Рішення від 12.08.2024 по справі 548/1759/24

Справа № 548/1759/24

Провадження № 2-а/548/15/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2024 року м.Хорол

Суддя Хорольського районного суду Полтавської області Лідовець Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 : місце проживання: АДРЕСА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄРДПОУ НОМЕР_1 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Хорольського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄРДПОУ 34865290, адреса: вул. Незалежності, б. 21-А, м. Хорол, Лубенського району Полтавської області, про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 01 серпня 2024 року звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, в якій просив: скасувати Постанову у справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП, № 826 від 26.07.2024 року, складену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 , і за якою на ОСОБА_3 було накладено штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, та закрити справу.

В обґрунтування своїх вимог вказав, що 22 липня 2024 року після перевірки працівниками поліції по базі Інформаційного порталу Національної поліції, він як військовозобов'язаний, був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 . При уточненні даних було встановлено, що ОСОБА_1 своєчасно не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 для звірки облікових даних та проходження військово-лікарської комісії, що є порушенням правил перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487. ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У зв'язку з цим щодо нього був укладений Протокол про адміністративне правопорушення № 825 від 26.07.2024 та Постанова по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП, № 825 від 26.07.2024.

Позивач вважає, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210 КУпАП, оскільки йому не було відомо про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , та він не був повідомлений у передбачений законом спосіб про виклик до відповідної установи.

Ухвалою судді Хорольського районного суду Полтавської області від 02 серпня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) осіб.

Представник відповідача відзив на позовну заяву не подав. Третя особа, що не заявляє самостійних вимог, пояснень не надавала.

Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до таких висновків.

Згідно з вимогами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

19 травня 2024 року набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким статтю 210 КУпАП доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Згідно зі статтею 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Згідно із Постановою по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП № 825 від 26.07.2024, прийнятої начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 , ОСОБА_4 своєчасно не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 для звірки облікових даних та проходження військово-лікарської комісії, що є порушенням правил перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, частини десятої статті 1 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до Протоколу про адміністративне правопорушення № 825 від 22.07.2024, укладеного старшим інспектором відділу рекрутингу, старшим сержантом ОСОБА_5 , у діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 120 КУпАП у зв'язку з тим, що він не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 для звірки облікових даних та проходження військово-лікарської комісії, що є порушенням правил перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022, № 1487, частини десятої статті 1 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У поясненнях до протоколу ОСОБА_1 вказує, що його не було повідомлено про необхідність з'явитися до військомату.

Згідно з частиною першою статті 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни повинні з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідно частини десятої статті 1 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

З аналізу наведених норм вбачається необхідність військовозобов'язаних з'являтися за викликом - повісткою, в якій має бути вказаний час та годину виклику до органів ТЦК. Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №825 від 22.07.2024 та постанови по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП № 825 від 26.07.2024 не можливо встановити чи належним чином був повідомлений ОСОБА_1 про час, дату і місце виклику до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказані обставини є елементами складу адміністративного правопорушення, що підлягають обов'язковому з'ясуванню посадовими особами при розгляді справи.

Згідно з вимогою пункту першого статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, яка доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були

За приписами статті 77 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно статті 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

У рішеннях від 30.05.2013 року у справі № 36673/04 «Малофєєва проти росії» та від 20.09.2016 року у справі № 926/08 «Карелін проти росії», Європейський суд з прав людини зауважив, що формулювання правопорушення, викладене у фабулі постанови про адміністративне правопорушення, слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведена не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За змістом завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення та загальних норм Конституції України та Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, вина особи у вчиненні адміністративного правопорушення має бути доведена належними доказами, а будь-які сумніви і протиріччя повинні трактуватися на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

З огляду на викладене, суд погоджується з позицією позивача, що постанова у справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП № 826 від 26.07.2024 винесена з порушенням чинного законодавства, оскільки не містить зазначення обставин, що вказували б на склад адміністративного правопорушення, передбаченого визначеною відповідачем частиною третьою статті 210 КУпАП України.

За статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно пункту першого частини першої статті. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Частиною 3 статті 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження законності та обґрунтованості оскаржуваної постанови, вирішуючи позов у межах заявлених вимог, з урахуванням принципів розумності, справедливості та виваженості суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань слід стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись статтями 7, 210, 247, 268, 283, 288, 289, 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 2, 77, 205, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог: Хорольського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення задовольнити.

Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП № 826 від 26 липня 2024 року та накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за частиною третьою статті 210 КУпАП у виді штрафу в сумі 17 000 гривень, скасувати та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду як суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Сторони у справі:

Позивач: ОСОБА_1 : місце проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , код ЄРДПОУ НОМЕР_1 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Хорольський районний відділ державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄРДПОУ 34865290, адреса місця знаходження: вул. Незалежності, б. 21-А.

Суддя Т. М. Лідовець