Справа № 2а-2327/10/1770
15 липня 2010 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д. Є. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа >
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Здолбунівському районі третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >
про зобов'язання вчинити певні дії , -
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі -звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Здолбунівському районі про зобов'язання вчинити певні дії. росить суд зобов'язати відповідача вчинити дії щодо зарахування до заліку на відшкодування Управлінню Пенсійного фонду України в Острозькому районі витрат по виплаті держаної адресної допомоги пенсіонерам; суми підвищення пенсій по Постанові Кабінету Міністрів України № 198, витрати на виплату і доставку зазначених виплат.
Представник позивача до початку судового засідання подав клопотання про розгляд справи без участі представника в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує.
Відповідач в судове засідання не з'явився та просив позов розглянути без участі представника відповідача. Представник відповідача подав заперечення на адміністративний позов, яким його заперечив у повному обсязі. В своїх запереченнях вказав, що статтею 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності" не передбачено такого виду соціальних виплат, що має здійснюватись та відшкодовуватись Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, як щомісячна державна адресна допомога та підвищення пенсій. Крім того, зазначив, що згідно п. 5 "Порядку відшкодування Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання", органи Пенсійного фонду України повинні проводити з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах, містах обласного значення звірення затрат по особових справах потерпілих та складати акти щомісячної звірки по особовим справам потерпілих, які подають відповідно до Головних управлінь ПФУ та управлінь Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві. Таким чином відповідач наполягає на відмові в задоволенні позовних вимог, оскільки в ВВД Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві не заведені справи на потерпілих, а загальне відшкодування витрат має проводитись на централізованому рівні.
Суд вважає, що спір можливо вирішити на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши адміністративний позов, заперечення на позов та подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у позові слід відмовити повністю виходячи з наступного.
Судом встановлено, що за період з січня по квітень 2010 року позивачем було виплачено 614,88 грн. на виплату підвищення до пенсій непрацюючим пенсіонерам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03. 2009 року № 198., а також 55362,49 грн. на виплату щомісячної державної адресної допомоги, та 344,06 грн. на виплату пенсій. Вказані суми витрат включалися позивачем до актів щомісячної звірки, але не були прийняті до заліку та не відшкодовувались відповідачем.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій визначено згідно Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03. 2003 року № 5 (надалі Порядок).
Відповідно до п. 3 Порядку, відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року № 1094. Відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій. Даний перелік є вичерпним.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України складають акт щомісячної звірки за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі - Акт), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню. На підставі Акту узгоджується Довідка про відшкодування (Головним управлінням Пенсійного фонду та Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування), згідно якої на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, Фонд соціального страхування перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду України (це передбачено пунктами 6 та 7 Порядку).
Таким чином, Порядком передбачено перерахування відповідних коштів лише на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України до Пенсійного фонду України. Тобто, відповідно до вимог Порядку, сторони у даній справі позбавлені права на проведення розрахунків на своєму рівні.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач підписав акти щомісячних звірок з таблицями розбіжностей (а.с.7-16). Вказані таблиці розбіжностей є невід'ємними частинами актів, отже в такому вигляді і мають подаватись до Головного управління Пенсійного фонду та Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування. Такий самий порядок був затверджений спільним листом Пенсійного фонду України (23.10.2007р. №16842/04-30) та Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (19.10.2007р. №183-08-4), де було вказано, що у разі розбіжностей необхідно скласти таблиці розбіжностей по кожному місяцю окремо, в яких зазначити причини, по яких управління виконавчої дирекції Фонду не приймало до відшкодування витрати, визначені головним управлінням Пенсійного фонду. В подальшому, починаючи з жовтня 2007 року, спільно узгоджені Довідка і таблиця розбіжностей, підписані начальником головного управління Пенсійного фонду та начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України надсилається у Пенсійний фонд України та виконавчу дирекцію Фонду у встановлені строки.
Для призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг створено та діє Пенсійний фонд України кошти якого включаються в Державний бюджет України.
Згідно з ч. 4 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності" кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються виключно за їх прямим призначенням, тобто для здійснення виплат застрахованим особам.
Виплата адресної допомоги введена з 1 квітня 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України “Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян”від 26.03.2008 року № 265.
Так, п.1 означеної Постанови № 265 встановлено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків регламентується Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі Порядок), затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 року за № 376/7697).
Вказаний Порядок розроблений відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та "Про пенсійне забезпечення" та спрямований на організацію здійснення зазначених відшкодувань на централізованому рівні.
Пунктом 4 Порядку визначено вичерпний перелік сум, що виплачуються відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, інших нормативно-правових актів, та підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не користь Пенсійного фонду України, а саме:
- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;
- сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Як вбачається із наведеного переліку сум, які приймаються Фондом соціального страхування від нещасних випадків до заліку для відшкодування, адресна допомога та витрати, пов'язані з її сплатою, в ньому відсутні.
Статтею 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 № 1105-ХІV встановлено перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків. Означена стаття не зобов'язує відповідача здійснювати будь які виплати чи відшкодування з приводу адресної допомоги та витрат з її виплати та доставки.
Враховуючи викладене, з урахуванням того, що з моменту підписання позивачем та відповідачем актів звірки та таблиць розбіжностей за січень -квітень 2010 року до теперішнього часу в законодавчі акти України, якими регулюється порядок здійснення відшкодувань Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України, змін щодо відшкодування коштів на виплату адресної допомоги не вносилось, суд дійшов висновку про неможливість задоволення позовної вимоги щодо зарахування до заліку виплат сум адресної допомоги пенсіонерам в розмірі 55362, 49 грн., у зв'язку з її необґрунтованістю.
Що стосується сум невідшкодованих витрат на підвищення до пенсій на суму 614 грн. 88 коп., які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03. 2009 року № 198, то, як зазначалося вище, пунктом 4 Порядку визначено вичерпний перелік сум, що виплачуються відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, інших нормативно-правових актів, та підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України на користь Пенсійного фонду України. Даний перелік сум, які приймаються Фондом соціального страхування від нещасних випадків до заліку для відшкодування, не містить сум підвищення до пенсії відповідно до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України.
Крім того, ст. 6 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначено, що непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03. 2009 року № 235 “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2009 рік” виплата надбавок, підвищень до пенсій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. № 1414 "Про заходи щодо організації бюджетного процесу" у 2010 році до набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік, кошти державного бюджету використовуються згідно з відповідними порядками використання бюджетних коштів у 2009 році.
Також, як зазначалося судом вище, відшкодування даних витрат має проводитись відповідно до вказаного Порядку на централізованому рівні.
За таких обставин, у відповідача відсутні також правові підстави для відшкодування Пенсійному фонду України сум витрат пов'язаних з виплатою та доставкою пенсій.
З огляду на викладене, позивачу в позові слід відмовити повністю.
З урахуванням того, що сторони звільнені від сплати судового збору при подачі позовів, підстав для застосування вимог ст. 94 КАС України у суду немає.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позивачу - Управлінню Пенсійного фонду України в Острозькому районі в задоволення позовних вимог до відповідача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Здолбунівському районі про зобов'язати відповідача вчинити дії щодо зарахування до заліку на відшкодування Управлінню Пенсійного фонду України в Острозькому районі таких витрат:
щомісячна державна адресна допомога пенсіонерам, які постраждали від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання за січень - квітень 2010 року на суму 55362 грн. 49 коп.; суми підвищення пенсій по Постанові Кабінету Міністрів України № 198 від 11.03.2009 року в сумі 614 грн. 88 коп.; витрати на виплату і доставку пенсій на суму 344 грн. 06 коп., - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Махаринець Д.Є.