Справа № 932/6687/24
Провадження № 3/932/3199/24
07 серпня 2024 року м. Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Потоцька С.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 3 ст. 178 КУпАП, -
25 липня 2024 року складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 176095, в якому зафіксовано, що ОСОБА_1 25 липня 2024 року близько 12 години 00 хвилин, знаходячись за адресою: м. Дніпро, ж/м Тополя-1, буд. 8, на дитячому майданчику розпивав слабоалкогольний напій «Revo».
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 складено за ч. 3 ст. 178 КУпАП, тобто за дії вчиненні особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню, які передбаченні частиною першою та другою цієї статті.
Відповідно до приписів ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків та потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення приходжу до висновку, що даний матеріал підлягає поверненню до відділу поліції який направив матеріал до суду для належного оформлення так як матеріал не містить відповідної постанови суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.ч. 1, 2 ст. 178 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.: 256; 280; 283 КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 178 КУпАП повернути до відділу поліції № 7 ДРУП в Дніпропетровській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С.С. Потоцька