Постанова від 13.08.2024 по справі 520/1370/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2024 р. Справа № 520/1370/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Мельнікової Л.В. , Курило Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024, головуючий суддя І інстанції: Супрун Ю.О., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 20.05.24 по справі № 520/1370/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015), яка полягає у невнесенні відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії - 220 відсотків в довідку №384 від 10.07.2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із збереженням показників посадового окладу - 4830,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням Старший прапорщик - 1560,00 грн.; надбавки за вислугу років 50% - 3195,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби 50% - 4792,50 грн.; та з зазначенням відомостей про розмір щомісячної премії - 220 відсотків з урахуванням тарифного розряду за займаною (прирівняною) посадою, яку займав позивач на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що є протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невнесенні відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії - 220 відсотків в довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії - 220 відсотків в довідку №384 від 10.07.2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із збереженням показників посадового окладу - 4830,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням Старший прапорщик - 1560,00 грн.; надбавки за вислугу років 50% - 3195,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби 50% - 4792,50 грн.; та з зазначенням відомостей про розмір щомісячної премії - 220 відсотків з урахуванням тарифного розряду за займаною (прирівняною) посадою, яку займав позивач на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням та неправильним застосуванням судом норм матеріального та процесуального права, не повним з'ясуванням обставин справи, що призвело до неправильного прийняття рішення, у зв'язку з чим, відповідно до ст.317 КАС України, підлягає скасуванню. Не погоджується з рішенням суду першої інстанції, вважає, що суд необґрунтовано поклав обов'язок встановити розмір премії 220%, не маючи не це підстав. Вказує, що спірні правовідносини виникли щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсій станом на 01.01.2023 з встановленням розміру премії - 220 %. Посилається на те, що суд порушив норми матеріального та процесуального права, проігнорував підзаконні акти, реально виплачені середні показники премії за посадою, та в подальшому виніс помилкове необґрунтоване рішення. Відносно зазначення розміру премії в розмірі 220 %, заперечує та вказує, що дані показники є максимальною величиною за даною посадою.

Апелянт вважає посилання позивача на наказ Головного управління №74 від 13.02.2024 помилковими, оскільки даний наказ почав діяти в лютому місяці, а вимоги позивача виникли станом на 01.01.2023. Так при виготовленні довідки Головним управлінням позивачу виходячи з його тарифного розряду, встановлений розмір премії 180%, що відповідає середнім розмірам виплачених в січні місяці.

Наказ ДСНС України №35, наказ Головного управління №74, який передбачає конкретний розмір відсотка премії до, безумовно не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або про ведення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення. Наказ ДСНС, якими встановлюється розмір премії є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Премія передбачена наказом ДСНС не може бути включена в довідку про розмір грошового забезпечення та стати підставою для перерахунку пенсій колишнім пенсіонерам, оскільки така стосується діючих співробітників ДСНС.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонд України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року по справі №520/6481/23, яке набрало законної сили 20.07.2023 року, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року по справі №520/6481/23, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області виготовлено довідку №384 від 20.07.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року за посадою командир відділення 37-ДПЧ з охорони ВАТ "Харківська ТЕЦ-5" УОЗПБ на ЗО ГУ МНС в Харківській обл., в якій визначено наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 4830,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням Старший прапорщик - 1560,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3195,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 50% - 4792,50 грн.; щомісячна премія 180% - 8694,00 грн. Всього - 23071,50 грн.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не визначення у довідці усіх складових в належному розмірі за нормами чинними станом на 01.01.2023 та такою, що порушує право позивача на перерахунок пенсії в належному розмірі, оскільки Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області застосовано розмір премії позивача 180%, що не відповідає наказу Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.02.2023 року № 74 (по особовому складу), яким встановлено щомісячну премію у розмірі 220 % посадового окладу за січень 2023 року за відповідною посадою, оскільки відповідач повинен був застосувати розмір щомісячної премії у відповідності до наказу Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.02.2023 року № 74.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з підстав їх обгрунтованості.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, врегульовано положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.18 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Згідно з п. 1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи наведене вище, колегія суддів зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Згідно із п.2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до п. 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пункт 4 Постанови №704 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови №103.

Отже, з 29.01.2020 є нечинною редакція п. 4 Постанови №704 в редакції Постанови №103, та застосовується первісна редакція пункту 4, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14".

Колегія суддів відповідно до ч.5 ст.242 КАС України вважає за необхідне врахувати у даній справі висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, відповідно до яких зазначення у п.4 Постанови №704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

У постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 Верховний Суд дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом №1082-IX виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Колегія суддів зазначає, що у постановах від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21; від 12.09.2022 у справі №500/1813/21; від 10.01.2023 у справі №440/1185/21 Верховний Суд зробив такі висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Як встановлено з матеріалів даної справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року по справі №520/6481/23, яке набрало законної сили 20.07.2023 року, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року по справі №520/6481/23, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області виготовлено довідку №384 від 20.07.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року за посадою командир відділення 37-ДПЧ з охорони ВАТ "Харківська ТЕЦ-5" УОЗПБ на ЗО ГУ МНС в Харківській обл., в якій визначено наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 4830,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням Старший прапорщик - 1560,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3195,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 50% - 4792,50 грн.; щомісячна премія 180% - 8694,00 грн. Всього - 23071,50 грн.

Предметом спору у даній справі є різне визначення учасниками справи відсоткового розміру премії.

Позивач не погоджується із застосуванням відповідачем розміру премії 180%, вважає, що за прирівняною посадою, яку він займав на час звільнення має бути внесено у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячну премію у розмірі 220% посадового окладу за січень 2023.

З приводу вказаного, колегія суддів зазначає наступне.

Так, механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ визначений Порядком №45, згідно із п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція п. 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін.

Згідно із п.5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до пп.2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, згідно Постанови № 704 надано право керівнику встановлювати розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідної силової структури. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

З наведеного вбачається, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення.

Отже для цілей визнання розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення) враховуються у розмірах, встановлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок, а щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна правова позиція сформована Верховним Судом у рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Крім того, аналогічні висновки щодо застосування приписів п. 5 Порядку №45 викладені у постановах Верховного Суду від 02.04.2021 у справі №2340/2997/18, від 09.11.2022 у справі №826/14637/18.

Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З наведеного вбачається, що якщо військовослужбовцю за відповідною посадою, з якої раніше звільнився "військовий пенсіонер", за особисті досягнення або виконання завдань, що пов'язані зі значними ризиками для життя, встановлено збільшений розмір премії, вказане не дає підстави для автоматичного зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії максимального розміру премії. Навпаки розмір премії визначений для мети проведення перерахунку пенсії має бути зазначений не в мінімальному або максимальному розмірі, а саме з урахуванням середньо арифметичного значення в цілому по країні за відповідною посадою за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою .

Отже, премія у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, яка видається особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на прожитковий мінімум для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У позові позивач вказує, що розмір премії має бути встановлений в розмірі 220% від посадового окладу, оскільки саме такий розмір премії станом на 01.01.2023 за прирівняною посадою визначено відповідачем на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 13.02.2023 року №74 (по особовому складу).

Водночас, колегія суддів вважає помилковим посилання позивача на наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 13.02.2023 року №74 (по особовому складу), яким встановлено щомісячну премію у розмірі 220% посадового окладу за січень 2023 року, оскільки такі накази встановлюють максимальні розміри стимулюючих виплат за відповідною посадою в державному органі, що розташований в межах однієї області, а не середні розміри додаткових видів грошового забезпечення в цілому по Україні.

В апеляційній скарзі відповідач, обґрунтовуючи правомірність складення спірної довідки, вказує на те, що при її складенні враховані середні розміри надбавок та премій, виплачені за даною посадою відповідно до листа ДСНС України від 21.02.2023 №203/2917/201.

Зокрема, вказує на те, що вказаним вище листом доведено до відома територіальних управлінь роз'яснення, яким чином слід проводити підготовку та оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом, зокрема, на січень 2023 року, зокрема зазначено, що розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною посадою (аналогічною посадою) та такий розмір досягається за рахунок зменшення надбавки за особливості проходження служби (може бути меншим 50 відсотків) та щомісячної премії (не може бути менше 10 відсотків).

При цьому, вказаний лист не містить чіткої вказівки на те, які середні розміри надбавок та премій були виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії, тобто за січень 2023 року.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що вказаний відповідачем у даній справі в довідці №384 від 10.07.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року розмір премії 180% не може вважатися середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, оскільки це не узгоджується зі змістом абз.5 п.5 Порядку №45 та такий розмір належним чином не обґрунтований відповідачем як такий, що можливо застосувати для розрахунку середніх розмірів премії.

Водночас, підстав для врахування премії у розмірі 220%, як на цьому наголошує позивач, теж немає, оскільки такий розмір є максимальним за відповідною посадою, більш того з матеріалів справи вбачається, що такий розмір премії (220%) фактично міг бути виплачений в лютому 2023 році, проте Порядок №45 містить імперативну вказівку про врахування премії в середніх розмірах, що фактично виплачені в місяці, в якому виникло право на перерахунок (тобто, січень 2023 року).

Відтак, колегія суддів вважає помилковими відповідні висновки суду першої інстанції щодо протиправної бездіяльності Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії 220 відсотків у довідку №384 від 10.07.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.

Враховуючи викладене, колегія суддів також вважає, що відсутні правові підстави для зазначення в оновленій довідці щомісячної премії у розмірі 220% для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Колегія суддів вважає, що внаслідок невідповідності висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції обставинам справи, а також з огляду на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи, апеляційна скарга Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з прийняттям постанови про часткове задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії в середньому розмірі у довідку №384 від 10.07.2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року та зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із збереженням показників посадового окладу - 4830,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням Старший прапорщик - 1560,00 грн.; надбавки за вислугу років 50% - 3195,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби 50% - 4792,50 грн.; та з зазначенням відомостей про премію в середніх розмірах, що фактично виплачена в січні 2023 року за займаною (прирівняною) посадою, яку обіймав ОСОБА_1 на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023. В іншій частині у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Стосовно питання стягнення сплаченого позивачем судового збору, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968 грн. 96 коп., що підтверджується квитанцією від 11.01.2024 №ЕСВ3-Х4КА-33ХР-Е6АС (а.с. 22).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 13.08.2020 у справі №440/3005/19 принцип пропорційності при стягненні судового збору у разі часткового задоволення позову щодо позовних вимог немайнового характеру не застосовується.

Таким чином, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на користь ОСОБА_1 підлягає сплачений судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 по справі № 520/1370/24 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії в середньому розмірі у довідку №384 від 10.07.2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із збереженням показників посадового окладу - 4830,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням Старший прапорщик - 1560,00 грн.; надбавки за вислугу років 50% - 3195,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби 50% - 4792,50 грн.; та з зазначенням відомостей про премію в середніх розмірах, що фактично виплачена в січні 2023 року за займаною (прирівняною) посадою, яку обіймав ОСОБА_1 на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

В іншій частині в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді Л.В. Мельнікова Л.В. Курило