у відповідності до ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства.

5. Здійснити офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у порядку визначеному ч. 9 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства.

6. Вжити заходи для забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) відчужувати майно.

7. Зобов'язати керуючого реструктуризацією боржника щомісячно звітувати суду про виконану ним роботу в процедурі реструктуризації боргів боржника.

8. Зобов'язати керуючого реструктуризацією боржника надати суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів в строк до 13.09.2024 р.

9. Зобов'язати керуючого реструктуризацією боржника надати суду відомості за результатами виявлення та опису майна боржника (проведення інвентаризації), а також визначення його вартості в строк до 13.09.2024 р.

10. Зобов'язати керуючого реструктуризацією боржника підготувати та надати суду, кредиторам і боржнику звіт про результати перевірки декларації боржника в строк до 24.09.2024 р.

11. Зобов'язати керуючого реструктуризацією боржника підготувати та надати суду план реструктуризації боргів боржника до 01.11.2024 р.

12. Попереднє засідання господарського суду призначити на 03.10.24 об 11:30 год. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Київської області за адресою: м.Київ, вул. С. Петлюри, 16/108, в залі судових засідань №7.

13. Зобов'язати Бучанську ДПІ ГУ ДПС у Київській області надати керуючому реструктуризацією та суду інформацію про доходи боржника та членів його сім'ї і про майно, задеклароване такими особами при перетині кордону.

14. Зобов'язати Державну прикордонну службу України надати керуючому реструктуризацією та суду інформацію про перетинання боржником ОСОБА_1 (громадянство: Україна, документ № 08325365, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) та членами її сім'ї: мати: ОСОБА_3 (громадянство: Україна, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , код: НОМЕР_3 ); чоловік: ОСОБА_4 (громадянство: Україна, дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 , код: НОМЕР_5 ); державного кордону за останні три роки.

15. Зобов'язати АТ «Акцент-банк», АТ «Універсал Банк», АТ КБ «ПриватБанк», АТ «Сенс Банк» надати керуючому реструктуризацією та суду інформацію про залишок коштів на рахунках (електронних гаманцях) боржника.

16. Примірники вказаної ухвали надіслати: боржнику, керуючому реструктуризацією, усім відомим кредиторам, контролюючому органу, визначеному Податковим кодексом України, іншим органам, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, органу державної виконавчої служби, органу державної прикордонної служби, державному органу з питань банкрутства, установам, що здійснюють облік нерухомого та рухомого майна, органам державної автомобільної інспекції за місцем проживання/перебування боржника, установам банків, небанківським надавачам платіжних послуг, що обслуговують рахунки боржника, депозитарним установам, які ведуть облік прав на цінні папери, що належать боржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали виготовлено 15.08.2024 р.

Суддя Т.Д. Гребенюк