79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про відкриття провадження в адміністративній справі
"28" жовтня 2010 р. № 2а-9689/10/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16
до Львівської обласної територіальної виборчої комісії
за участі
третьої особи Львівської обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»
про визнання протиправною та нечинною постанови
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, в якій позивачі просять визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття постанову Львівської обласної територіальної виборчої комісії від 27.10.2010 року №918 «Про скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Львівської обласної ради 31 жовтня 2010 року від Львівської обласної партійної організації «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Згідно ч.4 ст.172 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду. Позовна заява відповідає вимогам ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України. Підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.24 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
Враховуючи те, що відповідачем по справі є виборча комісія, справа розглядатиметься колегіально у складі трьох суддів.
Суд, з урахуванням характеру справи та поданих доказів, не вбачає необхідності проведення попереднього судового засідання.
Керуючись ст.ст. 17-19, 24, 107, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-
1. Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 до Львівської обласної територіальної виборчої комісії за участі третьої особи Львівської обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»про визнання протиправною та нечинною постанови.
2. Справа розглядатиметься колегіально у складі трьох суддів під головуванням судді Ланкевича А.З.
3. Надіслати копії ухвали про відкриття провадження у справі особам, які беруть участь у справі та копії позовної заяви з доданими до неї документами -відповідачу і третій особі.
4. Запропонувати відповідачу надати письмові заперечення проти позову в разі заперечення такого та зобов'язати надати до дня судового засідання всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при винесенні постанови, з приводу якої подано позов.
5. Учасникам процесу при поданні до суду письмових доказів, представити їх копії у відповідній кількості.
6. Відповідно до вимог ст.107 КАС України, сторонам повідомляється інформація про їхні процесуальні права та обов'язки, передбачені ст.ст.40, 49, 51, 54, 59 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили негайно після постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя Ланкевич А. З.