Постанова від 13.08.2024 по справі 535/609/24

Справа № 535/609/24

Провадження № 3/535/261/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2024 року селище Котельва

Суддя Котелевського районного суду Полтавської області Шолудько А.В., за участі: секретаря судового засідання Мальцевої С.М., прокурора Скиби Д.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, розлученої, на утриманні має одну неповнолітню дитину, освіта повна вища, лікаря-психіатра КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради, КП «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Полтавської обласної ради»,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради, відповідно до підпункту «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме 02.04.2024 о 09.01 год подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 визнала факт несвоєчасного подання нею на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної декларації за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. При цьому зазначила, що умислу приховувати будь-які відомості про доходи, отримані нею, як суб'єктом декларування, чи членами її сім'ї, вона не мала, оскільки заповнила таку декларацію ще 11.01.2024 шляхом збереження її чернетки на сайті НАЗК, але за пропозицією юрисконсульта КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради, де працює за сумісництвом, не підписала її й не подала як оригінал, у зв'язку з необхідністю уточнення яке саме місце її роботи з двох слід зазначати у декларації. Однак пізніше, коли з'ясувала дане питання, своєчасно подати щорічну декларацію за 2023 рік перешкодила її зайнятість на роботі за основним місцем роботи де є надмірне навантаження нічними чергуваннями у зв'язку з недостатньою кількістю медичних працівників, та хворобою малолітнього сина, якого вона виховує одна, - ОСОБА_2 , та який саме в кінці березня - на початку квітня 2024 року захворів та потребував догляду. ОСОБА_1 вказала, що зазначене правопорушення нею вчинене вперше, в чому щиро розкаялася.

Прокурор Скиба Д.І. у судовому засіданні вказав на те, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік без поважних на те причин, а тому ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінюючи зібрані докази, приходить до такого висновку.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є: голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, значеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до абз. 4 п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Цей Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року.

Наказом директора КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради №105-к/тр від 13.04.2023, ОСОБА_1 призначено на посаду лікаря-психіатра КНП «Котелевська ЛПЛ» Котелевської селищної ради за сумісництвом з 13.04.2023 (а.с.9).

Відповідно до наказу директора КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради №203 від 29.12.2023, ОСОБА_1 є членом основного складу позаштатної військово-лікарської комісії КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради (а.с.27-29).

З огляду на наведене, ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом декларування.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради, відповідно до підпункту «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язана була подати щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до 01 квітня 2024 року.

Однак, згідно з даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, 02 квітня 2024 року о 09.01 год.

При цьому суд враховує, що ОСОБА_1 доводились вимоги антикорупційного законодавства, зокрема порядок і строки подання щорічної декларації за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції», про що свідчить її підпис на відповідних аркушах ознайомлення 04.01.2024 (а. с.31).

Допитана під час судового розгляду свідок ОСОБА_3 , пояснила, що вона працює юрисконсультом КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради. У січні 2024 року до неї звернулася ОСОБА_1 , яка працює за сумісництвом лікарем-психіатром КНП «Котелевська ЛПЛ» Котелевської селищної ради, з питанням яку посаду, місце роботи зазначати їй у щорічній декларації за 2023 рік. Оскільки такі декларації члени ВЛК подавали вперше, вона (свідок) вирішила з'ясувати це питання детальніше та порекомендувала ОСОБА_1 подати таку декларацію пізніше, в тому числі й після того, як буде отримана офіційна інформація про її доходи.

Відповідно до вимог статей 23, 33 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Частиною 2 ст. 61 Конституції України визначено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд виходить із того, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності притягується вперше, внаслідок вчинення правопорушення негативних наслідків для держави не настало, зважаючи також на визнання ОСОБА_1 факту вчинення інкримінованого адміністративного правопорушення і щирого розкаяння в цьому, приймаючи до уваги, що остання не мала на меті уникнути фінансового моніторингу доходів, розлучена, має на утриманні одну неповнолітню дитину і є офіційно працевлаштованою - працює у двох закладах охорони здоров'я, що територіально знаходяться в різних населених пунктах (КП «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Полтавської обласної ради» в м. Полтава та КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради в селищі Котельва Полтавського району Полтавської області), а також враховуючи наявність обставини, яка пом'якшує відповідальність - щире розкаяння ОСОБА_1 , відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про малозначність вчиненого нею діяння.

Європейський суд з прав людини вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року ЄСПЛ у справі «Ізмайлов проти Росії»).

Суд також враховує практику ЄСПЛ про те, що застосований захід має бути пропорційним переслідуваній меті.

Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Згідно з ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Із врахуванням наведеного вищ, суд приходить до висновку, що на підставі ст. 22 КУпАП, ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Керуючись ст. 22, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, й оголосити ОСОБА_1 усне зауваження.

Провадження у справі щодо ОСОБА_1 закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районний суд Полтавської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Повний текст постанови оголошений 13.08.2024.

Суддя А.В. Шолудько