Копія
Україна
08 листопада 2010 року Справа № 2а-4051/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
- головуючий суддя - Пасічник Ю.П., судді - Кармазина Т.М., Нагібіна Г.П.
при секретарі Колтуновій А.Ю.,
за участю представників:
позивача -Смалиус В.В.;
відповідача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської обласної організації Комуністичної партії України (надалі - позивач) до Новоархангельської районної виборчої комісії Кіровоградської області (надалі - відповідач) про визнання незаконними дій та скасування постанови,
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив скасувати постанову №14 від 03.11.2010р. про проведення повторного перерахунку голосів виборців на виборчих дільницях Новоархангельської виборчої комісії Кіровоградської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувана постанова суперечить нормам Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010р. №2487-VI (надалі -Закон про вибори) оскільки згідно ч. 7 ст. 75 вказаного Закону повторний перерахунок голосів можливий лише у разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
В даному випадку відповідач, як підставу для проведення перерахунку голосів зазначив порушення вимог ч. 1.2 Роз'яснень Центральної виборчої комісії України від 23.10.2010 р. №477 та ч. 7 ст. 75 Закону про вибори, щодо порядку доставки протоколів про підрахунок голосів до районної виборчої комісії. Позивач зазначив, що вказаним пунктом Роз'яснень не затверджено черговість доставки до територіальної виборчої комісії протоколів, а лише визначає перелік документів які подаються до відповідних територіальних виборчих комісій.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.
В судовому засіданні з 9-00 год. до 13-00 год. оголошувалась технічна перерва для надання можливості відповідачем виконати вимоги ухвали про відкриття провадження у справі.
Після закінчення технічної перерви представники відповідача в судове засідання не з'явились, витребуваних судом документів не надали.
Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Позивач зареєстрований Кіровоградським обласним управлінням юстиції, як структурне утворення політичної партії про що видано свідоцтво про держану реєстрацію №20 від 07.12.1993р. (а.с. 5).
Відповідно до витягу з протоколу №1 конференції Кіровоградської обласної організації Комуністичної партії від 27.09.2010р. (а.с. 6, 7) було прийнято рішення про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Кіровоградської обласної ради.
Крім того, 02.10.2010р. конференцією Кіровоградської обласної організації Комуністичної партії прийнято рішення про висування кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №23 з виборів депутатів Кіровоградської обласної ради (а.с. 10).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.12 Закону про вибори позивач та кандидати в депутати є суб'єктами виборчого процесу.
Згідно ч.1 ст.172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
В ході розгляду справи встановлено, що 02.11.2010р. до відповідача надійшли заяви про повторний перерахунок голосів на виборчих дільницях від кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі №23 Кіровоградської області від Кіровоградської обласної організації Партії регіонів ОСОБА_2, кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №1 до Новоархангельської районної ради Новоархангельського району Кіровоградської області від Новоархангельської районної організації Партії регіонів ОСОБА_3, кандидата на посаду Надлацького сільського голови Новоархангельського району Кіровоградської області від Новоархангельської районної організації Партії регіонів ОСОБА_4, кандидата на посаду Нерубайського сільського голови Новоархангельського району Кіровоградської області від Новоархангельської районної організації Партії регіонів ОСОБА_5 (а.с. 25-68).
У вказаних заявах повідомлялось про порушення виборчими дільницями порядку транспортування виборчої документації та її передачі, який встановлено постановою ЦВК від 23.10.2010р. №477, згідно п. 1 2. якої дільнична виборча комісія виборчої дільниці, утвореної в межах села, селища, що входить до складу району, спочатку доставляє до районної виборчої комісії протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі; протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, а вже потім доставляє інші протоколи до сільської, селищної виборчої комісії.
В порушення вказаної норми не було спочатку доставлено протоколи про підрахунок голосів виборців до районної виборчої комісії, оскільки в першу чергу було доставлено та передано протоколи до сільської (селищної) виборчої комісії.
У зв'язку з вказаними порушеннями кандидати в депутати просили здійснити повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях.
03 листопада 2010 року відповідачем прийнято постанову №14 (а.с. 23), якою задоволено заяви кандидатів у депутати та прийнято рішення про повторний перерахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 12001, 12002, 12003, 12004, 12005, 12006, 12007, 12013, 12020, 12021, 12022, 12032, 12034, 12035.
В ході розгляду справи встановлено, що порядок транспортування і передачі документів до територіальної виборчої комісії визначено ст.74 Закону про вибори, відповідно до змісту якої транспортування виборчих документів до відповідної територіальної виборчої комісії здійснюється за рішенням відповідної дільничної, територіальної виборчої комісії трьома членами цієї виборчої комісії (в разі неможливості -двома) -представниками трьох (відповідно двох) різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної територіальної чи дільничної виборчої комісії. При транспортуванні виборчих документів членами дільничної, територіальної виборчої комісії їх супроводжує працівник органів внутрішніх справ України, який повинен забезпечити охорону при транспортуванні. За своїм бажанням інші члени дільничної, територіальної виборчої комісії, не зайняті у транспортуванні виборчих документів, кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, представники та уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі -суб'єкти відповідного виборчого процесу можуть супроводжувати транспортування документів. Супроводження транспортування виборчих документів іншими особами забороняється. Під час транспортування виборчих документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою виборчою документацією. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколи про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі та інші документи дільничної, територіальної виборчої комісії передаються відповідній територіальній виборчій комісії на її засіданні.
Відповідно до ч.7 ст.75 Закону про вибори, у разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
В ході розгляду справи будь-якого факту порушення саме вимог Закону про вибори під час транспортування дільничними виборчими комісіями протоколів про підрахунок голосів виборців на дільницях та інших виборчих документів до відповідних виборчих комісій судом не встановлено.
Відповідно до преамбули Роз'яснення щодо порядку транспортування виборчих документів до територіальних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що є додатком до постанови ЦВК від 23.10.2010 р. №477 (далі -Роз'яснення ЦВК №477), на яке посилались кандидати в депутати у заявах, поданих до відповідача, як на підставу для перерахунку голосів, дане роз'яснення прийняте з метою забезпечення однакового застосування окремих положень Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»щодо порядку транспортування виборчих документів до територіальних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Згідно п.1.2. Роз'яснення ЦВК №477 дільнична виборча комісія виборчої дільниці, утвореної в межах міста районного значення, що входить до складу району, доставляє:
1) до районної виборчої комісії:
- протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі;
- протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі;
2) до сільської, селищної виборчої комісії:
- протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів районної ради у багатомандатному виборчому окрузі;
- протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів районної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі;
- протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів відповідно сільського, селищного голови;
- протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів відповідно сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі.
З системного аналізу як норм Закону про вибори, так і положень п.1.2 Роз'яснення ЦВК №477 не вбачається обов'язкової черговості, якої має дотримуватись дільнична виборча комісія під час доставки виборчої документації, а визначено лише вид виборчої документації та відповідні територіальні виборчі комісії куди вказана документація має бути доставлена.
Більш того, суд вважає, що відповідачем не обґрунтовано яким чином доставка протоколів спочатку до сільської (селищної) виборчої комісії, а потім до районної виборчої комісії впливає на результати підрахунку голосів по суті, а тому, з урахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що оскаржувана постанова є необґрунтованою та такою, що суперечить вимогам ст. 75 Закону про вибори.
Враховуючи положення ч.3 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржувану постанову діяв не у відповідності до вимог Закону про вибори, а тому, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати постанову №14 від 03.11.2010р. про проведення повторного перерахунку голосів виборців на виборчих дільницях Новоархангельської виборчої комісії Кіровоградської області.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня проголошення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження -з моменту проголошення рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя (підпис) Пасічник Ю.П.
Судді (підпис) Кармазина Т.М.
(підпис) Нагибіна Г.П.
З оригіналом згідно:
Головуючий суддя Пасічник Ю.П.