ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
14.08.2024Справа № 910/6970/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Пукаса А.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом Приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (вул. Горобців Братів, буд. 28, м. Дніпро, 49008; ідентифікаційний код 31793056)
до Приватного акціонерного товариства «Київстар» (вул. Дегтярівська, буд. 53, м. Київ, 03113; ідентифікаційний код 21673832)
про стягнення 11 586, 53 грн,
без виклику представників учасників справи,
1. Стислий виклад позиції Позивача
До Господарського суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (далі за текстом - ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК», Позивач) з позовом до Приватного акціонерного товариства «Київстар» (далі за текстом - ПрАТ «Київстар», Відповідач) про стягнення 11 586, 53 грн вартості необлікованої електричної енергії.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначає, що ним зафіксовано несанкціоноване підключення Відповідачем електроустановок до електричної мережі, що не є власністю Позивача без укладання договору та яке підтверджується Актом № 00000641 від 25.12.2023.
В подальшому, вказаний акт про порушення визнано правомірним на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії 05.03.2024 та виконано розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії за період 25 днів, які станом на дату звернення до суду не сплачені Відповідачем.
2. Стислий виклад позиції Відповідача
Із наданих заперечень Відповідача вбачається, що в його діях склад правопорушення щодо самовільного підключення до електромережі з порушенням схеми підключення відсутній, оскільки таке підключення санкціоновано на підставі договірних зобов'язань та за передбаченою договором схемою.
При цьому саме на Позивача покладено обов'язок ініціювання питання укладення договору про надання послуг з розподілу.
ПрАТ «Київстар» вважає протиправним нарахування заборгованості за необліковану електричну енергію в сумі 11 586,53 грн., оскільки порушення, якщо воно і дійсно мало місце, то виникло виключно із вини Позивача.
3. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
25.06.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву, в якому Відповідач просить суд здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
27.06.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
27.06.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання Відповідача про призначення експертизи.
02.07.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли письмові заперечення Позивача на клопотання про призначення експертизи.
12.07.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли додаткові письмові пояснення Відповідача.
15.07.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання Відповідача про зупинення провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.07.2024 у задоволенні клопотання ПрАТ «Київстар» про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та клопотання про призначення експертизи відмовлено.
25.07.2024 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли заперечення Позивача на додаткові пояснення Відповідача.
Таким чином, приймаючи до уваги, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи, відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої сторони про інше. При розгляді справи у порядку спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Приватне акціонерне товариство «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» є оператором системи розподілу та з 01.01.2019 розподіляє електричну енергію споживачам, які приєднані до його мереж та надає послуги комерційного обліку (ППКО) у відповідності до Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 № 312 (далі за текстом - ПРРЕЕ), Кодексу систем розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі за текстом - КСР), Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі за текстом - ККОЕЕ), Правилами улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, від 21.07.2017 № 476 (далі за текстом - ПУЕ) та на підставі постанови НКРЕКП № 1533 від 27.11.2018 «Про видачу ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» (далі за текстом - Постанова НКРЕКП).
Згідно доводів Позивача (оператор системи), між ним та Відповідачем (Споживач) 01.08.2021 укладено публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі за текстом - Договір) № 110000006, предметом якого є надання Оператором системи Споживачу послуг з розподілу електричної енергії за об'єктом Споживача, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії, який є додатком № 2 до Договору, в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.
Відомості про засіб вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті Споживача зазначається разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС -кодами) в Додатку до цього Договору.
В подальшому, сторонами шляхом підписання додаткової угоди № 1 від 16.03.2020, № 2 від 15.09.2022 доповнено додатковими точками розподілу електричної енергії.
Керуючись підпунктами 2, 3 пункту 5.1.1 глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ, оператором системи (уповноваженими працівниками) здійснено перевірку в житловому будинку за адресою: вулиця Робоча будинок 146, місто Дніпро, (далі за текстом - Об'єкт) де були виявлені порушення ПРРЕЕ споживачем ПрАТ «Київстар», про що складено Акти про порушення:
- № 00000523 від 22.06.2023 (анульовано згідно протоколу № 58/2024 засідання комісії Позивача з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у зв'язку з тим, що на момент складання Акту між АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі», ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та ПрАТ «Київстар» існували договірні відносини)
- № 00000641 від 25.12.2023 (далі за текстом - Акт про порушення), в якому зазначається про самовільне підключення електроустановок ПрАТ «Київстар» до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, без укладання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Самовільне підключення виконано проводом ШВВП 2х1,5 мм2 від магістральних проводів в електричному щиті 14-го поверху блок 3 Об'єкта (п.п. 7 п. 8.4.2 глави 8.4 розділу VIІІ ПРРЕЕ).
Суд зазначає, що Акт про порушення підписаний у відповідності до вимог п. 8.2.5 глави 8.2 розділу VIІІ ПРРЕЕ уповноваженими представниками оператора системи розподілу в присутності свідка (особи яка допустила представників оператора системи на Об'єкт незаінтересована особа) - Земляна Тетяна Іванівна (надалі - Земляна Т.І), так як представник ПрАТ «Київстар» (згідно доводів Позивача) у телефонній розмові з представником ПрАТ ПЕЕМ «ЦЕК» відмовився надати персонал для проведення перевірки, хоча такий обов'язок визначено у підпункті 12 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ (про що зазначено в Акті про недопуск від 25.12.2023 та підтверджується підписами представників ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» та Земляної Т.І).
Докази зворотного в матеріалах справи відсутні.
Також Позивачем 25.12.2023 складено Акт про усунення порушень правил роздрібного ринку електричної енергії, в якому згідно доводів Позивача зазначені всі необхідні дані для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. Додатковим підтвердженням вищезазначеного правопорушення ПрАТ «Київстар» є фотофіксація.
Після оформлення Акту про порушення, керуючись положенням підпункту 1 абзацу другого пункту 7.6 розділу VII ПРРЕЕ, працівниками ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» проведено відключення електроживлення самовільного приєднання згідно акту про усунення порушень ПРРЕЕ № б/н від 25.12.2023.
02.01.2024 на адресу ПрАТ «Київстар» направлено Акт про порушення, Акт про не допуск від 25.12.2023, запрошення на засідання Комісії по розгляду актів про порушення на 24.01.2024 та акту про усунення порушень ПРРЕЕ № бн від 25.12.2023.
У відповідь Відповідачем надано зауваження від 24.01.2024 № 2630/07 до Актів про порушення від 25.12.2023 та зазначено, що останні є безпідставними та необґрунтованими у зв'язку з наступним:
- Акт про порушення складено в односторонньому порядку та без присутності представника ПрАТ «Київстар», якого не було належним чином повідомлено про дату та час перевірки Об'єкту за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, 146.
- Земляна Т.І. не є та не була представником ПрАТ «Київстар», а перевірка об'єкту здійснювалась не на території Споживача;
- в порушення вимог пункту 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 Позивачем не укладено договір з Відповідачем;
- відповідно до заяви - приєднання від 24.12.2018 електроустановка Відповідача за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, 146 включена до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладено з іншим оператором системи розподілу - АТ «Дтек «Дніпровські електромереж» (ЕІС - код 62Z6712823450476), а відповідні послуги належним чином оплачувалися споживачем;
- Позивачем перекручено текст підпункту 7 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ;
- підключення до електросистеми не є самовільним оскільки здійснено до загальної схеми електропостачання згідно з договором про постачання електричної енергії № 745/35-15 від 06.08.2002 укладеного ПрАТ «Київстар» та з ВАТ «Енергетична компанія «Дніпрообленерго»;
- зазначення Позивачем номера особового рахунку Відповідача свідчить про фактичну легітимність споживання електроустановок Відповідача електроенергії, які розміщені за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, 146 за згодою ОСББ «Космос» на підставі договору №40307 від 01.01.2012.
- станом на 24.01.2024 точки обліку у м. Дніпро за адресою: вул. Робоча, 146 не передбачена Договором, укладеним з Позивачем оскільки схема підключення цієї точки взагалі не узгоджувалась, що виключає твердження про порушення схеми обліку;
- Позивачем в Акті про порушення не зазначено яка саме схема обліку порушена, а саме підключення виконано у відповідності до однолінійної схеми електропостачання, яка погоджена при укладанні договору № 745/35-15 від 06.08.2022.
Відтак, Відповідач стверджує, що з його боку не здійснювалося самовільне підключення електроустановок та не порушувалась схема обліку в силу взаємодії з іншим учасником ринку електричної енергії, що відповідно свідчить про відсутність в діях Відповідача складу правопорушення, а натомість Позивачем здійснено відключення від електричної мережі технічних засобів Відповідача без належних на те підстав.
Комісія з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі за текстом - Комісія), створена згідно з наказом ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» від 14.09.2023 № 271/010.02-02 «Про затвердження складу Комісії по розгляду Актів про порушення».
24.01.2024 відбулось засідання Комісії у присутності представників ПрАТ «Київстар» на якому Комісією розглянуто Акт про порушення, схеми до нього, матеріали додані до даного Акту про порушення та заслухано представників споживача ПрАТ «Київстар» і за результатами розгляду Акту про порушення, вирішено для більш детального вивчення питання по Акту та всіх наданих документів перенести засідання комісії на 14.02.2024.
Результати засідання Комісії від 24.01.2024 оформлено протоколом № 17/2024.
31.01.2024 на адресу ПрАТ «Київстар» направлено запрошення на засідання Комісії по розгляду Актів про порушення на 14.02.2024 та протокол засідання Комісії від 24.01.2024 № 17/2024.
14.02.2024 відбулось засідання Комісії у присутності представників ПрАТ «Київстар» на якому Комісією розглянуто Акт про порушення, схеми до нього, матеріали додані до Акту про порушення, зауваження ПрАТ «Київстар» від 24.01.2024 вх. 403/010.01-07 до Акту про порушення, Договір від 01.01.2012 № 40307 з Додатком №1 до даного Договору між ОСББ «Космос» та ПрАТ «Київстар», заслухано представників споживача ПрАТ «Київстар» і за результатами розгляду Акту про порушення Комісія вирішила, у зв'язку з клопотанням з боку представника ПрАТ «Київстар», перенести засідання на 05.03.2024.
Результати засідання 14.02.2024 оформлено протоколом № 40/2024. 26.02.2024 року на адресу ПрАТ «Київстар» направлено запрошення на засідання Комісії по розгляду Актів про порушення на 05.03.2024 та протокол засідання Комісії від 14.02.2024 № 40/2024.
Позивачем додано до позову лист від 03.08.2023 № 2219/010.01-04 адресований АТ «Дтек Дніпровські електромережі» із запитом задля перевірки наданих Відповідачем даних щодо наявності у нього договору про постачання електричної енергії № 745/35-15 від 06.08.2022 та з'ясування правомірності користування Відповідачем електричною енергією з ЕІС - коду точки комерційного обліку за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, 146.
Згідно відповіді АТ «Дтек Дніпровські електромережі» від 07.12.2023 № 61458/1001 об'єкт за адресою м. Дніпро, вул. Робоча, 146 знаходиться на території діяльності іншого оператора системи, а саме - ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК».
З листа ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 28.12.2023 № 63903/DNEP вбачається, що надання послуг з розподілу електричної енергії за адресою об'єкта: м. Дніпро, вул. Робоча, 146 здійснює ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК», а договір з ПрАТ «Київстар» в частині постачання електричної енергії припинено 01.12.2023.
05.03.2024 відбулось засідання Комісії у присутності представників ПрАТ «Київстар» на якому Комісією розглянуто Акт про порушення, схеми до нього, матеріали додані до Акту про порушення, відповідь від АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі» від 07.12.2023 вих. № 61458/1001, від ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» від 28.12.2023 вих. № 63903/DNEP, від 26.01.2024 вих. № 4388/ DNEP, та беручи до уваги те, що споживачем ПрАТ «Київстар» не надано підтверджуючих документів про здійснення адвокатського запиту до іншого ОСР АТ «ДТЕК «Дніпровські електромережі», щодо підтвердження дійсності укладеного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з ПрАТ «Київстар» по Об'єкту за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, буд. 146, блок 3 14-й поверх та відповіді на даний запит, Комісією прийнято рішення, яке зазначено в протоколі № 72/2024 від 05.03.2024, а саме визнано Акт про порушення таким, що складено правомірно.
Також Комісією виконано розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно з положеннями глави 8.4 ПРРЕЕ (підпункту 7 пункту 8.4.2, пункту 8.4.7, підпункту 4 пункту 8.4.8, пункту 8.4.12 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ - за 1 365 кВт. год., у сумі 11 586,53 грн. за період 25 днів).
Відповідно до Розрахунку сформовано рахунок № 8199010968156 від 05.03.2024 вартості необлікованої електричної енергії згідно Акту про порушення за період з 01.12.2023 по 25.12.2023 у сумі 11 586 грн. 53 коп. за 1365 кВт* год.
Вказані вище документи (за 05.03.2024) відправлені ПрАТ «ПЕЕ «ЦЕК» 18.03.2024 та отримані ПрАТ «Київстар» 20.03.2024, що підтверджується описом вкладення до цінного листа з рекомендованим повідомленням № 0503823830779.
З матеріалів справи вбачається, що Позивач звертався до Відповідача із претензією від 29.04.2024 № 1110/010.01-04 про необхідність сплати коштів вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 11 586, 53 грн, яка 07.05.2024 отримана Відповідачем хоча кошти так і не сплачені, що стало підставою для звернення до суду з позовом.
Заперечуючи щодо задоволення позову Відповідач окрім зазначеного вище зазначає:
- Позивачем не надано жодних доказів наявності у нього технічної можливості (відповідних мереж) та права здійснювати розподіл електричної енергії за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, 154, оскільки не надано додатку до договору між позивачем та відповідачем, чи договору із власником мереж за даною адресою, яким передбачено розподіл електричної енергії;
- згідно Додатку №2 до Договору не передбачено здійснення послуг розподілу електричної енергії по вул. Робочій, 146 в м. Дніпро, стосовно «самовільного підключення» яке зазначено в Акті про порушення. При цьому відповідно до Додатку № 2.48 що стосується підключення ТКД (точок колективного доступу до мережі інтернет) передбачено надання послуг із розподілу електричної енергії Позивачем у містах Вільногірськ, Жовті Води, Павлоград тощо, а не в місті Дніпро;
- точка обліку по вул. Робочій, 146 в м. Дніпро згідно Додатку до Договору із розподілу між ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» та ПрАТ «Київстар» не передбачена, відтак схема підключення цієї точки відсутня, що виключає можливість стверджувати про «порушення схеми обліку» у зв'язку із її відсутністю;
- акт ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» про порушення №00000641 від 25.12.2023 є незаконним, внаслідок порушень допущених позивачем при його складанні, оскільки в порушення пункту 8.2.5. ПРРЕЕ Позивач не повідомив ПрАТ «Київстар», як споживача, про проведення контрольного огляду чи технічної перевірки 25.12.2023;
- Акт про недопуск від 25.12.2023 складено з порушенням порядку встановленого пунктом 6.2.6 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, який затверджено постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 з метою формування хибного уявлення в Суду про обставини справи оскільки Відповідач не здійснив жодного повідомлення відповідача про намір провести перевірку 25.12.2023 ні в усному, ні в письмовому порядку і жодних доказів щодо повідомлення споживача в порядку встановленому пунктом 6.2.6 Кодексу комерційного обліку електричної енергії позивач Суду не надав;
- у Позивача не було підстав для складання акту про недопуск 25.12.2023 оскільки до точок приєднання до мережі Відповідача за адресою у блоці 3 на 14 поверсі будинку № 146 по вул. Робоча в м. Дніпро, є вільний доступ оскільки за даною адресою знаходиться багатоквартирний житловий будинок і точки приєднання відповідача знаходяться в місцях загального користування;
- Акт про порушення не містить всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, не містить чітких та беззаперечних доказів протиправних дій відповідача, а також складений без участі відповідача або його представника.
Суд зазначає, що фактично заперечення Відповідача стосуються незаконності складання Позивачем Акту про порушення, Акту про не допуск від 25.12.2023.
При цьому суд зазначає, що доказів їх оскарження та скасування в судовому порядку матеріали справи не містять.
Також Відповідачем надано заперечення в частині проведеного Позивачем розрахунку вартості необлікованої електричної енергії за період з 01.12.2023 по 25.12.2023 оскільки Позивач не має право робити розрахунок безобліково спожитої електричної енергії, виходячи із перерізу кабелю, та застосовувати показники допустимого тривалого струму 23А, оскільки по вказаній адресі у схемі підключення до електричної мережі задіяно комутаційний пристрій - автоматичний вимикач ІЕК С4 з силою струму спрацювання 4 А (на корпусі пристрою є маркування С4), тобто крива типу «С», номінальна сила струму спрацювання 4А), а відтак неврахування сили струму спрацювання комутаційних пристроїв при розрахунку вартості безобліково спожитої електричної енергії є порушенням пункту 8.4.12 ПРРЕЕ.
Зазначене, на думку Відповідача, є підставою для визнання рішення Комісії, оформленого протоколом № 72/2024 від 05.03.2024 недійсним.
З відзиву також вбачається, що ПрАТ «Київстар» до моменту виникнення спору вважав, що оператором розподілу системи за адресою м. Дніпро вул. Робоча, 146 є ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» та його правонаступник АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» оскільки 24.12.2018 Позивач звернувся до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» із заявою -приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а від останнього не надійшло зауважень, заперечень або повідомлень щодо своєї зони обслуговування, тобто Відповідач вважав, що вул. Робоча, 146 входить до зони надання послуг АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі».
Крім того Відповідач стверджує, що договір № 745 від 06.08.2002 про постачання електричної енергії ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» для споживачів Дніпропетровської області, не розірваний і не визнавався недійсним, а Відповідачу не було відомо, що з 01.01.2019 за місцем підключення його об'єкту вул. Робоча, 146 в м. Дніпро змінюється оператор системи розподілу.
З поміж викладеного Відповідач також звертає увагу суду на значний суспільний інтерес даної справи оскільки відключення обладнання від електроживлення призводить до втручання в критичну інфраструктуру та створення перешкод у наданні життєво важливих послуг (електронних комунікацій) мешканцям зазначеного будинку при тому, що в умовах воєнного стану електронні комунікаційні мережі ПрАТ «Київстар» використовуються для забезпечення потреб національної безпеки, оборони, охорони правопорядку.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до частин 1, 2 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії». Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Позивач є оператором системи розподілу електричної енергії на підставі ліцензії, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно з постановою НКРЕКП № 1533 від 27.11.2018.
Згідно наданого Позивачем витягу з відомостей про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (11 сторінка) вбачається, що Позивачем здійснюється розподіл електричної енергії до об'єкта за адресою м. Дніпро, вул. Робоча, 146, бл. 3.
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі - Закон № 2019-VIII).
Пунктом 56 та 84 частини 1 статті 1 Закону № 2019-VIII закріплено, що оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Статтею 4 Закону № 2019-VIII визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори про надання послуг з розподілу.
Частинами 1 та 2 статті 45 Закону № 2019-VIII закріплено, що розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Частиною 4 статті 46 Закону № 2019-VIII закріплено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
Відповідно до частини 1 статті 58 Закону № 2019-VIII споживач має право, у тому числі, купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
За статтею 77 Закону № 2019-VIII учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, у тому числі: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Положеннями частини 2 статті 275 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Згідно з пунктом 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
За пунктом 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднання до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу/передачі (абзац 3 пункту 2.1.5 глави 2.1 розділу II ПРРЕЕ).
Судом встановлено, що на головній сторінці сайту Позивача за електронною адресою: https://cek.dp.ua/, - розміщено редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, а також роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.
Згідно з пунктом 2.1.3 ПРРЕЕ ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач. Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж, ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу/передачі (пункт 2.1.5 ПРРЕЕ).
Згідно пункту 2.1.7. ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, споживач не має права використовувати електричну енергію з системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об'єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Як встановлено судом вище, Відповідачем не заперечується факт споживання електричної енергії за об'єктом: м. Дніпро, вул. Робоча, 146, бл.3, поверх 14, який за сукупністю наданих доказів знаходить на території діяльності Позивача.
При цьому матеріали справи не містять доказів сплати Відповідачем коштів за послуги з розподілу іншим операторам системи, а споживання послуги з розподілу за Об'єктом який не входив до переліку визначених Договором в період з 01.12.2023 по 25.12.2023 відбувалося.
При цьому договір про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживачу до належного Відповідачу Об'єкта, розташованого за адресою: Дніпро, вул. Робоча, будинок № 146, блок 3 в установленому порядку укладено не було.
Вказана обставина сторонами під час розгляду даної справи не заперечувалась, доказів протилежного Відповідачем не надано.
Покладення ініціативи укладання такого договору на одну зі сторін жодним чином не спростовує факт безоблікового та бездоговірного користування електричною енергією, що є недопустимим.
Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Таким чином, виходячи з аналізу положень вищенаведених норм законодавства, вбачається, що самовільне підключення електроустановок споживача до електромережі без наявності відповідних договорів про розподіл та передачу електричної енергії є безобліковим користуванням електричною енергією та правопорушенням на ринку електричної енергії.
За змістом пункту 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до пункту 6.5.13 ККОЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб, пломбувального матеріалу та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження ЗКО, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до Правил роздрібного ринку.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено таке: у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу й вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Суд погоджується із доводами Позивача, викладеними у відповіді на відзив, що пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ не передбачено необхідності письмового звернення до споживача про необхідність направлення на об'єкт перевірки уповноваженого представника споживача.
При цьому суд зазначає, що Акт про порушення складений у відповідності до вимог чинного законодавства та не скасований (визнаний недійсним) в тому числі у судовому порядку, що відповідно свідчить про його правомірність та законність, оскільки останнім зафіксовано самовільне підключення електроустановок Відповідача до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку без укладання договору.
Пунктом 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ закріплено визначення наступних термінів:
самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи відключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення;
самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Відповідно до пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Згідно з пунктом 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), зокрема, у разі, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без укладення договору з оператором системи, - з дня останньої технічної перевірки або огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку або огляд у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості календарних днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ саме рішення комісії, оформлене протоколом, є документом, у якому зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії і на підставі якого споживачу надається розрахунковий документ для оплати необлікованої електричної енергії.
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
З огляду на зазначене, враховуючи наявність чинного протоколу № 72/2024 Комісії від 05.03.2024, його зміст та оформлення, суд дійшов висновку щодо правомірності здійсненого Позивачем нарахування вартості безобліково спожитої електроенергії.
Проаналізувавши та дослідивши доводи та заперечення Відповідача суд дійшов висновку, що останні зводяться до незгоди Відповідача з процедурою оформлення Акту про порушення, Акту про недопуск від 25.12.2023, який взагалі не входить до предмету доказування по даній справі, а також до незгоди з протоколом № 72/2024 Комісії від 05.03.2024.
При цьому Відповідачем не надано доказів скасування вказаних актів та наявності у суду підстав ставити під сумнів їх законність, враховуючи предмет даного спору - стягнення зі споживача заборгованості на підставі чинних актів уповноважених органів, оскільки знову ж таки докази зворотного у справі відсутні.
Крім того, дослідження правомірності відключення Відповідача від системи споживання електроенергії та процедури складання актів також не входить до предмету дослідження по даній справі в силу визначених Позивачем меж позовних вимог.
Так, зазначені Відповідачем заперечення та надані докази жодним чином не спростовуються зафіксований Позивачем факт безоблікового споживання електроенергії за період з 01.12.2023 по 25.12.2023 при відсутності укладеного між сторонами договору, що не спростовується доказами Відповідача.
Заявлена Позивачем до стягнення сума спожитої необлікованої електричної енергії за період з 01.12.2023 по 25.12.2023 є арифметично вірною та відповідає вищевказаним вимогам чинного законодавства.
Відповідно до пункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).
Згідно зі статтею 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Суд зазначає, що інші доводи та аргументи сторін не підлягають оцінці судом оскільки за своєю суттю не змінюють та не впливають на обставини справи та на здійснені вище викладені висновки суду, а питання припинення чинності договірних зобов'язань Відповідача з іншими операторами системи не стосується предмету даного спору та не досліджується судом.
При цьому судом враховано, що навіть станом на дату розгляду судом даного спору Відповідачем так і не укладено з Позивачем договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, навіть після виявлення, що в зону ліцензійної діяльності Позивача входить Об'єкт за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, буд. 146, блок 3, що тим самим свідчить про суперечливу поведінку останнього.
Частинами 1-2 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до частин 1-3 статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Підсумовуючи викладене вище, враховуючи встановлені судом обставини щодо порушення Відповідачем порядку споживання електроенергії, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення з Відповідача 11 586, 53 грн вартості необлікованої електричної енергії у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на Відповідача.
Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, 123, 129, статтями 236-238, статтями 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва
1. Позов Приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» - задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Київстар» (вул. Дегтярівська, буд. 53, м. Київ, 03113; ідентифікаційний код 21673832) на користь Приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (вул. Горобців Братів, буд. 28, м. Дніпро, 49008; ідентифікаційний код 31793056) заборгованість в розмірі 11 586 (одинадцять тисяч п'ятсот вісімдесят шість) грн 53 коп та судовий збір 2 422 (вді тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано: 14.08.2024
Суддя Антон ПУКАС