Постанова від 22.10.2010 по справі 2а-5026/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-5026/10/1770

22 жовтня 2010 року 20год. 01 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий - Борискін С.А., судді - Шевчук С.М., Комшелюк Т.О., за участю секретаря судового засідання Анікушина В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: представник ОСОБА_2

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: представник ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Депутат Костопільської районної ради ОСОБА_1 < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа >

до Рівненська обласна виборча комісія третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4

про скасування реєстрації кандидата в депутати , -

ВСТАНОВИВ :

Позивач - суб'єкт виборчого процесу кандидат в депутати по багатомандатному виборчому окрузі до Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії “Громадянська позиція” ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про зняття з реєстрації кандидата в депутати Рівненської обласної ради по багатомандатному виборчому окрузі від Рівненської обласної організації політичної партії «Наша Україна».

Позовні вимоги полягають у тому, що Рівненська обласна виборча комісія Постановою від 2 жовтня 2010 року за № 11, керуючись п. 5 ч. 2 ст. 25, ст. 40 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, зареєструвала кандидатів у депутати Рівненської обласної ради, включених до виборчого списку Рівненської обласної організації політичної партії «Наша Україна», в тому числі, ОСОБА_4.

Зазначений кандидат у депутати під час надання документів вказав, що має вищу освіту: у 1996 році закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю «інженер систем автоматизованого проектування». Проте, як стало відомо позивачу, в дійсності ОСОБА_4 був відрахований з університету за академічну неуспішність, диплом не отримував. Позивач вважає, що порушення вимог ст. 37 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” щодо порядку надання документів для реєстрації є підставою для скасування реєстрації.

Ухвалою від 22 жовтня 2010 року про призначення справи до розгляду судом за власною ініціативою в порядку ч. 2 ст. 53 КАС України залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка на заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача ОСОБА_4, реєстрація якого оскаржується позивачем та рішення у справі може вплинути на його права, свободи або обов'язки.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та зазначив, що звертався до Рівненської обласної виборчої комісії з питань скасування реєстрації ОСОБА_4 у зв'язку з отриманням відомостей Національного технічного університету України «Киівський політехнічний інститут» щодо невидачі ОСОБА_4 диплому про вищу освіту та щодо його відрахування з Університету за академічну неуспішність. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_4 був зареєстрований кандидатом у депутати у відповідності до вимог чинного законодавства. Підстав для скасування його реєстрації відповідачем не здобуто. Відтак, просив відмовити у позові.

Представник третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору проти позову заперечував, вказав, що ОСОБА_4 отримав диплом про вищу освіту, вказаний документ недійсним не визнано, судових спорів з приводу його недійсності не існує, також відсутні відомості про порушення кримінальної справи з цього приводу. Просить у позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Судом встановлено, ОСОБА_1 є кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому окрузі до Костопільської районної ради від Костопільської районної організації політичної партії «Громадська позиція». Вказані обставини підтверджуються постановою № 11 Костопільської районної виборчої комісії.

2 жовтня 2010 року Постановою Рівненської обласної виборчої комісії за № 11 було зареєстровано ОСОБА_4 кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Рівненської обласної ради Рівненської області 31 жовтня 2010 року, включеного до виборчого списку кандидатів Рівненської обласної організації політичної партії «Наша Україна».

Листом Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» від 04.10.2010 року за № 33/387 позивача повідомлено про обставини щодо неотримання ОСОБА_4 диплому про вищу освіту та щодо його відрахування з Університету за академічну неуспішність.

В ході судового розгляду справи представником третьої особи надано оригінал диплому серії ЛД № 006161, виданого Національним технічним університетом «Київський політехнічний інститут» 14 березня 1996 року (копію якого судом долучено до матеріалів справи). Так, відповідно до пояснень представників сторін, наданих в судовому засіданні, станом на дату розгляду даної справи вказаний диплом недійсним не визнано, судових спорів з приводу його недійсності не існує, також відсутні відомості про порушення кримінальної справи або наявності вироку суду з цього приводу.

На звернення позивача до Рівненської обласної виборчої комісії щодо скасування реєстрації ОСОБА_4 як кандидата у депутати у зв'язку з вищевикладеними обставинами відповідачем прийнято рішення, яке оформлено протоколом за № 15, від 15 жовтня 2010 року про залишення без задоволення скарги ОСОБА_1 з підстав, обум овлених ч. 2 ст. 45 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, яким встановлено вичерпний перелік підстав щодо такого скасування.

У частині 2 статті 45 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” зазначено, що територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі:

1) звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за два дні до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Ця заява відкликанню не підлягає;

2) звернення місцевої організації партії в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за два дні до дня виборів, про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати відповідно до рішення цієї місцевої організації. Це звернення відкликанню не підлягає;

3) припинення громадянства України кандидата в депутати;

4) визнання судом кандидата в депутати недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

5) порушення вимог частин третьої - шостої статті 35 цього Закону;

6) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, що позбавляють особу права бути обраною депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону;

7) якщо кандидат у депутати після оголошення йому територіальною виборчою комісією попередження, передбаченого частиною шостою цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону.

Серед обумовленого переліку підстав для скасування реєстрації кандидатів у депутати відсутня така підстава, на яку покликається позивач. При цьому, судом встановлено, що для реєстрації кандидатом у депутати вищевказаний закон не встановлює такої обов'язкової умови для кандидатів, як наявність вищої освіти.

В ході судового розгляду справи не здобуто доказів наявності порушення кримінальної справи або наявності вироку суду з питань, що стосується видачі диплому ОСОБА_4

Відтак, доводи, наведені позивачем, щодо неотримання диплому про вищу освіту ОСОБА_4 не є підставою для скасування реєстрації зазначеної особи відповідно до вимог ст. 45 вказаного Закону.

Вирішуючи спір про зняття ОСОБА_4 з реєстрації кандидатом в депутати Рівненської обласної ради по багатомандатному виборчому окрузі від Рівненської обласної організації політичної партії «Наша Україна» суд виходить з того, що розділом VI (ст. ст. 35-46) Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” чітко передбачений механізм розгляду питань щодо скасування реєстрації кандидатів у депутати.

Тобто, законодавець визначив, що виключно до повноважень виборчої комісії належить питання зняття з реєстрації кандидатів у депутати.

Відповідно до позовної заяви та пояснень позивача, наданих у ході судового розгляду справи, останній не оскаржує дій та рішень відповідача щодо відмови відповідача ( викладеної у протоколі засідання Рівненської обласної виборчої комісії від 15 жовтня 2010 року за № 15) у скасуванні реєстрації ОСОБА_4 як кандидата в депутати.

За таких обставин, суд не може підміняти виборчу комісію та самостійно приймати рішення про скасування реєстрації кандидатів у депутати, які б свідчили про вирішення судом питань, що належать до виключної компетенції територіальних виборчих комісій.

Відповідно до ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність своїх дій, в зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Згідно положень статті 94 КАС України судовий збір не присуджується.

Керуючись статтями 160-163, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Головуючий суддя < Підпис > Борискін С.А.

Суддя Шевчук С.М.

Суддя Комшелюк Т.О.