Ухвала від 08.08.2024 по справі 201/9273/24

Справа № 201/9273/24

Провадження № 1-кс/201/3231/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2024 року м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 (ВКЗ), захисника ОСОБА_4 (ВКЗ), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділення СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погодженого прокурором Станично-Луганського відділу Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_6 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, у кримінальному провадженні № 22023130000000862, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.11.2023 року, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий виклад клопотання.

Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за № № 22023130000000862, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.11.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.

Враховуючи, що ОСОБА_7 набув статусу підозрюваного у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, до слідчого за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, його оголошено у розшук, наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Позиції учасників.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.

Захисник просив у задоволенні клопотання відмовити з огляду на недоведеність ризиків, необгрунтованої підозри та відсутності беззаперечних відомостей, що його підзахисний перебуває на тимчасово окупованій території.

Встановлені слідчим суддею обставини.

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024) із затвердженням відповідними Законами України.

У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Відповідно до вказаного переліку вся територія Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Під час досудового розслідування встановлено, що 15.08.2011 громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступив на службу цивільного захисту (наказ Національного університету цивільного захисту України № 169 о/с від 15.08.2011).

Вступаючи на службу цивільного захисту, ОСОБА_7 урочисто присягнув завжди залишатися відданим Українському народові, неухильно дотримуватись Конституції та законів України, бути чесним, сумлінним і дисциплінованим (текст Присяги складений та підписаний ОСОБА_7 10.09.2011).

29.06.2021 капітана служби цивільного захисту ОСОБА_7 призначено на посаду начальника 24 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Луганській області (наказ ГУ ДСНС України у Луганській області № 157 о/с від 08.06.2021).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно «Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно п. 31 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013 особи рядового і начальницького складу зобов'язані чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України, а також добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов'язки.

Згідно з ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України.

Однак, громадянин України ОСОБА_7 , обіймаючи посаду начальника 24 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Луганській області, перебуваючи у смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, усупереч вищевказаним вимогам законодавства України, з метою безпосереднього надання допомоги рф у проведенні підривної діяльності проти України, діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвий досвід для усвідомлення фактів військової агресії рф проти України, з власної ініціативи та добровільно здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану та безпосередньо надав допомогу рф у проведенні підривної діяльності проти України, тобто вчинив державну зраду за наступних обставин.

Так, на тимчасово окупованій території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області представниками так званої «лнр», підконтрольними державі-агресору рф, на основі приміщень 24 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Луганській області організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема т.зв. «державної пожежно-рятувальної частини № 29 Станично-Луганського державного пожежно-рятувального загону міністерства надзвичайних ситуацій лнр» (мовою оригіналу - «государственной пожарно-спасательной части № 29 Станично-Луганского государственного пожарно-спасательного отряда министерства чрезвычайных ситуаций лнр»), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та яка підвідомча т.зв. «міністерству надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих лнр» (мовою оригіналу «министерству чрезвычайных ситуации и ликвидации последствии стихийных бедствий лнр»).

Відповідно до т.зв. «положення про міністерство надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих лнр» (мовою оригіналу «положения об министерстве чрезвычайных ситуации и ликвидации последствии стихийных бедствий лнр»), яке затверджене т.зв. «указом голови лнр» № УГ-1040/22 від 14.10.2022, а саме п. 1.1. «міністерство надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійного лиха лнр є виконавчим органом державної влади лнр, який здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, покликаний забезпечувати пожежну охорону, захист населення та територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобіганню та реагуванню на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків, а також щодо державного пожежного нагляду, державного нагляду в галузі захисту населення та територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, забезпеченню пожежної безпеки та безпеки людей на водних об'єктах, здійсненню рятувального обслуговування суб'єктів господарювання та територій, проведення гірничорятувальних робіт, організації управління з проведення аварійно-відновлювальних робіт на соціальних об'єктах, об'єктах економіки, транспортної інфраструктури, а також гідрометеорологічної діяльності.

Пунктом 1.7. вищевказаного т.зв. «положення» встановлено, що «міністерство надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих лнр» здійснює свою діяльність безпосередньо та через свої територіальні органи, а також керує діяльністю підвідомчих державних підприємств, установ та організацій, створених у встановленому законодавством Луганської Народної Республіки порядку.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Викладене свідчить, що т.зв. «державна пожежно-рятувальна частина № 29 Станично-Луганського державного пожежно-рятувального загону міністерства надзвичайних ситуацій лнр» є структурним підрозділом (складовою частиною) органу державної влади т.зв. «лнр», а отже зайняття посад у вказаному структурному підрозділі є фактичним зайняттям посади в незаконно створеному органі влади на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційні адміністрації держави-агресора.

Приблизно в квітні 2022 року, але не пізніше 19.04.2022, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, перебуваючи на тимчасово окупованій території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, громадянин України ОСОБА_7 , будучи діючим співробітником служби цивільного захисту - начальником 24 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Луганській області, тобто особою, яка дала присягу на вірність Українському народові та дала обов'язок неухильно дотримуватися Конституції та законів України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, а також те, що військовослужбовці рф здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народно господарче та оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, керуючись ідеологічним мотивом, з метою окупації України, шляхом зайняття так званої посади «начальника державної пожежно-рятувальної частини № 29 Станично- ІНФОРМАЦІЯ_2 », у зв'язку із чим прийняв так звану присягу на вірність так званій «лнр» та почав безпосередньо виконувати покладені на нього окупаційною владою обов'язки, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, шляхом надання безпосередньої допомоги державі-агресору на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.

Тобто, своїми умисними діями ОСОБА_7 , порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, якими передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України, та зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не дотримуючись присяги вірно служити Українському народу, забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади рф, шляхом безпосередньої участі в утворенні та функціонуванні псевдодержавного органу рф на окупованій території України, з метою недопущення здійснення контролю українською владою на території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, надавши тим самим допомогу рф в проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності, обороноздатності та державній безпеці України.

Також, приблизно в грудні 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, окупаційною адміністрацією рф т.зв. «міністерство надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих лнр» реорганізовано в т.зв. «головне управління міністерства російської федерації по справах громадянської оборони, надзвичайним ситуаціям і ліквідації наслідків стихійних лих по лнр» (мовою оригіналу - «главное управление министерства российской федерации по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий по лнр»).

В період часу з кінця грудня 2022 року по 16.10.2023, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, громадянин України ОСОБА_7 , переслідуючи особисті інтереси, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному державному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та реалізуючи його, вступив в злочинну змову з представниками так званої «лнр», які підконтрольні державі-агресору - рф, з метою наділенням його функціями посадової особи незаконного органу державної влади, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно зайняв посаду т.зв. «начальника 29 пожежно-рятувальної частини 17 пожежно-рятувального загону головного управління міністерства російської федерації по справах громадянської оборони, надзвичайним ситуаціям і ліквідації наслідків стихійних лих по лнр», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених:

- ч. 2 ст. 111 КК України, а саме: у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану;

- ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме: у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Щодо обґрунтованої підозри.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також факт перебування останнього на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

?повідомленнями про вчинення кримінальних правопорушень від 02.11.2023 та 27.06.2024 відповідно до яких ОСОБА_7 добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в незаконному органі влади в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посаду т.зв. «начальника державної пожежно-рятувальної частини № 29 Станично-Луганського державного пожежно-рятувального загону міністерства надзвичайних ситуацій лнр», чим також добровільно перейшов на бік ворога в умовах воєнного стану;

?інформацією з Державної прикордонної служби від 10.11.2023, відповідно до якої починаючи з 08.11.2017 ОСОБА_7 державний кордон України у контрольно-пропускних пунктах Державної прикордонної служби України та (або) лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями не перетинав;

?протоколами допитів свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які показали, що особисто знайомі з ОСОБА_7 , разом працювали, а також підтвердили факт зайняття останнім посади т.зв. «начальника державної пожежно-рятувальної частини № 29 Станично-Луганського державного пожежно-рятувального загону міністерства надзвичайних ситуацій лнр» та «начальника 29 пожежно-рятувальної частини НОМЕР_1 пожежно-рятувального загону головного управління міністерства російської федерації по справах громадянської оборони, надзвичайним ситуаціям і ліквідації наслідків стихійних лих по лнр»;

?протоколами пред'явлення для впізнання за участі свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за фотознімком ОСОБА_7 ;

?протоколами оглядів від 24.11.2023 та 18.06.2024 в ході яких встановлено публікації з відеозаписами та фотознімками на яких встановлено ОСОБА_7 та які підтверджують факт зайняття останнім посад т.зв. «начальника державної пожежно-рятувальної частини № 29 Станично-Луганського державного пожежно-рятувального загону міністерства надзвичайних ситуацій лнр» та «начальника 29 пожежно-рятувальної частини НОМЕР_1 пожежно-рятувального загону головного управління міністерства російської федерації по справах громадянської оборони, надзвичайним ситуаціям і ліквідації наслідків стихійних лих по лнр»;

?висновком судово - портретної експертизи № 440/23 від 07.05.2024 згідно якої на вищевказаних фотознімках та відеозаписах знаходиться ОСОБА_7 ;

?протоколом огляду від 18.06.2024, яким встановлено т.зв. «положение об мчс лнр» (мовою оригіналу);

?протоколами оглядів від 01.07.2024, якими встановлено т.зв. федеральный закон рф № 141-ФЗ от 23.05.2016 «О службе в федеральной противопожарной службе Государственной противопожарной службы и внесении изменений в отдельные законодательные акты российской федерации» та «Указ президента российской федерации от 11.07.2004 г. № 868 «Вопросы министерства российской федерации по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий» (мовою оригіналу);

?протоколом огляду від 25.11.2023, яким встановлено «федеральный закон рф «о пожарной безопасности» (мовою оригіналу);

?протоколом огляду від 25.11.2023, яким встановлено інформацію про т.зв. «міністерство російської федерації по справах громадянської оборони, надзвичайним ситуаціям і ліквідації наслідків стихійних лих»;

?протоколом огляду від 24.11.2023, яким встановлено інформацію про т.зв. «МЧС россии по лнр» (мовою оригіналу);

?інформацією з ГУ ДСНС України у Луганській області від 18.11.2023 та 19.06.2024, згідно якої з початком збройної агресії російської федерації па території України ОСОБА_7 залишився на території, тимчасово не контрольованій урядом України. З 01.04.2022 відповідно до наказу ГУ ДСНС України у Луганській області № 100 від 31.03.2022 останньому припинено виплати грошового забезпечення у зв'язку з невиконанням завдань за призначенням. За результатами проведення службового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 не виконує покладені на нього службові обов'язки, чим підриває авторитет органів та підрозділів цивільного захисту, не сумісні з подальшим проходженням служби цивільного захисту. Даний проступок мав місце через особисту недисциплінованість та безвідповідальне ставлення до виконання службових обов'язків з боку ОСОБА_7 . Наказом ДСНС від 28.11.2022 № 740 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» на ОСОБА_7 накладено дисциплінарне стягнення у виді звільнення із служби у зв'язку із вчиненням проступку, не сумісного з подальшим проходженням служби. Також, надано копію присяги працівника МНС України, згідно якої ОСОБА_7 урочисто присягнув завжди залишатися відданим Українському народові, неухильно дотримуватись Конституції та законів України, бути чесним, сумлінним і дисциплінованим;

?іншими доказами у даному кримінальному провадженні.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_7 із вчиненням кримінальних правопорушень, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Щодо належного повідомлення про підозру.

Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області, зокрема здійснює свою противоправну діяльність на території Станично-Луганської селищної територіальної громади, а зареєстрований та мешкає на території Широківської селищної територіальної громади.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт Станиця Луганська та інших населених пунктів Щастинського району Луганської області, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик останнього на 09.07.2024, 10.07.2024 та 11.07.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000862 від 03.11.2023, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Жодного разу у визначений час громадянин України ОСОБА_7 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.

Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим слідчого відділення за погодженням з прокурором 12.07.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_7 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ) від ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

Таким чином, 12.07.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_7 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану та у добровільному зайнятті останнім посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Одночасно з повідомленням ОСОБА_7 про підозру в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, в офіційному виданні «Урядовий кур'єр» № 141 ( НОМЕР_5 ), яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повісткою про виклик останнього до слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях, за адресою: АДРЕСА_2 на 16.07.2024, 17.07.2024 та 18.07.2024, для вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій. Крім того, вказана повістка розміщена на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».

Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_7 у визначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Щодо ризиків.

Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1 - 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.

Ризик переховуватися від органів досудового розслідування або суду: оскільки у разі визнання ОСОБА_7 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, останньому загрожує реальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна, а в разі визнання винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, останньому загрожує реальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.

Поряд з тим, слід врахувати, що ОСОБА_7 зареєстрований та постійно проживає в АДРЕСА_3 , яке є тимчасово окупованою територією, та розташоване неподалік державного кордону України з російською федерацією.

05.07.2024 та 12.07.2024 в порядку ст. ст. 133, 135 КПК України ОСОБА_7 повідомлено про його виклик (для проведення слідчих (розшукових) дій по вказаному кримінальному провадженню), шляхом опублікування відповідної інформації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Таким чином, підозрюваного ОСОБА_7 належним чином повідомлено про час, дату та місце проведення слідчих (розшукових) дій, але останній за викликами не прибув, причини не прибуття не повідомив.

Отже, підозрюваний ОСОБА_7 здійснює систематичну відмову виконувати свої процесуальні обов'язки, останній неодноразово не з'являвся на виклики слідчого, що свідчить про його мету уникнути кримінальної відповідальності та переховуватись від органів досудового розслідування або суду у зв'язку з чим 19.07.2024 його оголошено у розшук.

Також, відповідно до інформації з Державної прикордонної служби від 10.11.2023, ОСОБА_7 починаючи з 08.11.2017 державний кордон України у контрольно-пропускних пунктах Державної прикордонної служби України та (або) лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями не перетинав.

Більш того, згідно інформації з ГУ ДСНС України у Луганській області від 18.11.2023 та 19.06.2024, з початком збройної агресії російської федерації па території України ОСОБА_7 залишився на території, тимчасово не контрольованій урядом України. За результатами проведення службового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 не виконує покладені на нього службові обов'язки, чим підриває авторитет органів та підрозділів цивільного захисту, не сумісні з подальшим проходженням служби цивільного захисту. Даний проступок мав місце через особисту недисциплінованість та безвідповідальне ставлення до виконання службових обов'язків з боку ОСОБА_7 . Викладене, свідчить, що останній свідомо та умисно залишився на тимчасово окупованій території.

Поряд з тим, про наявність вказаного ризику свідчить спосіб вчинення злочинів (вчинив умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Про існування вказаного ризику також свідчить вагомість наявних доказів вчинення ОСОБА_7 інкримінованих злочинів (вказує на невідворотність його притягнення до кримінальної відповідальності).

Ризик знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки органом досудового розслідування встановлюються всі обставини, які підлягають доказуванню, а також на теперішній час ОСОБА_7 має доступ до відповідних документів (накази, розпорядження, посадова чи службова інструкція, текст присяги, інша документація, відповідно до якої він здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, керує підлеглими та чистиною, посаду начальника якої обіймає, накази та інші документи наказового та розпорядчого характеру, які видає та підписує як керівник) та інших об'єктів, які мають ознаки речових доказів та мають значення для даного кримінального провадження (відзнаки, грамоти, фотозображення, відеозаписи, аудіо записи, шеврони, формений одяг, інші знаки розрізнення, тощо).

Перебування підозрюваного ОСОБА_7 поряд з вказаними документами та об'єктами з одночасною відсутністю доступу до них органу досудового розслідування, свідчить про наявність у підозрюваного можливості знищити чи сховати вказані докази з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Ризик незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, які викривають злочинну діяльність ОСОБА_7 , оскільки останній знає їх особисто тривалий час та вони разом несли службу, тому останній може здійснювати тиск та схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань, шляхом погроз, умовлянь, підкупу, тощо, тим саме перешкоджати встановленню об'єктивної істини у кримінальному провадженні

Також, підозрюваний ОСОБА_7 під час вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, співпрацював з іншими невстановленими на даний час особами (представниками окупаційної адміністрації російської федерації), з якими останній перебуваючи на свободі зможе вільно спілкуватись та координувати їхні дії щодо приховування слідів вчинення кримінального правопорушення, вчинення тиску на свідків з метою схилити їх до відмови від дачі правдивих показань у кримінальному провадженні

Крім того, підозрюваний ОСОБА_7 , знаходячись на тимчасово окупованій території Луганської області, займаючи посаду пожежної частини у незаконному органі влади має можливість впливати на свідків з числа осіб, що знаходяться у його підпорядкуванні, працюють в інших структурних підрозділах та незаконних органах влади, на громадян, що звертаються з певними питаннями до останнього, тобто є свідками протиправних дій підозрюваного, тому ОСОБА_7 особисто має можливість незаконно впливати на таких свідків.

Ризик вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється: підозрюваний ОСОБА_7 , на теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, активно співпрацює з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити скоєне ним кримінальне правопорушення, що надає йому можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Про наявність даного ризику також свідчить тривалість вже вчиненого ним кримінального правопорушення.

Разом з тим, згідно інформації з ГУ ДСНС України у Луганській області від 18.11.2023 та 19.06.2024, з початком збройної агресії російської федерації па території України ОСОБА_7 залишився на території, тимчасово не контрольованій урядом України. За результатами проведення службового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 не виконує покладені на нього службові обов'язки, чим підриває авторитет органів та підрозділів цивільного захисту, не сумісні з подальшим проходженням служби цивільного захисту. Даний проступок мав місце через особисту недисциплінованість та безвідповідальне ставлення до виконання службових обов'язків з боку ОСОБА_7 . Наказом ДСНС від 28.11.2022 № 740 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» на ОСОБА_7 накладено дисциплінарне стягнення у виді звільнення із служби у зв'язку із вчиненням проступку, не сумісного з подальшим проходженням служби.

Щодо розшуку.

Постановою слідчого від 19.07.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_7 оголошено в розшук.

Щодо перебування підозрюваного на окупованій території.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області, зокрема здійснює свою противоправну діяльність на території Станично-Луганської селищної територіальної громади, а зареєстрований та мешкає на території Широківської селищної територіальної громади.

Той факт, що підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України, підтверджується відповідями оперативних співробітників на виконання доручень слідчого, та протоколами оглядів Інтернет - ресурсів.

Висновки.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_7 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, його оголошено у розшук, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Щодо застави.

Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Оскільки ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Інші питання.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, у кримінальному провадженні № 22023130000000862, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.11.2023 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.

Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору Станично-Луганського відділу Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_6 .

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1