Провадження № 3/243/ 3064 /2024
Справа № 243/5604/24
14 серпня 2024 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Агеєва О. В. розглянувши матеріали, які надійшли із Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції, у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ст. ч.5 126, ч.3 ст. 130 КУпАП, -
28 червня 2024 року о 22 год. 12 хв. біля б. 41А, по вул. Батюка у м. Слов'янськ, Краматорського району, Донецької області, водій ОСОБА_1 , який двічі, протягом року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, керував транспортним засобом Daewoo Lanos з номерними знаками НОМЕР_2 , з наявними наркотичного сп'яніння, Огляд водія проводився у медичному закладі, про що було надано висновок №315 від 28 червня 2024 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.3 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, 28 червня 2024 року о 22 год. 12 хв. біля б. 41А, по вул. Батюка у м. Слов'янськ, Краматорського району, Донецької області, водій ОСОБА_1 ,керував транспортним засобом Daewoo Lanos з номерними знаками НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортним засобом, чим порушив п. 2.1а ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до ч.5 ст. 126 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим не з'явився, про причини неявки до суду не повідомив.
За правилами статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення справи. Частиною 2 цієї статті не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ч.5 ст 126 КУпАП, ч. 3 ст. 130 КУпАП .
Як зазначає у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Суд наголошує на тому, що за своїм змістом ст. 268 КУпАП націлена саме на добросовісне користування своїми правами та можливість на умовах змагальності їх захищати.
Судом встановлено, що особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, була обізнана про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, про час та місце розгляду справи в суді ОСОБА_1 , також був повідомлений, однак не вжив заходів для явки до суду.
Попри те, що особа не отримала або ухилилася від отримання судової повістки, її право на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушене не було. Таким чином, особі повинно бути відомо про час і місце розгляду справи, оскільки є можливість стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. З таким висновком погодився ЄСПЛ у рішенні у справі В'ячеслав Корчагін проти Росії № 12307/16.
З огляду на те, що особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з'явилася, була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, крім цього в протоколі про адміністративне правопорушення була попереджена про дату судового засідання, не вживала заходів для явки до суду, не подавала письмових заперечень проти протоколу, її поведінка свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме:
протокол серії ААД№ 735915, відповідно до якого 28 червня 2024 року о 22 год. 12 хв. біля б. 41А, по вул. Батюка у м. Слов'янськ, Краматорського району, Донецької області, водій ОСОБА_1 , який двічі, протягом року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, керував транспортним засобом Daewoo Lanos з номерними знаками НОМЕР_2 , з наявними наркотичного сп'яніння, Огляд водія проводився у медичному закладі, про що було надано висновок №315 від 28 червня 2024 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.3 ст. 130 КУпАП. Посвідчення водія не вилучалось;
висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 315, складеному о 23 год. 13 хв. 28 червня 2024 року, огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проводився лікарем-наркологом ОСОБА_2 у КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» у м. Слов'янськ. За результатами огляду у ОСОБА_1 , ознак сп'яніння не виявлено, про що безпосередньо зазначено лікарем-наркологом у графі б) п. 10 вказаного висновку. Отже зазначений доказ не містить інформацію про перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння, а навпаки спростовує обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення;
постанова Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 травня 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 130 , ч.5 ст. 126 ч.5 ст. 126 КУпАП та позбавлено права керування транспортними засобами строком на 5 років.
У судовому засіданні було також досліджено представлені відеозаписи, які підтверджують що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, проходив огляд на стан сп'яніння у наркології, також роз'яснення прав ОСОБА_1 , складання протоколу про адміністративне правопорушення та роз'яснення його суті.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме:
протоколом серії ААД№ 906630 від 29 червня 2024 року, відповідно до якого 28 червня 2024 року о 22 год. 12 хв. біля б. 41А, по вул. Батюка у м. Слов'янськ, Краматорського району, Донецької області, водій ОСОБА_1 ,керував транспортним засобом Daewoo Lanos з номерними знаками НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортним засобом, чим порушив п. 2.1а ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до ч.5 ст. 126 КУпАП
постанова Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 травня 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 130 , ч.5 ст. 126 ч.5 ст. 126 КУпАП та позбавлено права керування транспортними засобами строком на 5 років.
У судовому засіданні було досліджено відеозаписи, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, на якому видно що автомобіль патрульної поліції переслідує автомобіль, який в подальшому зупиняється. На другому відеозаписі поліцейський роз'яснює ОСОБА_1 що він керував транспортним засобом без посвідчення водія, а тому на нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення передбачений ч.5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 2.9 «a» ПДР забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Адміністративним правопорушенням відповідно до ч. 3 ст. 130 КУпАП визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вчинене особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини ( ЄСПЛ ) від 14 лютого 2008 у справі « Кобець проти України » ( з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини » ( Avsar v. Turkey ), п. 282 ) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
З урахуванням викладеного, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
При таких обставинах, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Однак, частина 5 ст. 126 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті (керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами), та тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
З матеріалів справи, а саме постанови суду від 06 травня 2024 року, наданої в якості доказів до протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 травня 2024 року було накладено адміністративне стягнення за керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння за ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.5 ст. 126 КУпАП, ч.5 ст. 126 КУпАП та позбавлено права керування транспортними засобами на 5 років, тобто вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КпАП України, при накладенні стягнення за правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З огляду на наведене, приймаючи до уваги характер правопорушення та відомостей про особу правопорушника, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, за ч.5 ст.126 КУпАП, у вигляді штрафу на користь держави в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800,00 гривень, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Щодо позбавлення права керування транспортними засобами ОСОБА_1 , суд посилається на п.28 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідно до якого позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч.3 ст.121, ч.4 ст.122, ст.122-2, ч.3 ст.123, ст.ст.124 і 130 КпАП. Можливості накладати на винну особу таке стягнення як додаткове цей Кодекс не надає. Суди не вправі застосовувати його й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала. А тому додаткове стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами відносно ОСОБА_1 не застосовується, оскільки останній позбавлений вже права керування за постановами суду.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 126, 130, 268, 283-285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст 126 КУпАП, та накладсти на нього стягнення у виді штрафу в дохід держави, отримувач коштів: Донецьке ГУК/м.Донецьк/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA198999980313090149000005001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп., без оплатного вилучення транспортного засобу.
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП - провадженням закрити, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави - отримувач коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, та буде становити 81600 грн., визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Термін звернення до виконання три місяці.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Дніпровського апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області.
Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду
Донецької області Олена Володимирівна Агеєва