Справа № 939/2146/24
Іменем України
13 серпня 2024 рокуселище Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Стасенко Г.В., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду Київської області в селищі Бородянці Бучанського району Київської області по вул. Шевченка, 3 справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 17220 КУпАП, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 Міністерства оборони України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Тернополя, громадянина України, який зареєстрований в АДРЕСА_1 , військовослужбовця - водія ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
09 серпня 2024 року, о 08-й годині, солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України та проходячи військову службу у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 , в умовах особливого періоду (воєнного стану), перебував на території тимчасового розташування відділу (в межах територіальної юрисдикції Бородянського районного суду Київської області) та виконував обов'язки військової служби з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: нечітка мова, порушення координації рухів, запах алкоголю з ротової порожнини; від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку відмовився.
При розгляді справи ОСОБА_1 свою провину не визнав, пояснивши, що вранці 09 серпня 2024 року заступник командира взводу запідозрив його, що він перебуває у нетверезому стані, після чого він був доставлений до ВСП, де йому запропонували пройти огляд на стан сп'яніння; визнав, що проходити огляд він відмовився, оскільки підозри щодо його перебування у нетверезому стані були безпідставними.
Водночас винуватість ОСОБА_1 підтверджується актом відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, з якої вбачається, що ОСОБА_1 в присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння; також у ОСОБА_1 виявлені такі ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови; письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 09 серпня 2024 року.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, у зв'язку із військовою агресією РФ проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України введено воєнний стан з 05-ї години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 06 травня 2024 року № 271/2024 строкдії воєнного стану в Україні продовжено з 05-ї години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року ''Про загальну мобілізацію'' у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської областей, міста Києва. Статтею 1 Закону України ''Про оборону України'' № 1932- XII від 06 грудня 1991 року (зі змінами) визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до ч. 3 ст.17220 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Оцінюючи досліджені докази, вважаю доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 17220 КУпАП, як поява на території тимчасового розміщення підрозділу військової частини та виконання обов'язків військової служби з ознаками алкогольного сп'яніння і відмова від проходження огляду на стан сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду (воєнного стану).
Заперечення ОСОБА_1 суддя до уваги не приймає, як необґрунтовані і такі, що спростовуються іншими дослідженими доказами.
При накладенні стягнення враховується характер та обставини вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини.
У відповідності до п. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст. 23, 283 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 17220 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - казначейство України (ЕАП),рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ГУК у Київській області/Бородянська селищна громада, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37955989, банк отримувача - казначейство України (ЕПА), рахунок отримувача - UA158999980313000106000010744, код класифікації доходів бюджету - 21081100).
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Геннадій СТАСЕНКО