Справа №: 398/3089/24
провадження №: 3/398/1364/24
Іменем України
"15" серпня 2024 р. м. Олександрія
Суддя Олександрійського міськрайонного судуКіровоградської області Голосеніна Т.В., розглянувши справу, яка надійшла з Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області,стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , інформації щодо місця роботи не надав,РНОКПП НОМЕР_1 , про адміністративне правопорушення,передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 542102від 11.06.2024 року, ОСОБА_1 11 червня 2024 року о 22 год 34 хв в м. Олександрії Кіровоградської області напл. Соборній біля будинку № 2 керував транспортним засобом АЗЛК-21412, номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а самезвужені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість обличчя. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився у встановленому законом порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколом про адміністративне правопорушення не погодився, свою вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що зіниці його очей не реагують на світло через отримане поранення голови. До лікарні відмовився їхати, оскільки це був його перший робочий день.
Суд, вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, дійшов такого висновку.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до суду, крім протоколу про адміністративне правопорушення, надано:
- копію постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 2370761 від 11.06.2024 року, якою на ОСОБА_1 накладено стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 340 грн;
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виданого 11.06.2024 року о 22 год 23 хв на ім'я ОСОБА_1 ;
- розписку ОСОБА_2 про те, що вона зобов'язується доставити автомобіль АЗЛК-21412, номерний знакВА8108ВТ, за місцем проживання ОСОБА_1 ;
- фотокопію посвідчення водія ОСОБА_1 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу
- відеозапис до протоколу про адміністративне правопорушення з нагрудної камери поліцейського.
Додатково ОСОБА_1 до суду надано такі письмові докази:
- копію виписного епікризу № 3116 на ім'я ОСОБА_1 , із якої вбачається, що ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні у нейрохірургічному відділенні невідкладної хірургії та ушкоджень Військово-медичного Клінічного Центру Центрального регіону України з 07.08.2017 року по 09.08.2017 року, основний діагноз: стан після політравми (17.06.2017 року). Відкритої проникаючої черепно-мозкової травми. Забою головного мозку середнього ступеню важкості. Субарахноїдального крововиливу. Лінійного перелому лобної та решітчастої кісток. Пневмоцефалії. Назальної ліквореї. Закритої тупої травми правої половини грудної клітини. Забою правої легені. Післятравматичного пульмоніту нижньоїчастки правої легені. Закритого перелому тіла правої лопатки з незначним зміщенням уламків. Стан після ПХО забійно-рваної рани лобної ділянки та рваної рани лівого плеча у вигляді астено-вегетативного синдрому незначно вираженого та зміцнілих рубців лобної ділянки та лівого плеча;
- копію свідоцтва про хворобу № 2518 від 13.11.2017 року;
- копію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 31.05.2017 року на ім'я ОСОБА_1 ;
- копію посвідчення особи з інвалідністю серіїЄ№ НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_1 ;
- копію виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВ № 0840216 на ім'я ОСОБА_1 ;
- копію довідки до акта огляду МСЕК серії АВ № 0840216, відповідно до якої ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності з 30січня 2018 року на строк до 01лютого 2020 року, причина інвалідності: травма, так, пов'язана із захистом Батьківщини. Висновок про умови та характер праці: обмежено працездатний без значних фізичних, психоемоційних навантажень, неповний робочий день;
- копію довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеню втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0009838;
- копію довідки в/чА 1302 від 21.09.2017 року № 2224 про обставини травми молодшого ОСОБА_3 , відповідно до якої 17.06.2017 року отримав мінно-вибухову травму. Вогнепальні осколкові поранення голови та лівого плеча. Поранення отримане під час виконання ним обов'язків військової служби при захисті Батьківщини та не пов'язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення дійу стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
- копію медичної характеристики від 04.09.2017 року на ім'я ОСОБА_1 ;
- копію виписки з історії хвороби № 566 від 24.06.2019 року.
Так, статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст. 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103 (далі Порядок) огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Порядок проведення огляду водія на стан сп'яніння встановлено ст. 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкція).
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП поліцейськими до протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , додані матеріали відеозаписів, з яких встановлено, як 11 червня 2024 року у вечірній час працівники поліції під'їхали до автомобіля АЗЛК-21412, який зупинився на площі Соборній. Далі поліцейський перевірив надані ОСОБА_1 посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Після цього поліцейський за допомогою ліхтаря перевірив, як зіниці очей ОСОБА_1 реагують на світло, та відразу запитав унього, чи згодний він поїхати в лікарню та пройти перевірку на стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 на місці пояснив, що є учасником бойових дій, під час проходження служби отримав черепно-мозкову травму, наркотичні засоби не вживає та вони йому протипоказані через травму. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, пояснивши це тим, що йому необхідно виконати роботу - забрати самокати з площі. Поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що на нього буде складено протокол за відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Далі поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що у нього виявлені ознаки наркотичного сп'яніння - звужені зіниці та неприродна блідість обличчя. Після цього на ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння та винесена постанова за порушення вимог дорожньої розмітки.
Так, пункт 2.5 Правил дорожнього руху зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Невиконання названого пункту Правилутворює склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Запитання поліцейського, поставлене ОСОБА_1 , чи згоден останній пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, є необов'язковим для виконання, на відміну від вимоги, і дозволяє вибір варіанту поведінки та відповіді.
Згідно з п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.п. 3,4 Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Із відеозапису вбачається, що поліцейський, який складав протокол стосовно ОСОБА_1 , спочатку запитав в останнього про згоду на проходження огляду на стан сп'яніння, після відмови попередив про те, що буде складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тільки після цього назвав ознаки наркотичного сп'яніння: звужені зіниці очей та неприродна блідість обличчя. ОСОБА_1 заперечував вживання наркотичних засобів, пояснив, що є учасником бойових дій, під час бойових дій отримав черепно-мозкову травму, проте поліцейські не зреагували на його пояснення.
Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів того, що перед тим, як запропонувати ОСОБА_1 пройти огляд на визначення стану сп'яніння посадовою особою не вказано на відповідні ознаки перебування водія у стані наркотичного сп'яніння, які могли б бути підставою для проведення такого огляду.
Вирішуючи питання про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд ураховує, що поліцейським було висловлене водію питання, чи згоден він пройти огляд на стан сп'яніння, на яке кожна особа має право відповісти, як забажає, без правових наслідків, оскільки водій зобов'язаний виконувати тільки вимогу поліцейського, а не пропозицію.
Крім того, вивчивши докази, надані стороною захисту, зокрема виписки з медичної документації та історії хвороби ОСОБА_1 , суд вважає, що отримананим при захисті Батьківщини черепно-мозкова травмамогла вплинути на його реакцію при зупинці поліцейськими, викликати тривожність, переживання, що могло бути помилково прийнято працівниками поліції за ознаки наркотичного сп'яніння.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення та винність даної особи в його вчиненні та інші обставини що мають значення для вирішення справи. І ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими доказами, свідченнями та документами, які також повинні бути відносними і допустимими.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
З огляду на викладене, наявні в матеріалах справи докази не можуть бути визнані належними доказами на підтвердження вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Така ж позиція встановлена і в Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У даному випадку посадовою особою, яка складала протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не надано суду переконливих, належних та допустимих доказів винуватості особи, які б поза розумним сумнівом свідчили про його винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення.
За таких обставин, ураховуючи, що в ході судового розгляду не здобуто переконливих доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а всі сумніви тлумачаться на користь особи, суд робить висновок про відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130, 283, 247, 252, 266, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.В. Голосеніна