14 серпня 2024 р. № 400/6531/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
10 липня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дії відповідача щодо проведення позивачу індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) у розмірі 1,197 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) із застосуванням обмеження її максимальною сумою 1500 грн, починаючи з 01.03.2023 та з 01.03.2024 відповідно;
зобов'язання відповідача здійснити позивачці індексацію пенсії відповідно до Постанови № 168 у розмірі 1,197 та відповідно до Постанови № 185 у розмірі 1,0796 без застосування обмеження її максимальною сумою 1500 грн, починаючи з 01.03.2023 та з 01.03.2024 відповідно.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 23.01.2008 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). 01.03.2023 відбулась індексації її пенсії і, на її думку, розмір пенсії мав бути збільшений згідно з Постановою № 168 на 3436,14 грн (на коефіцієнт 1,197), проте, враховуючи обмеження, збільшився лише на 1500,00 гривні. У свою чергу, з 01.03.2024 розмір її пенсії згідно з Постановою № 185 мав збільшитись на 1661,92 грн (на коефіцієнт 1,0796), однак, враховуючи обмеження, збільшився лише на 1500,00 гривень. На переконання позивачки, проведення індексації її пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 із застосуванням обмеження її максимальною сумою 1500,00 грн є протиправною.
У відзиві на позовну заяву від 19.07.2024 відповідач заперечив проти позову і просив у задоволенні вимоги позивачки відмовити повністю. Відзив аргументовано тим, що:
01.03.2023 і 01.03.2024 позивачці проведено індексацію пенсії з врахуванням відповідно пункту 10 Постанови № 168 і пункту 3 Постанови № 185, згідно з якими розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грг;
позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2021 по 09.01.2024 виходять за межі шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (без виклику сторін у судове засідання).
Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з даних рішень про перерахунок пенсії № 948030159793:
23.01.2008 позивачці призначено пенсію за віком, відповідно до Закону № 1058-IV;
з 01.03.2023 проведено індексацію пенсії з обмеженням її розміру на суму 1936,14 грн;
з 01.04.2024 проведено індексацію пенсії з обмеженням її розміру на суму 161,92 гривні.
02.05.2024 позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення індексації її пенсії за віком з 01.03.2023 та з 01.04.2024 без обмеження розміру індексації максимальним розміром.
Листом від 21.05.2024 № 8572-7562/Г-02/8-1400/24 відповідач відмовив у задоволенні звернення позивачки, зазначивши, що індексацію її пенсії проведено відповідно до пункту 10 Постанови № 168 і пункту 10 Постанови № 185.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною другою статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відтак у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення не підлягає застосуванню шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, оскільки це має наслідком неможливість реалізувати передбачене частиною другою статті 46 Закону № 1058-ІV право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час у зв'язку з порушенням строків її виплати без обмеження будь-яким строком.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 646/6250/17.
Таким чином, твердження відповідача про пропущення позивачкою строку звернення до адміністративного суду з цим позовом є необґрунтованим.
Що стосується безпосередньо спірних правовідносин, то суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV встановлено, що право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідних для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з абзацом другим частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії.
Абзацом другим статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (частина п'ята статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З вище викладено слідує, розмір індексації встановлюється Кабінетом Міністрів України, і цей розмір повинен давати можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначено Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок № 124).
Водночас суд звертає увагу на те, що хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проте, враховуючи пункт 1 Порядку № 124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
Відповідно до абзаців першого і другого пункту 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно з абзацом третім пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Згідно з абзацом третім пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, відповідно до Постанови № 168 і Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії за віком з 01.03.2023 та з 01.04.2024 не може перевищувати 1500,00 грн, що цілком кореспондується з абзацом другим статті 1 і частиною п'ятою статті 2 Закону України «Про індексацію» щодо наявності повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати такий розмір індексації, який дає можливість не лише повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а й частково.
Отож при проведенні відповідних перерахунків в органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження щодо збільшення розміру пенсій більш чим на 1500 гривень.
Водночас суд відхилив як необґрунтоване посилання позивачки на рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 320/8511/23, яким визнано протиправним і нечинним абзац другий пункту 2 Постанови № 168 щодо застосування обмеження індексації пенсії сумою 1500,00 грн, оскільки на день подання позивачкою цього позову (09.07.2024), вказане рішення суду не набрало законної сили.
Натомість суд встановив, що на виконання Постанови № 168 відповідач провів перерахунок пенсії позивачки за віком з 01.03.2023 та її розмір збільшився на 3436,14 гривні. Водночас розмір виплати пенсії позивачки було збільшено на 1500,00 грн, тобто розмір індексації зменшено на 1936,14 гривні.
На виконання Постанови № 185 відповідач провів перерахунок пенсії позивачки за віком з 01.03.2024 та її розмір збільшився на 1661,92 гривні. Водночас розмір виплати пенсії позивачки було збільшено на 1500,00 грн, тобто розмір індексації зменшено на 161,92 гривні.
При проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 відповідач обмежив розмір відповідних збільшень її розмірів 1500,00 гривні.
Відтак відповідач провів перерахунок пенсії позивачці з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з дотриманням вимог пункту 10 Постанови № 168 і пункту 3 Постанови № 185, а тому його відповідні дії є правомірними.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З огляду на те, що позивачці відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 14 серпня 2024 року