Справа № 2а-4892/10/1770
17 жовтня 2010 р. 12год. 00хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Ткачук Н.С. (головуючий), суддів Махаринця Д. Є., Комшелюк Т.О. , за участю секретаря судового засідання Холод Т.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1,
відповідач: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Костопільська районна виборча комісія
проскасування постанови та зобов'язання вчинити дії
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області про скасування постанови Костопільської районної виборчої комісії № 30 від 13.10.2010 року про зняття його з реєстрації кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі та зобов'язання Костопільської районної виборчої комісії поновити його реєстрацію кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 30жовтня 2010 року, внаслідок розгляду звернення Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина», про те, що ОСОБА_1 є членом даної партії, Костопільська районна виборча комісія прийняла постанову № 30, якою зняла з реєстрації позивача кандидатом в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, висунутого від Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії. Позивач зазначив, що до моменту його висування кандидатом в депутати до районної ради не був членом жодної політичної партії. Вважає, що дана постанова прийнята без урахування всіх обставин справи, є протиправною і підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що Костопільська районна виборча комісія про надходження і розгляд звернення Костопільської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»про зняття ОСОБА_1 з реєстрації кандидатом в депутати його не повідомляла. Про прийняте рішення щодо зняття ОСОБА_1 з реєстрації кандидатом в депутати він дізнався зі слів матері, якій про це стало відомо 14.10.2010 року з телефонного дзвінка Костопільської районної виборчої комісії. Пояснив суду, що ніколи не був членом Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина». Повідомив, що з 30 вересня 2010 року є членом Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії, від якої був висунутий кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, на підтвердження чого надав суду копію своєї заяви про вступ у дану партію. Вважає, що постанова Костопільської районної виборчої комісії №30 від 13.10.2010 року порушує його права, а тому підлягає скасуванню. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав суду заяву (клопотання) про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позовні вимоги не визнає.
Заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів встановлено Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»за № 2487-IV від 10.07.2010 року (далі по тексту -Закон № 2487-IV).
Порядок висування кандидатів у депутати визначений розділом 6 цього Закону.
Згідно з частинами 1 і 2 статті 35 Закону № 2487-IV висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі розпочинається за 34 дні та закінчується за 28 днів до дня місцевих виборів. Право висування кандидатів у депутати районної ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.
Умови реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі визначені статтею 37 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Частиною 1 цієї статті визначений перелік документів, необхідних для реєстрації кандидата у депутати, висунутого місцевою організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі.
Дослідженими у судовому засіданні, наявними в матеріалах справи документами, а саме: копією постанови Костопільської районної виборчої комісії № 14 від 06.10.2010 року про реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Костопільської районної ради від політичних партій (а.с.18), копією заяви Костопільської РО Республіканської Християнської партії від 05.10.10 р. (а.с.19), копією витягу із протоколу № 4 конференції Костопільської РО Республіканської Християнської партії від 01.10.2010 р. (а.с.23), копією виборчого списку кандидатів у депутати Костопільської районної ради від Костопільської РО РХП (а.с.22), копією свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії № 077 від 17.01.2002 р. (а.с.24), копією автобіографії ОСОБА_1 (а.с.25), копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а.с.27), копією декларації про майно та доходи кандидата в депутати ОСОБА_1 (а.с.28-30), в сукупності підтверджено реєстрацію позивача кандидатом в депутати до Костопільської районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії.
Судом встановлено, що 13 жовтня 2010 року постановою Костопільської районної виборчої комісії № 30, висунутий Костопільською районною організацією Республіканської Християнської партії кандидат в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1, був знятий з реєстрації кандидата в депутати районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі (а.с.3).
Встановлено, що 12.10.2010 року до Костопільської районної виборчої комісії надійшло звернення Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина», яким дана політична організація просить виборчу комісію розглянути питання про зняття з реєстрації кандидата в депутати до районної ради ОСОБА_1, висунутого і зареєстрованого під № 2 в партійному списку Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії, так як він з 30 серпня 2000 року є членом Костопільської РОПП Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» і заява про вихід з партії від нього не надходила, а відповідно й рішення про його виключення з партії не приймалось.
Зі змісту постанови № 30 від 13 жовтня 2010 року вбачається, що Костопільська районна виборча комісія, посилаючись на п.1 ст. 44 та ч.2 ст.36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» постановила зняти з реєстрації кандидата в депутати до районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_1, висунутого Костопільською районною організацією Республіканської Християнської партії, оскільки він є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщина», тобто керуючись інформацією із звернення РОПП ВО «Батьківщина».
Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону № 2487-IV місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
В матеріалах справи містяться копії витягу протоколу № 4 конференції Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії від 01.10.2010 року, виборчого списку кандидатів у депутати районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від цієї організації партії, заяви ОСОБА_1 про вступ у Костопільську районну організацію Республіканської Християнської партії від 29.09.2010 р., витягу з протоколу Ради Костопільської районної організації РХП від 30.09.2010 р. (а.с.22-23, а.с.42-43). Тобто, ОСОБА_1, висунутий в кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Костопільської районної ради та включений до виборчого списку кандидатів від Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії та був членом даної партії на момент подання документів для реєстрації.
З приводу наявних в матеріалах справи копій заяви про вступ до Костопільської районної організації політичної партії ВО «Батьківщини»від імені ОСОБА_1, анкети члена партії на ім'я позивача та облікової картки члена даної партії, позивач пояснив, що він дані документи не заповнював, партійний квиток партії «Батьківщина»йому не видавався. Беззаперечно ствердити чи спростувати чи його підпис поставлений на цих документах він не може, враховуючи що сам підпис досить простий. Крім того, позивач повідомив що в анкеті містяться недостовірні дані стосовно його освіти, що на його думку підтверджує той факт, що не він писав анкету та заяву.
Судом встановлено, що в анкеті (а.с. 21) зазначено відомості про середню спеціальну освіту позивача, що не відповідає дійсності, оскільки згідно з його автобіографією від 29.09.2010 року, поданою ним серед інших документів місцевій організації партії для реєстрації кандидатом в депутати до Костопільської районної ради, зазначено про наявність середньої та вищої освіти.
За таких обставин, суд критично оцінює надані відповідачем докази перебування ОСОБА_1 в Костопільській районній організації політичної партії ВО «Батьківщина». Судом, при дослідженні матеріалів справи, не встановлено достовірних даних, які б підтверджували перебування позивача в членах політичної партії «Батьківщина».
Таким чином судом встановлено, що Костопільською районною організацією Республіканської Християнської партії при висуванні та реєстрації кандидатом у депутати до районної ради ОСОБА_1 не було порушено вимоги ч. 2 ст. 36 Закону № 2487-IV.
Крім того, суд вважає необґрунтованим посилання Костопільської районної виборчої комісії у постанові № 30 від 13.10.2010 року на порушення позивачем п.1 ст.44 Закону № 2487-IV з огляду на таке.
Зазначеною статтею встановлено перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати. На підставі системного аналізу положень ст. 40 та ст.44 Закону № 2487-IV, суд приходить до висновку, що відмова в реєстрації кандидата в депутати можлива у виборчому процесі лише на етапі висування та реєстрації кандидатів в депутати, тоді як після закінчення зазначеного етапу можливе лише прийняття рішення про скасування реєстрації.
З огляду на це, суд вважає, що посилання Костопільської районної виборчої комісії на зазначену норму в постанові № 30 від 13.10.2010 року є необґрунтованим та безпідставним.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання скасування реєстрації кандидатів в депутати врегульоване статтею 45 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Згідно з частиною 2 цієї статті територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку за наявності однієї з підстав, вичерпний перелік яких наведено в п.1-п.7 цієї норми Закону № 2487-IV.
Відповідно до п.5 ст. 45 Закону № 2487-IV однією з таких підстав зазначено порушення вимог частин третьої - шостої статті 35 цього Закону.
Частиною 6 ст. 35 Закону № 2487-IV встановлено, що особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.
Дана норма кореспондується з вимогами, встановленими ст.40 Закону № 2487-IV, що врегульовує порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, згідно з частиною 8 якої, територіальна виборча комісія наділена правом виключати особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовувати її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, у разі включення особи за її письмовою згодою до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висування такої особи за її письмовою згодою кандидатом у депутати від місцевої організації іншої політичної партії.
З пояснень позивача, наданих у судовому засіданні, відомо, що будь-якої згоди на включення ОСОБА_1 до виборчого списку та (або) висування його кандидатом в депутати від місцевої організації іншої політичної партії, окрім Костопільської районної організації Республіканської християнської партії, він не давав.
Ухвалою про відкриття провадження у даній справі від 15.10.2010 року та ухвалою про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до розгляду від 15.10.2010 року суд зобов'язав відповідача надати всі документи, які стали підставою для реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі; докази на підтвердження того, що позивач є членом Костопільської районної організації політичної партії ВО "Батьківщина"; а також всі матеріали, на підставі яких прийнято оскаржувану постанову.
Доказів про те, що позивач надав згоду на його включення та (або) висування в кандидати у депутати, чи був висунутий як кандидат в депутати від ВО «Батьківщина», відповідач та інші особи, які беруть участь у справі, суду не надали.
Відтак, судом встановлено, що вимоги, встановлені ч.6 ст. 35 Закону України № 2487-IV, позивач не порушив.
Згідно з ст.25 Закону № 2487-IV, якою визначено повноваження територіальних виборчих комісій, районна виборча комісія, серед інших повноважень, має право розглядати питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом (пункт 6 ч.2 ст.25). Таке повноваження районної виборчої комісії як зняття з реєстрації кандидата у депутати до районної ради чинним законодавством України не передбачено.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті постанови № 30 від 13.10.2010 року про зняття з реєстрації кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, діяв з перевищенням меж наданих йому повноважень та у спосіб і на підставах, не передбачених Конституцією та законами України. А відтак, постанова Костопільської районної виборчої комісії за № 30 від 13.10.2010 року є незаконною та підлягає скасуванню. Тобто, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов'язання Костопільської районної виборчої комісії поновити реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом в депутати районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі, суд виходить з того, що ч.19 ст. 27 та ч.8 ст. 90 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»чітко визначені правові наслідки скасування постанови територіальної виборчої комісії судом та обов'язок виборчої комісії прийняти рішення з цього питання.
Зокрема, даними нормами Закону № 2487-IV встановлено, що рішення територіальної виборчої комісії, яке суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. У разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. Тобто, законодавець визначив, що виключно до повноважень виборчої комісії належить прийняття рішення про поновлення реєстрації кандидата в депутати, при цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
За таких обставин, суд не може підміняти виборчу комісію та давати вказівки, які б свідчили про вирішення судом питань, що належать до виключної компетенції останніх, та, в даному випадку, зобов'язувати приймати наперед визначене рішення.
Разом з тим, враховуючи вимоги ч.2 ст. 11 КАС України та прохання позивача про повний судовий захист, суд вважає за необхідне зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати Костопільської районної ради в Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії у відповідності до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Відповідно до ч. 9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
З урахуванням вимог статті 94 КАС України, судовий збір у розмірі 1 грн.70 коп. підлягає стягненню з позивача.
Керуючись статтями 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Скасувати постанову Костопільської районної виборчої комісії № 30 від 13 жовтня 2010 року про зняття ОСОБА_1 з реєстрації кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії.
Зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію розглянути питання щодо поновлення реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати до районної ради по Костопільському багатомандатному виборчому окрузі від Костопільської районної організації Республіканської Християнської партії в порядку, визначеному Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України 1 грн.70 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня проголошення постанови.
Головуючий Суддя Ткачук Н.С.
Судді Махаринець Д. Є.
Комшелюк Т.О.