Рішення від 14.08.2024 по справі 340/3677/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/3677/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи ''Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області'', Головного сервісного центру МВС про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 (надалі - позивач), через свого представника - адвоката Ульянову Юлію Анатоліївну, звернувся до суду з позовною заявою, в подальшому зі зміненим предметом позову від 21.06.2024 та згідно заявою про уточненням позовних вимог від 22.07.2024, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи ''Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області'' щодо зарахування пільгової вислуги років майору міліції ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в міліції;

- зобов'язати Державну установу ''Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області'' здійснити перерахунок та зарахувати майору міліції ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 ''Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей'' до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 03 лютого 1983 року по 22 серпня 1988 року, з 22 серпня 1988 року по 25 червня 1993 року, з 25 червня 1993 року по 30 червня 1998 року, з 30 червня 1998 року по 19 жовтня 1998 року, з 19 жовтня 1998 року по 18 січня 1999 року, з 18 січня 1999 року по 19 липня 1999 року, з 19 липня 1999 року по 14 лютого 2000 року з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби, у загальній кількості 25 років 6 місяців і 11 днів, починаючи з дати призначення пенсії, тобто з 14 лютого 2000 року;

- зобов'язати Державну установу ''Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області'' підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області документи для перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в пільговому обчисленні, починаючи з дати призначення пенсії, тобто з 14 лютого 2000 року.

Суддя ухвалою від 10.07.2024 року позовну заяву прийняла до розгляду та відкрила провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.

Представник позивача в обґрунтування позовних вимог зазначила, що позивач проходив службу в органах МВС України, з 14.02.2000 звільнений зі служби в запас і з квітня 2000 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Кіровоградській області та отримує пенсію по вислузі років згідно із Законом України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок йому пенсії за вислугою років відповідно до пункту ''в'' пункту 3 Порядку №393, проте йому відмовлено, оскільки питання перегляду розрахунку вислуги років не входить до компетенції ПФУ. В подальшому позивач звернувся до ДУ ''Територіальне медичне об'єднання МВС України в Кіровоградській області'', яке відмовило у перерахунку вислуги років, оскільки на день його звільнення з органів внутрішніх справ на пенсію у 2000 році, його вислуга років розраховувалась 1:1. Порушення відповідачем його права на належний соціальний захист зумовило звернення до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

Від Державної установи ''Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області'' (надалі - відповідач 1) надійшло клопотання про залучення Головного сервісного центру МВС до участі у справі як співвідповідача.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головний сервісний центр МВС.

Головний сервісний центр МВС (надалі - відповідач 2) поданий відзив на позов, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у тому, що у позивача відсутнє право на перерахунок вислуги років 1:1,5, передбачене абзацом ''в'' пункту 3 Порядку №393, оскільки на момент звільнення позивачу обраховано вислугу років 1:1 згідно чинної редакції Порядку №393. Просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 проходив службу в органах УМВС України в Кіровоградській області з 03.02.1983 по 14.02.2000 (а.с.10).

Наказом УМВС України в Кіровоградській області від 14.02.2000 року №45 о/с ОСОБА_1 звільнений з органів МВС за п.64 ''а'' (за віком).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і отримує з 2000 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб''.

Листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 03.08.2023 року повідомило ОСОБА_1 , що індивідуальні перерахунки пенсій, пов'язані з уточненням розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюються виключно на підставі документів, поданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств, з яких особу було звільнено (а.с.11).

Листом ДУ ''Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області'' від 25.10.2023 року №33/32-2565 повідомлено про те, що відповідно до матеріалів пенсійної справи 90/6800 ОСОБА_1 був звільнений з посади начальника відділення карного розшуку кримінальної міліції Маловисківського РУ УМВС України в Кіровоградській області у 2000 році та ознайомлений із розрахунком вислугу років 1:1 (а.с.12).

Представник позивача - адвокат, у заяві про зміну предмету спору, зазначила про наявність протиправної триваючої бездіяльності відповідача 1 у зв'язку з не проведенням обрахунку стажу позивача, виходячи із розрахунку :1,5 згідно пункту ''в'' пункту 3 Порядку №393.

Отже, наявність протиправної бездіяльності щодо не здійснення обрахунку вислугу років із розрахунку 1 рік за 1,5 є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 2 цього Закону визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 171 цього ж Закону встановлено порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України на виконання зазначених вимог Закону №2262-XII постановою №393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (надалі - Порядок №393; в редакції, яка діяла на день звільнення позивача зі служби).

Зазначена постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема і на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 1 Порядку №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" ( 2262-12 ) особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються, зокрема: служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Вислуга років позивача обрахована при виходу його на пенсію із обрахунку 1:1.

Постановою Кабінету Міністрів від 16.11.2001 №1497 "Про внесення доповнення до

постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (далі - Постанова №1497) внесено зміни до Постанови №393, а саме підпункт "в" пункту 3 доповнено абзацом такого змісту: "час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ".

Отже, лише з 16.11.2001 року працівника внутрішніх справ України, які звільняються зі служби на пенсію, період служби у підрозділах карного розшуку, їх стаж обраховувався 1:1,5.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780 ''Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України'' (далі - Постанова №780) внесено зміни до Постанови №393 та виключено абзац підпункту ''в'' пункту 3 постанови щодо зарахування на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця часу проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ та визнано такою, що втратила чинність Постанови №1497.

Отже, служба в карному розшуку зараховувалась на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця лише у період дії постанови №1497 з 16.11.2001 по 27.07.2011.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Крім того, пунктом 2 Постанови № 780 установлено, що вислуга років осіб рядового і

начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.

При цьому суд зазначає, що порядок обрахунку вислуги років згідно Порядку №393 до позивача застосовується в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин (звільнення позивача зі служби в період з 14.02.2000, звернення позивача з заявою про призначення пенсії квітень 2000) та до внесення до Порядку №393 змін постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 №1497 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393", якою змінено правове регулювання щодо порядку обчислення вислуги років.

Відповідний правовий висновок наведено в постанові Верховного Суду від 29 липня 2024 року у справі № 480/4196/23, за яким календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393 в редакції, чинній на час виникнення права на обрахунок вислуги років.

Доводи представника позивача щодо необхідності застосування статті 58 Конституції України щодо незворотності дії в часі законів, судом відхиляються за їх безпідставністю.

На момент виходу позивача на пенсію (2000 рік) він не мав права на обрахунок його вислуги виходячи із одного місяця за півтора місяця. Таке право він не має і станом на день звернення до суду.

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону у частині призначення пенсії за вислугу років зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Порядком №393.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення. При цьому, моментом виникнення у позивача права на пенсію за вислугою років є дата звільнення зі служби, а тому до спірних правовідносин належить застосовувати умови призначення пенсій за вислугу років, які діяли на момент звільнення позивача зі служби (14.02.2000).

Наведена правова позиція відповідає висновками, викладеними Верховним Судом у постановах від 10.06.2024 у справі №260/4588/23 та від 04.07.2024 у справі №620/4538/23, та спростовує доводи відповідача про врахування змін у правовому регулюванні питання обчислення вислуги років, внесених постановою Уряду від 16.11.2001 №1497, що набули чинності з 16.11.2001 та припинили чинність з 27.07.2011.

У пункті 2 постанові Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року №780 визначено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.

З огляду на наведене, правові підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст.77-79, 90, 132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РHOKПП НОМЕР_1 ) до Державної установи ''Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області'' (вул. Героїв Рятувальників, буд.3, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 26200; код ЄДРПОУ 08733937), Головного сервісного центру МВС (04085, м. Київ вул. Лук'янівська, 62).

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК