Справа № 522/8807/24
Провадження № 2-а/522/143/24
13 серпня 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Павлик І.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Запольської А.М.
сторони в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, та рішення про заборону в'їзду в Україну строком на 3 роки,
03.06.2024 позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, та рішення про заборону в'їзду в Україну строком на 3 роки.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішення від 28.05.2024 № 5101130100015765 про примусове повернення в країну походження або третьої країни іноземця чи особи без громадянства громадянина ОСОБА_2 та рішення № 134 від 28.05.2024 про заборону в'їзду в Україну є необґрунтованими, оскільки позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянкою України, з якою вони очікують спільну дитину, має зареєстроване місце проживання на території України. Крім того, 20.11.2020 йому було видано посвідку на тимчасове проживання в Україні, дата закінчення строку дії якої 01.09.2024. На початку травня, позивач самостійно звернувся до ГУ ДМС України в Одеській області для продовження посвідки на тимчасове проживання, однак йому повідомили, що посвідка скасована на підставі рішення від 22.04.2024, про існування якого позивачу стало відомо з копії листа до Українського державного університету науки і технології лише 10.05.2024. Зазначив, що співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області під час винесення оспорюваних рішень допущено ряд процесуальних порушень, що полягають у неналежному ознайомлені іноземця з винесеним рішенням, а саме: недоведено до відома іноземця порядок, спосіб та строки для оскарження винесеного рішення, не повідомлено його про право на користування плугами адвоката. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про визнання вищезазначених рішень незаконними та їх скасування.
05.06.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
13.06.2024 відповідачем надано відзив на позов, в якому він вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з підстав того, що рішення № 5101130100015765 від 28.05.2024 про примусове повернення в країну походження або третьої країни іноземця та особи без громадянства громадянина ОСОБА_2 є правомірним, прийняте з урахуванням всіх обставин справи та відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки станом на 24.05.2024 позивач на території України перебуває незаконно. Рішенням № 5101130100015765 від 28.05.2024 про примусове повернення в країну походження відповідача зобов'язано покинути територію України у строк до 26.06.2024. ГУ ДМС зазначає, що дійсно позивач був документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 терміном дії з 20.11.2020 по 01.09.2024. Разом з тим, Український державний університет науки та технологій у м. Дніпро звернулось з письмовим клопотанням до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про скасування посвідки на тимчасове проживання у відношенні громадянина Туркменістану ОСОБА_1 . На підставі зазначеного клопотання Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області 22.04.2024 прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання за № НОМЕР_2 у відношенні громадянина ОСОБА_2 . Починаючи з 10.05.2024 по теперешній час громадянин ОСОБА_2 з заявою про визнання біженцем, або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області не звертався, відповідного бажання під час опитування не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає. Таким чином, позивач з 10.05.2024 по 28.05.2024 не вчинив жодних спроб для легалізації свого становища. Стосовно скасування рішення про від 28.05.2024 № 134 про заборону в'їзду в Україну строком на 3 роки, ГУ ДМС України в Одеській області зазначає, що вони є компетентним державним органом, який має право прийняти рішення про заборону в'їзду на територію України навіть без порушень законодавства особами на території України, яким приймається рішення про заборону в'їзду на територію України. Враховуючи зазначене, просить відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Судом встановлено, що заявлена позивачем вимога про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства від 28.05.2024 № 5101130100015765, підсудна Приморському районному суду м. Одеси як адміністративному суду.
Водночас вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення про заборону йому в'їзду в Україну на 3 роки від 28.05.2024 № 134, підсудна Одеському окружному адміністративному суду.
Згідно приписів ч.ч. 1, 3 ст. 21 КАС України позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою. Якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Відповідно до п. 3. ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, оскільки позивачем в одній позовній заяві заявлено дві вимоги, розгляд яких законодавством віднесено до різних юрисдикцій, дана справа враховуючи наведені положення не підсудна Приморському районному суду м. Одеси та підлягає передачі на розгляд за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 20, 21, 29, 241, 243, 248, 256, 288 КАС України, суд
Справу № 522/8807/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, та рішення про заборону в'їзду в Україну строком на 3 роки передати на розгляд за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та протягом десяти днів може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено 13.08.2024.
Суддя І.А. Павлик