23 липня 2024 рокуСправа №160/12405/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Ніколайчук С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
13 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 24.10.2023 № 881787-2415-0410-UA12140150000054570.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що між позивачем та Межівською сільською радою укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1222655400:01:003:0442 ,яка розташована на території Межівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, проте на початку весни 2022 року на зазначеній ділянці, у зв'язку з збройною агресією Російської Федерації на орендованій позивачем земельній ділянці розміщені фортифікаційні захисні споруди, внаслідок чого проведення сільськогосподарських робіт на цій землі є неможливим, тому спірне податкове повідомлення-рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 24.10.2023 № 881787-2415-0410- НОМЕР_2 є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою від 17 травня 2024 року суд відкрив провадження у адміністративній справі; справу №160/12405/24 та призначив до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
31.05.2024 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано письмовий відзив на позов, в якому відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі з наступних підстав. Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Межівська ДПІ) як платник орендної тати з фізичних осіб. Згідно інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі рішення Межівської селищної ради «Про передачу земельної ділянки в оренду» серії та номер 1857- 27/VII від 26.12.2019 року було передано в оренду земельну ділянку 65га (кадастровий номер 1222655400:01:003:0442) для сінокосіння та випасання худоби, строком на 14 років та укладено договір оренди від 26.12.2019року. Рішенням Межівської селищної ради від 13.07.2021 року №630-07/VII за заявою гр. ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 1222655400:01:003:0442, площа 65га).
Керуючись п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) та з урахуванням ст.269 та ст.270 ПКУ, гр. ОСОБА_1 нараховано податкові зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік та сформовано податкове повідомлення - рішення форми «Ф» №881787-2415-0410-UA12140150000054570 від 24.10.2023 року на суму 157 305,20 грн.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 22.08.2022 прийнято податкове повідомлення-рішення № 1347674-2408-0410, згідно з яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік у розмірі 157305,20 грн.
Між Межівською селищною радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди землі від 26.12.2019, за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння та випасання худоби загальною площею 65,0000 га, кадастровий номер 1222655400:01:003:0442, яка розташована на території Межівської селищної ради (Демуринська селищна рада), Межівського району Дніпропетровської області. Договір укладено на 14 років, плата за користування земельною ділянкою складає 8% від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням щорічної індексації.
У зв'язку з несплатою ОСОБА_1 орендної плати за користування означеною земельною ділянкою, податковим органом було обраховано податкове зобов'язання за 2023 рік.
Позивач стверджує, що з початку збройної агресії російської федерації на спірній земельній ділянці розміщено фортифікаційні захисні споруди, внаслідок чого її використання за цільовим призначенням стало неможливим, відтак позивач звільнений від сплати орендної плати.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 24.10.2023 № 881787-2415-0410- НОМЕР_2 , позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діють на момент виникнення спірних правовідносин та релевантні їм джерела права.
Статтею 285 Податкового кодексу України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно зі ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, відповідно до п. 69.14 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Суд звертає увагу, що фортифікаційна споруда - інженерна споруда, призначена для підвищення ефективності застосування зброї та військової техніки, забезпечення стійкого управління військами, захисту військ і населення від засобів ураження противника.
За своїм призначенням фортифікаційні споруди поділені на: споруди для ведення вогню (окопи, траншеї тощо); спостереження й управління (спостережні й командні пункти); захисту особового складу (щілини, бліндажі, притулки), військової техніки й матеріальних засобів (котловані укриття, укриття закритого типу); укриття сполучення (хід сполучення, потерни - галереї під землею або усередині споруди).
Позивач додано до матеріалів справи фотоматеріали, якими підтверджується, що земельна ділянка облаштована фортифікаційними спорудами: траншеями, окопами.
В матеріалах справи наявний лист від 07.04.2023 року № 147 Виконавчого комітету Межівської селищної ради Дніпропетровської області, в якому зазначено, що будівництва фортифікаційних споруд, технічного прикриття об'єктів галузей національної економіки становить державну таємницю, відповідно до п. 1.4.3 та п 2.1.8 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБУ від 23.12.2020 № 383.
Листом від 09.04.2024 року № 522/0/2-24 Межівська селищна рада Дніпропетровської області повідомила позивача, що «Відповідно до пункту 69.14 Податкового кодексу України, тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами га/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Таким чином, з метою зупинення нарахування орендної плати за Договором від 26 грудня 2019 року № б/н, на період визначений п. 69.14 Податкового кодексу України. Вам необхідно вжити заходів щодо фіксації Дніпропетровською обласною військовою іхчшістриігею факту засмічення вибухонебезпечними предметами та/або наявності фортифікаційних споруд на орендованій Вами земельній ділянці і надання зазначених документів Орендодавцеві та територіальному органу Державної податкової служби України.».
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами.
Також суд зазначає, що є загальновідомими обставини, що на території Дніпропетровської області з початку вторгнення ворожих сил російської федерації зводяться фортифікаційні польові споруди задля забезпечення обороноздатності регіону та недопущення просування ворога в глиб області.
З урахуванням вищенаведеного, суд робить висновок, що позивач довів, відповідач не спростував, що ОСОБА_1 у 2023 році звільнений від обов'язку по сплаті орендної плати за землю.
Суд зазначає, що в умовах воєнного стану державні органи мають діяти сумлінно, не допускаючи прийняття непропорційних рішень, а суди мають уникати формального підходу при вирішенні спорів.
Відсутність в матеріалах справи чітких доказів, наданих суб'єктами владних повноважень, щодо відсутності на земельній ділянці з кадастровим номером 1222655400:01:003:0442 фортифікаційних споруд, за наявності альтернативних доказів, наданих позивачем на підтвердження таких обставин, мають сприйматися судом на користь позивача.
За сукупності встановлених судом обставини, податкове повідомлення-рішення від 24.10.2023 № 881787-2415-0410- НОМЕР_2 підлягає скасуванню, як протиправне.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд зробив висновок про задоволення позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 11573,05 грн, що документально підтверджується квитанцією від 07.05.2024.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1573,05 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 24.10.2023 № 881787-2415-0410-UA12140150000054570.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 44118658) документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у загальному розмірі 1573,05 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку з перебуванням судді Ніколайчук С.В. у щорічній відпустці з 24.07.2024 по 09.08.2024 року, повний текст рішення складено 12.08.2024 року.
Суддя С.В. Ніколайчук