03 листопада 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-4516/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супруна Є.Б.,
при секретарі - Дубовик О.І.,
за участю:
представників позивача - Миленко Ю.П., Фоменка М.С.,
представника відповідача - Пришупи О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький міськмолокозавод" до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення, -
27 вересня 2010 року Публічне акціонерне товариство "Кременчуцький міськмолокозавод" (далі - ПАТ "Кременчуцький міськмолокозавод", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області (далі - Інспекція, відповідач) про скасування рішення №105 від 07.09.2010 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 1 561 000,32 грн.
Мотивуючи свої вимоги позивач вказує на необґрунтованість висновку відповідача про порушення ПАТ "Кременчуцький міськмолокозавод" вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 р. №1222 "Про затвердження порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2008 р. №709 "Про внесення змін до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" та розпорядження голови Полтавської облдержадміністрації від 13.12.2007 р. №477 "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 11.02.2004 р. №46", що полягає у реалізації підприємством з 24.06.2010 р. по 31.07.2010 р. масла солодковершкового селянського 72,5% 200 г ДСТУ 4399:2005 без попереднього декларування зміни оптово-відпускних цін. Вказуючи в акті перевірки на порушення постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2008 р. №709, відповідач не взяв до уваги те, що з 24.06.2010 р. позивачем було розпочато виробництво нового виду продукту (товару) Масло солодковершкове селянське "Му-му" 72,5% 200 г ДСТУ 4399:2005.
Заперечуючи проти позовних вимог представник Інспекції посилався на те, що ПАТ "Кременчуцький міськмолокозавод" без попереднього декларування в період з 24.06.2010 р. по 31.07.2010 р. при реалізації масла солодковершкового селянського "Простоквашино" 72,5% жиру 200 г (ДСТУ 4399-2005 "Масло вершкове") споживачам зі складу виробника були застосовані оптово-відпускні ціни, що перевищують задекларований рівень з урахуванням їх підвищення на 1,0 відсоток за місяць. Внаслідок цього встановлено завищення оптово-відпускних цін від 3,52 грн. до 3,58 грн. на 1 упаковці масла. Загальна сума необґрунтовано отриманої в період з 24.06.2010 р. по 31.07.2010 р. виручки складає 520333,44 грн. Тому рішення про застосування економічних санкцій відносно підприємства прийнято на підставі та у межах повноважень визначених чинними нормативно-правовими актами, які врегульовують спірні правовідносини.
У судовому засіданні представники сторін підтримали свої вимоги.
Заслухавши пояснення та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
З 17.08.2010 р. по 31.08.2010 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області на виконання наказу Інспекції від 16.08.2010 р. №87 відповідно до пункту 3.1.1 Плану роботи на ІІІ квартал 2010 року на підставі посвідчення від 16.08.2010 р. №000251 було проведено планову перевірку ПАТ "Кременчуцький міськмолокозавод" на предмет дотримання у період з 01.09.2009 р. по 31.07.2010 р. порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог розпоряджень голови Полтавської облдержадміністрації від 07.09.2007 р. №353, від 11.07.2008 р. №228 та №229, від 27.05.2009 р. №172, прийнятих на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. №1548, від 17.04.2008 р. №373, від 17.10.2007 р. №1222 та наказу Мінекономіки від 13.08.2008 р. №341.
За наслідками проведеної перевірки складено Акт №000243 від 31.08.2010 р., яким у перевіряємий період виявлено факти застосування підприємством оптово-відпускних цін на масло солодковершкове жирністю 72,5% на рівні 9,64 грн. за упаковку 200 г, замість вірно сформованої ціни на рівні 3,52 грн. -3,58 грн.
При цьому в Акті зазначено, що 28.12.2007 р. відбулась перша реалізація масла вершкового селянського 72,5% жиру 200 г "Простоквашино" (ДСТУ 4399-2005 "Масло вершкове") за оптово-відпускною ціною 4,44 грн. з урахуванням ПДВ за упаковку 0,200 кг (товарно-транспортна накладна №ТН05844 від 28.122007 р. ТОВ "Юнімілк" у кількості 11200 шт.). Оскільки реалізації за більшими цінами у вказаний період не було та підприємство не декларувало ціни на цю продукцію, ціна 4,44 грн. з ПДВ за 1 упаковку вважається задекларованою.
На підставі Акту перевірки №000243 від 31.08.2010 р. відповідачем у порядку ст. 14 Закону України від 03.12.1990 р. №507-ХІІ "Про ціни і ціноутворення" прийнято рішення №105 від 07.09.2010 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким у підприємства вилучено у дохід державного бюджету 520 333,44 грн. необґрунтовано отриманої виручки за реалізовану продукцію та накладено штраф у розмірі 1040666,88 грн.
Надаючи правову оцінку доводам позивача та обґрунтованості рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області від 07.09.2010 р. №105, суд виходить з наступного.
Приписами ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Стаття 9 вказаного Закону передбачає, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" встановлені повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, згідно з частиною 1 якої -Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін, визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій.
З метою вдосконалення системи державного регулювання цін (тарифів) та подальшого розвитку ринкових відносин Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №1548 від 25.12.1996 р. "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)".
Абзацом 14 пункту 12 вищевказаної постанови визначено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють): оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.
Постановою Кабінету Міністрів України за №1222 від 17.10.2007 р. затверджено Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари (далі - Порядок).
Постановою Кабінету Міністрів України за №709 від 06.08.2008 р. внесено зміни до постанови №1222, якими запроваджено обов'язок суб'єкта господарювання декларування зміни оптово-відпускних цін також на масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка та встановлено порядок такого декларування.
Так, приписами пункту 1 Порядку визначено механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.
У відповідності до пункту 2 Порядку декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.
Розділом ІІ Порядку державного регулювання цін (тарифів) на окремі види продукції, товарів і послуг, що реалізуються в області, затвердженого розпорядженням голови Полтавської облдержадміністрації від 11.07.2008 р. №228, встановлено, що державне регулювання цін (тарифів) в області здійснюється, зокрема, шляхом обов'язкового декларування зміни цін (тарифів) на вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову.
Спростовуючи висновки, покладені в основу рішення про застосування економічних санкцій, позивач звертає увагу на те, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено декларування нового виду продукції, декларуванню підлягають лише зміни оптово-відпускних цін. Позиція перевіряючих ґрунтується лише на аналізі операцій з реалізації масла з грудня 2007 року по серпень 2009 року, і не враховано те, що за цей період було вироблено та реалізовано лише масло солодковершкове селянське "Му-му" 72,5% 200 г згідно з ТУ У 15.5-00446782-001-2001, що підтверджується посвідченням якості №КУК001813, яке додається до товарно-транспортної накладної. Починаючи з червня місяця 2010 року позивач розпочав виробництво іншого продукту, а саме -солодковершкового селянського масла відповідно до ДСТУ 4399-2005 "Масло вершкове", а також продаж даного продукту по оптово-відпускним цінам.
З моменту закінчення виробництва масла солодковершкового селянського "Му-му" 72,5% 200 г згідно з ТУ У 15.5-00446782-001-2001 та до моменту початку виробництва масла солодковершкового селянського 72,5% 200 г згідно ДСТУ 4399:2005 пройшов певний час. Виникла необхідність освоювати та налагоджувати процес виробництва масла. Позивачем було здійснено випуск нового продукту, так як змінились склад масла, його назва та упаковка, змінились нормативні документи, на підставі яких виготовляється масло, змінились строки та температурні умови його зберігання.
На підтвердження зазначеного позивач надав відповідні документи, з яких суд встановив наступне.
Листом від 09.12.2009 р. вих. №748 (а.с. 90) позивач звернувся до Кременчуцької філії Державного підприємства "Полтавастандартметрологія" із заявою про скасування Сертифіката відповідності, зареєстрованого в Реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО за №UА1.035.Х038767-07 від 30.11.2007 р., у зв'язку з припиненням виробництва та, як наслідок, реалізації продукту масла солодковершкового селянського 72,5% жиру 200 г (оптово-відпускна ціна -4,44 гривень).
25.12.2009 р. листом вих. №2874 (а.с. 91) Кременчуцькою філією Державного підприємства "Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації" до відома позивача доведено інформацію про прийняте рішення №92 від 25.12.2009 р. про скасування Сертифіката відповідності, зареєстрованого в Реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО за №UА1.035.Х038767-07 від 30.11.2007 р. на "масло солодковершкове селянське" та заборону позивачу маркувати в подальшому дану продукцію (а.с. 92). Тоді ж позивач повернув оригінал та копії Сертифікату відповідності до Кременчуцької філії Державного підприємства "Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації".
Отримавши у 2010 році Сертифікат відповідності (а.с. 93), зареєстрований в Реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО за №UА1.035.Х010669-10, терміном дії з 10.06.2010 р. по 24.05.2012 р. на продукцію "масло солодковершкове селянське" ПАТ "Кременчуцький міськмолокозавод" розпочав виробництво та подальшу реалізацію нового масла відповідно до ДСТУ 4399-2005 "Масло вершкове". В даному сертифікаті визначені терміни можливого серійного виробництва нового продукту, а саме -з 25.05.2010 р. по 24.05.2012 р.
Як вже зазначалося, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 р. №1222 "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більше як на 1 відсоток.
Таким чином, суд вважає доведеним той факт, що позивач, припинивши випуск одного виду продукції, розпочав виробництво нового однорідного, але відмінного за якісними характеристиками продукту, що підтверджено відповідною технічною документацією. Відтак застосування економічних санкцій відповідачем за реалізовану з червня 2010 року продукцію у співставленні її оптово-відпускної ціни до цін, які використовувалися позивачем з 2007 року на аналогічний товар, слід визнати безпідставним.
Згідно з ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи обставини перевірки, положення приведених нормативно-правових актів, а також те, що позивачем надано вичерпні докази на спростування правильності оскаржуваного рішення відповідача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову.
Керуючись статтями 9, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький міськмолокозавод" до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області від 07 вересня 2010 року №105 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький міськмолокозавод" витрати, понесені у зв'язку зі сплатою судового збору, у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2010 року.
Суддя Є.Б. Супрун