79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про залишення позовної заяви без розгляду
28.10.2010 р. № 2а-9614/10/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош Володимир Миколайович, перевіривши матеріали позовної заяви комунального підприємства «Наше місто»до Державної податкової інспекції у м.Трусквець про визнання недійсним і скасування податкових повідомлень-рішень та рішень про результати розгляду скарг -
27 жовтня 2010 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява комунального підприємства «Наше місто»про визнання недійсним і скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у м.Трусквець №0000131501/0 від 30.04.2010 року, №0000131501/1 від 31.05.2010 року, №0000131501/2 від 12.05.2010 року, №0000131501/3 від 10.09.2010 року та рішень про результати розгляду скарг №5320/10/25-005/004 від 25.05.2010року, №17194/10/25-005/714 від 02.08.2010 року, №8822/6/25-0215 від 01.09.2010 року.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 5 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
В матеріалах позову відсутні докази пропущення строку оскарження рішення суб'єкта владних повноважень з поважних причин.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи наведене, позовну заяву слід залишити без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 155 КАС України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 100, 155, 165 КАС України, суд -
Позовну заяву комунального підприємства «Наше місто»до Державної податкової інспекції у м.Трусквець про визнання недійсним і скасування податкових повідомлень-рішень та рішень про результати розгляду скарг - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.